Եվրահանձնաժողովի նախագահը հոսպիտալացման պատճառով չի մասնակցի G7-ի գագաթնաժողովին
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերն առողջական վիճակի պատճառով չի կարողանա մասնակցել «յոթնյակի»՝ Բիարիցում կայանալիք գագաթնաժողովին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 19-ին հայտարարել Է Եվրահանձնաժողովի պաշտոնական ներկայացուցիչ Նատաշա Բերտոն:
«Մենք կարող ենք հաստատել, որ նախագահ Յունկերը չի կարողանա G7-ի գագաթնաժողովին մասնակցել հոսպիտալացման կապակցությամբ: Նա առաջիկայում այդ մասին կտեղեկացնի Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին եւ Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Դոնալդ Տուսկին»,-հայտարարել Է նա:
Օգոստոսի 17-ին Եվրահանձնաժողովը հայտնել Էր, որ Յունկերն ստիպված Է եղել Ավստրիայում իր արձակուրդն շտապ ընդհատել հոսպիտալացման պատճառով: Նրան ուղարկել են Լյուքսեմբուրգ, որտեղ նա լեղապարկի հեռացման վիրահատության Է ենթարկվելու:
Բերտոն նաեւ նշել Է, որ Եվրահանձնաժողովը մտադիր չԷ Յունկերին փոխարինել G7-ի գագաթնաժողովում, որտեղ Եվրամիությունն ամենայն հավանականությամբ կներկայացնի միայն Դոնալդ Տուսկը:
Եվրահանձնաժողովի ղեկավարի պաշտոնում լյուքսեմբուրգցի 64-ամյա Յունկերի ժամկետը կավարտվի հոկտեմբերի 31-ին, նրան կփոխարինի գերմանուհի Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը: Ավելի վաղ Յունկերն արդեն հայտարարել Էր իր մանդատի ժամկետի լրանալուց հետո քաղաքականությունից հեռանալու մտադրության մասին:
Յոթնյակի գագաթնաժողովը Ֆրանսիայի հարավում գտնվող Բիարից քաղաքում կանցկացվի օգոստոսի 24-26-ը: G7-ը նախագահող Ֆրանսիայի կառավարությունը եւ Բիարիցի քաղաքային իշխանություններն արդեն ակտիվորեն նախապատրաստվում են գագաթնաժողովի օրերին հակագլոբալիստների զանգվածային բողոքներին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Глава Еврокомиссии не примет участия в саммите G7 из-за госпитализации
Председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер не сможет принять участия в саммите «семерки» в Биаррице по состоянию здоровья. Как сообщает ТАСС, oб этом заявила в понедельник официальный представитель Еврокомиссии Наташа Берто.
«Мы можем подтвердить, что председатель Юнкер не сможет принять участие в саммите G7 в связи с госпитализацией. Он в ближайшее время проинформирует об этом президента Франции Эмманюэля Макрона и главу Европейского совета Дональда Туска», – заявила она.
В субботу Еврокомиссия сообщила, что Юнкер был вынужден срочно прервать свой отпуск в Австрии в связи с госпитализацией. Его отправили в Люксембург, где ему предстоит перенести операцию по удалению желчного пузыря.
Берто также отметила, что Еврокомиссия не намерена замещать Юнкера на саммите G7, где ЕС с высокой вероятностью будет представлен только Дональдом Туском.
Срок 64-летнего люксембуржца Юнкера на посту главы Еврокомиссии завершится 31 октября, его сменит немка Урсула фон дер Ляйен. Ранее Юнкер уже заявлял о своем намерении отойти от политики по истечении срока его мандата.
Саммит семерки в Биаррице на юге Франции пройдет 24-26 августа. Правительство председательствующей в G7 Франции и городские власти Биаррица уже ведут активную подготовку к массовым протестам антиглобалистов в дни саммита.