РБК-ն բացահայտել է՝ որ երկիրը որքան է պարտք Ռուսաստանին. ամենամեծ պարտքն ունի Բելառուսը, պարտապանների ցանկում է նաև Հայաստանը
Ռուսական կառավարությունն ավանդաբար գաղտնի է պահում այլ երկրների տրվող ֆինանսական ու արտահանման վարկերը: Տեղեկությունը հրապարակային է դառնում միայն այն դեպքում, երբ Ռուսաստանը ստորագրում է միջկառավարական համաձայնագրեր, որոնք այնուհետև վավերացվում են Պետդումայի կողմից, երբ դրանց մասին պատմում են պաշտոնատար անձինք կամ երբ տեղեկությունը բացահայտվում է վարկառու պետության միջոցով:
РБК-ն որոշել է հավաքել այլ երկրների կողմից Ռուսաստանին ունեցած պարտքերի մասին առկա ամբողջ տեղեկատվությունը: Ռուսական պետական վարկերի գծով ընդհանուր պարտքը 2019 թվականի մայիսի 1-ի դրությամբ` ՌԴ ֆինանսների նախարարությունը գնահատել էր 39,4 մլրդ դոլար, որից 15,8 մլրդ-ը պարտք են ԱՊՀ երկրները:
Սակայն ամենամեծ պարտքն ունի Բելառուսը՝ 2019 թվականի հունիսի 1-ի դրությամբ` 7,55 մլրդ դոլար:
Երկրորդ տեղում Ուկրաինան է՝ մոտ 3,7 մլրդ դոլար:
Պարտք ունեցող ԱՊՀ երկրների թվում է նաև Հայաստանը՝ 0,3 մլրդ:
ԱՊՀ շրջանակից դուրս օտար երկրների շարքում ամենամեծ պարտքն ունեն Վենեսուելան՝ 3,5, Կուբան՝ 3,2 մլրդ դոլար:

РБК опубликовал список крупнейших должников России: больше всего должна Беларусь, в списке фигурирует также Армения
Российское правительство традиционно держит в секрете финансовые и экспортные кредиты, выдаваемые другим государствам. Информация становится публичной, только если Россия подписывает межправительственные соглашения, которые затем ратифицируются Госдумой, если о таких займах рассказывают официальные лица или же информация раскрывается по линии государства-заемщика.
РБК решил собрать всю имеющуюся информацию о долгах других стран перед Россией. Общую задолженность по российским госкредитам Минфин оценивал на 1 мая 2019 года в $39,4 млрд, из которых $15,8 млрд должны страны СНГ.
Крупнейшим должником России является Белоруссия$7,55 млрд на 1 июня 2019 года. На втором месте находится Украина – около $3,7 млрд в сумме.
Среди должников России из числа стран-членов СНГ находится также Армения – с $0,3 млрд.
Основными должниками России за пределами постсоветского пространства являются Венесуэла ($3,5 млрд) и Куба ($3,2 млрд).