Դի Կապրիոյի հիմնադրամը 5 մլն դոլար կհատկացնի Ամազոնիային օգնելու համար
EarthAlliance բարեգործական կազմակերպությունը, որի հիմնադիրներից մեկը Լեոնարդո Դի Կապրիոն Է, հինգ միլիոն դոլար կուղարկի Ամազոնիայի տարածաշրջանին օգնելու համար, որը տուժել Է անտառային հրդեհներից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«EarthAlliance-ն Ամազոնիայի անտառներին արտակարգ օգնության ֆոնդ Է ստեղծել 5 մլն դոլար բյուջեով, որպեսզի կարեւորագույն ռեսուրսներ տրամադրի տեղի բնակչությանը եւ այնտեղ գտնվող գործընկերներին, որոնք աշխատում են Ամազոնիայի կենսաբանական բազմազանությունը փրկել հրդեհների ալիքից»,- ասված Է Twitter-ում կազմակերպության զետեղած հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել Է, որ G7-ը մոտավորապես 20 մլն եվրոյի չափով շտապ օգնություն կուղարկի Ամազոնիայում մոլեգնող անտառային հրդեհները մարելու համար: Կանադան նույնպես խոստացել Է հատկացնել 15 մլն դոլար: Երկրի նախաձեռնությունը չի մտնում ընդհանուր օգնության այն փաթեթի մեջ, որը համաձայնեցվել Է «Մեծ յոթնյակի» հանդիպմանը:
Սաստիկ հրդեհները Ամազոնիայի անտառներում մոլեգնում են արդեն շաբաթներ, դրանց մակերեսը 82 տոկոսով ավելի Է, քան ամբողջ 2018 թվականին կրակի ճարակ դարձած տարածքը: Ընթացիկ տարում Բրազիլիայում տեղի են ունեցել արդեն ավելի քան 78 հազար անտառային հրդեհ. դա վատագույն ցուցանիշն Է 2013 թվականից ի վեր:
Բրազիլիայի Տիեզերական հետազոտությունների ազգային ինստիտուտի (Inpe) վերջին տվյաների համաձայն՝ հունվար ամսից մինչեւ օգոստոս հրդեհները ոչնչացրել են Ամազոնիայի ավելի քան 1,8 մլն հեկտար անտառներ, որոնք գտնվում են հարավամերիկյան խոշորագույն երկրի տարածքում: Ընդ որում Ամազոնիան հրդեհներից առավել մեծ կորուստներ Է կրել մարտին, երբ այրվեց նրա կես միլիոնից ավելի հեկտար տարածք, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Фонд Ди Каприо направит $5 млн на помощь Амазонии
Благотворительная организация «Earth Alliance», одним из основателей которой является актер Леонардо Ди Каприо, направит $5 млн на помощь региону Амазонии, страдающему от лесных пожаров, сообщает РИА «Новости».
««Earth Alliance» образовали фонд чрезвычайной помощи лесам Амазонии с (бюджетом) $5 млн для передачи важнейших ресурсов коренному населению и другим местным партнерам, которые работают над спасением биологического разнообразия Амазонии от волны пожаров», – говорится в сообщении организации в «Twitter».
Ранее президент Франции заявил, что G7 направит срочную помощь в размере около 20 млн евро на тушение лесных пожаров в Амазонии. Канада также обещала выделить $15 млн. Инициатива страны не входит в пакет общей помощи, согласованной на встрече «большой семерки».
Сильные пожары в лесах Амазонии продолжаются не одну неделю, их площадь на 82% больше пройденной огнем за весь 2018 год. По данным бразильского Национального института космических исследований (INPE), только в четверг и пятницу в стране были зафиксированы 1663 новых пожара, половина из них – в Амазонии.