Հարցազրույց Փոքր ու միջին բիզնեսի հիմնադրամի տնօրեն Նարինե Մայիլյանի հետ
-Եթե դատենք գրանցված բիզնեսների թվից, կարելի է ասել, որ վատ չէ։ Սակայն եթե հաշվի առնենք, որ բիզնեսների մեծ մասը գրանցված է, բայց այս կամ այն պատճառով չի գործում, կարելի է ասել, որ զարգացման աստիճանը բավական ցածր է։ Մարդիկ խուսափում են մտնել փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության դաշտ, որովհետև պատկերացնում են՝ ինչպիսի խնդիրների առաջ են կանգնելու. պետական մարմինների հետ փոխհարաբերությունների բարդություններ, բիզնեսի զարգացման համար նեղ, փոքր հնարավորություններ։ Եվ՛ ֆինանսական, և՛ վարչարարության առումով մեծ խնդիրներ կան։ Կարելի էր ենթադրել, որ մեր երկիրը պետք է խիստ շահագրգռված լինի, որ փոքր, միջին ձեռնարկատիրությունն առավելագույնս մատչելի և գրավիչ լինի հասարակության համար, որովհետև փոքր ու միջին ձեռնարկատիրությունը լուծում է ոչ այնքան տնտեսական խնդիր, որքան սոցիալական։ Այսինքն մարդկանց հնարավորություն է տալիս վաստակել իրենց ընտանիքը կամ իրենց ապրելակերպը պատշաճ մակարդակով ապահովելու համար։
-Ընդհանուր առմամաբ ինչպե՞ս եք գնահատում ՀՀ կառավարության վարած քաղաքականությունը, և ինչի՞ն է հանգեցնում այն։ Արդյոք փարիսեցիական չե՞ն հայտարարություններն այն մասին, որ փոքր ու միջին բիզնեսին պետք է օգնել։
-Կառավարության հռչակած քաղաքականությունը՝ որպես թղթի վրա շարադրած դիրքորոշում, կարելի է միայն դրական գնահատել։ Բայց այն, ինչն իրականում է տեղի ունենում, խիստ տարբերվում է այդ հռչակված քաղաքականությունից։ Այսինքն, մեզ մոտ թղթի վրա ամեն ինչ լավ տեսք ունի, իսկ իրական կյանքում շատ ավելի բարդ, դժվար, ոչ գրավիչ է ձեռնարկատիրության համար։ Վարչարարությունը խեղդում է մարդկանց։ Այն կառույցները, որոնք մարդկանց համար բիզնեսն առավել մատչելի դարձնող ընդհանուր խնդիրը լուծելու նպատակով գործարարների համար պետք է հանդես գան որպես գործընկեր և աջակից, հանդես են գալիս որպես պատժող, հետապնդող, խնդիրներն առավելագույնս դժվարացնող կառույցներ։
-Իսկ այդպիսի գործելաոճի բուն նպատակը ո՞րն է։
-Այդ հարցին շատ դժվար է պատասխանել։ Չեմ ուզում ենթարդել, որ պետությունը կանխամտածված է անում դա, այսինքն՝ հայտարարում է մի բան, անում է մեկ այլ բան։ Կարծում եմ, որ հռչակած քաղաքականության և իրականացվող միջոցառումների ներդաշնակությունը չկա, ինչ-ինչ պատճառով բացակայում է։ Միգուցե մեր մենթալիտետի խնդիրն է, միգուցե այլ խնդիրներ կան։ Օրինակ, ամեն տեղ խոսում են հավասար մրցակցային դաշտի ապահովման մասին, որ դա կարևոր է, պետք է արվի, օրակարգում է, բայց իրականում մենք ի՞նչ ունենք։ Ունենք խիստ անարդար մրցակցային դաշտ, որտեղ ով տանիք, կապեր, միգուցե ֆինանսական միջոցներ ունի, իր հարցերը հեշտությամբ կարողանում է լուծել, իսկ ով նման բաներից զուրկ է, խիստ վարչարարության, պատժամիջոցների, տույժերի և տուգանքների է ենթարկվում։ Դրա բացատրության համար կարելի է միայն ենթադրություններ անել, որովհետև իրավիճակի մեկնաբանությունը կամ բացատրությունը որևէ տեղից ստանալ չեք կարող։ Դուք կարող եք արձանագրել փաստերը և հետո ենթադրել, թե դրա ետևում ի՞նչ պատճառներ կան։
-Այսօր ոլորտը կոնկրետ ի՞նչ խնդիրներ ունի, և ի՞նչ է անհրաժեշտ դրանք լուծելու համար։
-Առավելագույնս ազատ թողնել մարդկանց իրենց ձեռներեցությունն իրականացնելու գործում։ Չհետապնդել, չկարծել, թե յուրաքանչյուր ձեռներեց անպայման հանցագործ կամ գոնե զեղծարար պետք է լինի։ Ձևավորել այնպիսի մթնոլորտ, որը ձեռներեցի համար առավելագույնս նպաստավոր լինի. ստուգումները կրճատել, ստուգել միայն այն դեպքերում, երբ խախտումների առկայության մասին վկայություն կա։ Խոսվում է ռիսկային ցուցանիշների չափանիշների վրա հիմնված ստուգումների մեխանիզմի մշակման մասին, բայց մինչև այդ մեխանիզմը մշակվի և գործադրվի, գործարարության որոշակի զանգված դուրս կգա ասպարեզից։ Իսկ դա նշանակում է գործազրկության ավելացում, զբաղվածության խնդրի ավելի դժվար իրավիճակ և, բնականաբար, անապահով խավերի ապահովմանն ուղղված խնդիրների ավելի բարդ զանգված պետության համար։ Մարդիկ դուրս են գալիս բիզնեսից, դառնում են անապահով, գործազուրկ և դիմում են նպաստ ստանալու համար՝ դժվարացնելով պետության վիճակը, մանավանդ տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում։ Բազմաթիվ խնդիրներ կան, բայց հիմնականը վարչարարության մեղմացումն ու ստուգումների կանխարգելումն է, գործարարների չհիմնավորված կեղեքումը վերացնելը։ Կրկնում եմ՝ մեր կառույցները ոչ թե պետք է հետապնդեն և պատժիչ կառույցների դեր ունենան, այլ նպաստեն բիզնեսի զարգացմանը։ Հանգի՛ստ թողնեն։ Թո՛ղ մարդիկ աշխատեն, զարգանան։ Այսպիսի մի գաղափար կա՝ եթե մեկին հետապնդում են, բնականաբար նա պետք է փախչի։ Այդ հետապնդումն առաջ է բերում նաև խախտումներ, վերջիններն էլ իրենց հերթին հետապնդումներ են առաջացնում։ Այսինքն, մի օղակի մեջ ենք գտնվում, որի շրջապտույտից, կարծում եմ, պետք է որ առաջինը պետությունը դուրս գա. դադարեցնի հետապնդելը, և մարդիկ հանգիստ աշխատելով, հանգիստ հարկեր վճարելով՝ կարողանան զարգացնել ձեռներեցությունը և լուծել սոցիալական խնդիրը։
Նարինե Մայիլյան
-Այսօր Հայաստանում փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացվածության մակարդակն ինչպիսի՞ն է։

Интервью с директором Фонда малого и среднего бизнеса Нарине Маилян
-Если судить по числу зарегистрированного бизнеса, можно сказать, что этот показатель неплох. Однако если учесть, что зарегистрирована большая часть бизнеса, но, по тем или иным причинам, она бездейственна, то уровень развития довольно низкий. Люди не хотят входить в сферу малого и среднего бизнеса, потому, что представляют, с какими препятствиями им предстоит столкнуться: это трудности в отношениях с государственными органами, узкие и маленькие возможности для развития бизнеса. Есть серьёзные проблемы финансового и административного характера. Можно предположить, что наша страна должна быть очень заинтересована в том, чтобы малый и средний бизнес были бы привлекательны для общества, потому что малые и средние предприятия решают не столько экономические проблемы, сколько социальные. То есть, людям даётся возможность решать вопросы дохода своей семьи и обеспечивать достойный уровень проживания.
-Как Вы оцениваете политику проводимую правительством РА в общем, и к чему она приводит? Не являются ли фарисейскими заявления о том, что малому и среднему бизнесу надо помочь?
- Политику, проводимую правительством, в качестве изложенной на бумаге позиции, можно оценивать только положительно. Но то, что происходит на самом деле, резко отличается от этой провозглашенной политики. То есть, на бумаге у нас всё имеет хороший вид, но в жизни всё гораздо сложнее, труднее и не привлекательно для предпринимательства. Администрирование душит людей. Те структуры, которые должны выступать в качестве партнера и помощника в проблемах связанных с бизнесом, выступают, наоборот, в качестве взыскивающих, преследующих и всё усложняющих структур.
- А какова цель такого стиля работы?
- На этот вопрос очень трудно ответить. Не хочу делать предположения, будто государство делает это преднамеренно, то есть объявляет одно, но делает другое. Думаю, что нет синхронизации между провозглашенной политикой и действиями, она отсутствует по каким-то причинам. Может проблема в нашем менталитете, а может быть есть другие причины. Например, везде говорят об обеспечении поля, где была бы равноправная конкуренция, что это важно, это нужно, это в повестке дня, но что мы имеем на самом деле? Имеем поле очень неравноправной конкуренции, где у кого-то есть "крыша", связи, может финансовые средства и, по сему, он с лёгкостью решает все вопросы. А тот, кто лишён таких благ, подвергается строгим административным взысканиям, штрафам, и т.д. Можно только делать предположения, относительно этой ситуации, потому, что вы нигде не сможете получить вразумительного объяснения этому. О причинах можно только догадываться.
-Какие конкретно проблемы есть в этой сфере, и что необходимо для их решения?
- Преимущественнодать людям свободу, чтобы они могли осуществлять свою деятельность.Не преследовать, не думать, что каждый предприниматель, это обязательно преступник илирастратчик. Создать такую атмосферу, которая была бы для бизнесменов наиболее благоприятной: сократить проверки, проверять только в тех случаях, когда есть свидетельства о наличии нарушений. Говорится о разработке механизма проверок, основанного на критериях показателей риска, но пока этот механизм будет разработан и внедрён, определённая часть предпринимателей уйдёт из этой сферы. А это означает, увеличение роста безработицы, ещё более сложную ситуацию с занятостью, и, естественно, более сложную массу проблем для государства в сфере обеспечения необеспеченных слоёв населения. Люди выходят из бизнеса, становятся необеспеченными, безработными и претендуют на получение пособия, тем самым усложняя состояние государства, особенно в условиях экономического кризиса. Есть множество проблем, но основные - это административный механизм и предотвращение проверок, искоренение необоснованной эксплуатации бизнесменов. Оставьте людей в покое, позвольте им работать, развиваться! Есть такая идея - если кого-то преследуют, он естественно станет бежать от преследования. Это преследование подразумевает нарушения, а последние в свою очередь порождают преследование. Мы находимся в кольце, из которого, думаем, первым должно бы выйти государство, оно должно прекратить преследования, чтобы люди спокойно работая, платя налоги, могли бы развивать предпринимательство и решать социальные задачи.
Нарине Маилян
-Каков на сегодня уровень развития малого и среднего бизнеса в Армении?
- Преимущественно дать людям свободу, чтобы они могли осуществлять свою деятельность. Не преследовать, не думать, что каждый предприниматель, это обязательно преступник или растратчик. Создать такую атмосферу, которая была бы для бизнесменов наиболее благоприятной: сократить проверки, проверять только в тех случаях, когда есть свидетельства о наличии нарушений. Говорится о разработке механизма проверок, основанного на критериях показателей риска, но пока этот механизм будет разработан и внедрён, определённая часть предпринимателей уйдёт из этой сферы. А это означает, увеличение роста безработицы, ещё более сложную ситуацию с занятостью, и, естественно, более сложную массу проблем для государства в сфере обеспечения необеспеченных слоёв населения. Люди выходят из бизнеса, становятся необеспеченными, безработными и претендуют на получение пособия, тем самым усложняя состояние государства, особенно в условиях экономического кризиса. Есть множество проблем, но основные - это административный механизм и предотвращение проверок, искоренение необоснованной эксплуатации бизнесменов. Оставьте людей в покое, позвольте им работать, развиваться! Есть такая идея - если кого-то преследуют, он естественно станет бежать от преследования. Это преследование подразумевает нарушения, а последние в свою очередь порождают преследование. Мы находимся в кольце, из которого, думаем, первым должно бы выйти государство, оно должно прекратить преследования, чтобы люди спокойно работая, платя налоги, могли бы развивать предпринимательство и решать социальные задачи.