Արծվիկ Մինասյան. «Այս կառավարությունը վաղուց պետք է հրաժարական տված լիներ»
Գնահատելով նախորդ 10 տարիների ՀՀ տնտեսությունը՝ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանն ասել է, որ 1990-ականների կտրուկ անկումից հետո այդ տարիների տնտեսական աճը եղել է վերականգնողական։ Դա վերափոխման և տնտեսությունը տարբեր ուղղություններով զարգացնելու աճ չէր, որովհետև շրջանն ավարտվեց 2007թ. վերջին, և տնտեսության մեջ պետք էր նոր փոփոխություններ տեղի ունենային։
-Հաշվի առնելով նաև օբյեկտիվ հիմքերը՝ տնտեսական ճգնաժամը, մյուս կողմից էլ այն, որ որակական փոփոխություն տնտեսական ճյուղերի միջև տեղի չունեցավ, և այդ քաղաքականության միտումը չի էլ երևում, ստացվում է, որ նախորդ ժամանակահատվածում ձեռք բերված աճը դարձել է անորակ, որովհետև այն կառուցված էր մեկ գերակա ճյուղի վրա, որը խժռում էր բոլոր միջոցները,-ասել է Ա. Մինասյանը։
Նա նշել է նաև, որ տրանսֆերների վրա ևս կարելի է տնտեսություն կառուցել, եթե դրանք ճիշտ ուղղորդում ունեն, այլ ոչ թե հենվել միայն մեկ ոլորտի՝ շինարարության վրա, որը լինելով առաջատար ճյուղերից մեկը՝ չպետք է մնա միակն ու գլխավորը։ Այդուհանդերձ, նա նշել է, որ առայսօր Հայաստանում ամենաարդյունավետ կառավարությունը, համենայնդեպս՝ հայտարարված ուղղությունների և նպատակներին հասնելու մակարդակի տեսանկյունից, եղել է 2003-2007թթ.։
Ըստ բանախոսի, սխալ է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին համարել նոր մարդ, քանի որ նա և կառավարության ներկայացուցիչներից շատերը ևս մասնակցել են նախորդ կառավարությունների ժամանակ տնտեսական կառուցվածքի ձևավորմանը։
Արծվիկ Մինասյանը նշել է նաև, որ սխալ է ասել, թե այս տնտեսության կառուցվածքի հիմքը դրվել է միայն նախորդ 10 տարիների ընթացքում. «Սրա հիմքը դերվել է 1990թ. սկսած»։
-Այո՛, օլիգարխիան ամրապնդվել է նախորդ 10 տարիների ընթացքում, որովհետև ձևավորման հիմքերը 1990-ականներն են եղել, սակայն այս օլիգարխիան իր վերջնական վերահաստատումն ունեցավ 2007թ. և 2008թ. ընտրությունների արդյունքներով, և այս պահին ես գրեթե անհնար եմ համարում, որ այն զերծ մնա քաղաքականության վրա թելադրանքից,-նշել է Ա. Մինասյանը՝ հավելելով, թե հետևաբար իրավիճակը չի փոխվի, մինչև ոչ միայն փոփոխություններ չլինեն քաղաքական դաշտում, այլև չլինեն փոփոխության անհրաժեշտ հիմքերը,-զուտ միայն ֆորմալ առումով փոփոխել իշխանությունը դեռևս բավարար չէ, հարկավոր է, որ հասարակության մեջ համախմբում տեղի ունենա այն արժեքների շուրջը, որոնք կարող են այդ նույն հասարակության համար կայուն ապագա ապահովել։
Նրա կարծիքով՝ զուտ իշխանափոխության կոչով ոչնչի չես հասնի, քանի որ կգա նորը, որն «ավելի մեծ վիշապ կլինի, քան նախորդը»։
Ինչ վերաբերում է ստեղծված իրավիճակում ՀՅ Դաշնակցության կողմից կառավարության հրաժարականի պահանջին, Արծվիկ Մինասյանն ասել է, որ որպես տնտեսագետ, ԱԺ պատգամավոր, քաղաքական գործիչ՝ ինքը 1 տարուց ավելի է՝ ասել է, որ այս կառավարությունը վաղուց պետք է հրաժարական տված լիներ, իսկ որպես ՀՅԴ-ի ներկայացուցիչ՝ նշել է, որ կուսակցությունն այդ հարցը դեռևս չի քննարկել։

Арцвик Минасян: «Это правительство давно должно было подать в отставку»
Оценивая экономику РА последних 10 лет, член парламентской фракции АРФД Арцвик Минасян сказал, что после резкого спада 1990-х годов экономический рост этих лет был восстановительным. Это не было ростом преобразований и развития экономики в различных направлениях, поскольку период закончился в конце 2007г. и в экономике должны были произойти новые изменения.
«Учитывая также объективные основания, такие как экономический кризис, а с другой стороны то, что между экономическими отраслями нет качественных перемен и тенденция этой политики даже не видна, выходит, что рост, достигнутый в предыдущий период, стал некачественным, поскольку он зиждился на одной доминирующей отрасли, которая пожирала все средства», - сказал А. Минасян.
Он отметил также, что на основе трансфертов тоже можно построить экономику, если у них правильная направленность, а не опираются лишь на одну отрасль - строительство, которая будучи одной из передовых отраслей, не должна оставаться единственной и главной. Вместе с тем, он отметил, что по сей день самым эффективным правительством в Армении, во всяком случае, с точки зрения уровня достижения заявленных целей, было правительство 2003-2007гг.
По мнению А. Минасяна неправильно считать премьера Тиграна Саркисяна новым человеком, поскольку он и многие представители правительства участвовали в формировании экономической структуры во время предыдущего правительства.
Арцвик Минасян отметил также, что неправильно говорить, что основа этой экономической структуры была заложена лишь в течение последних 10 лет: «Её основа была заложена начиная с 1990 года».
«Да, олигархия укрепилась в течение предыдущих 10 лет, поскольку основы формирования были в 1990-е, однако окончательное утверждение произошло в 2007г. и по результатам выборов 2008г., и в данный момент я считаю почти невозможным, чтобы она осталась в стороне от диктовки на политику, - отметил А. Минасян, добавив, что следовательно ситуация не изменится, до тех пор пока не только не будет перемен на политическом поле, но и не будет необходимых оснований для перемен, - недостаточно только формально изменить власть, нужно чтобы в общество сплотилось вокруг тех ценностей, которые смогут обеспечить стабильное будущее для этого общества».
По его мнению, одним только призывом к смене власти ничего не добиться, поскольку придет новая, которая «будет ещё большим драконом, чем предыдущий».
Что касается требования отставки правительства со стороны АРФ Дашнакцутюн в сложившейся ситуации, то Арцвик Минасян сказал, что как экономист, депутат Национального Собрания, и политический деятель он уже более года как сказал, что это правительство давно должно было подать в отставку, а как представитель АРФД отметил, что партия этот вопрос пока не обсуждала.