«Ավելի վաղ դժվար թե հնարավոր լիներ իրականացնել». Զեյնալյանը՝ Նարեկ Սարգսյանի արտահանձնման մասին (տեսանյութ)
Միջազգային պայմանագրի շրջանակներում է հանձնումն իրականացվում: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 4-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը՝ անդրադառնալով տեղեկությանը, որ Պրահայի քաղաքային դատարանը ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբորորդու՝ Նարեկ Սարգսյանի արտահանձնման մասին որոշում է կայացրել:
«Կարծում եմ՝ այն ընթացակարգերը, որոնք տեղի են ունեցել, այդ ժամանակից ավելի վաղ դժվար թե հնարավոր լիներ իրականացնել: Ես չգիտեմ՝ բողոքարկվելու է, թե չի բողոքարկվելու, որովհետեւ անձն ունի նաեւ դատաիրավական իրավունքներ»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ Նարեկ Սարգսյանին ձերբակալել էին Պրահայում անցած տարվա դեկտեմբերին: Փաստաթղթերի ստուգման ժամանակ նա ներկայացրել էր Գվատեմալայի քաղաքացու կեղծ անձնագիր՝ Ֆրանկլին Գոնսալես անունով:
2018 թվականի դեկտեմբերի 28-ին Նարեկ Սարգսյանի արտահանձնման մասին հարցումն ուղարկվել էր Պրահա:
37-ամյա Նարեկ Սարգսյանը նախկին պատգամավոր Ալեքսանդր Սարգսյանի որդին է: Նա 2018 թվականի ամառվանից գտնվում է միջազգային հետախուզման մեջ: Նարեկ Սարգսյանը մեղադրվում է զենքի անօրինական պահման եւ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության մեջ:

Министр об экстрадиции Нарека Саргсяна: «Вряд ли можно было осуществить раньше» (видео)
Передача Нарека Саргсяна осуществляется в рамках международного договора. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении 4 июня министр юстиции РА Артак Зейналян, касаясь информации относительно решения городского суда Праги об экстрадиции племянника экс-президента страны Сержа Саргсяна – Нарека Саргсяна.
«Думаю, что имевшие место процедуры вряд ли можно было осуществить раньше этого времени. Не знаю, будет ли обжалование или нет, поскольку лицо имеет судебно-правовые возможности», – заявил глава Минюста.
Отметим, что вчера «Tyden.cz» сообщил о том, что городской суд Праги вынес решение относительно экстрадиции Нарека Саргсяна. «Суд счел возможным экстрадицию Нарека Саргсяна в Армению», – заявила пресс-секретаря суда Маркета Пуци.
Напомним, что Нарек Саргсян был задержан в Праге в декабре прошлого года сотрудниками Интерпола и чешской полицией. Во время проверки документов он предоставил фальшивый паспорт Гватемалы на имя Франклина Гонсалеса. 28 декабря 2018 года запрос об экстрадиции Нарека Саргсяна был направлен в Прагу.