Հարցազրույց երգիծաբան Վլադիմիր Կոստանյանի հետ
-Զավեշտալին ավելի շատ է։ Այս կյանքում ամեն քայլում զավեշտ է։ Քայլում ես՝ զավեշտ է, ապրանք ես առնում՝ զավեշտ է, հաց ես ուտում՝ էլի զավեշտ է։ Ամեն ինչի մեջ ես զավեշտ տեսնում եմ, որովհետև կյանքն է ստիպել մարդուն։ Դա կախված է նաև մարդու սոցիալական պայմաններից։
-Օտարերկրացիներիը երբ գալիս են մեր երկիր, ասում են, թե հայերս մռայլ ազգ ենք։ Համամի՞տ եք այդ կարծիքին։
-Սխալվում են։ Հայը որտեղ էլ լինի, հումորով է։ Հայը հումորով է ծնվում. մոր կաթի հետ է հումոր ստանում։ Մենք շատ ուրախ ազգ ենք, ճիշտ է՝ տանջված ենք, բայց հաստատ մռայլ չենք։
-Ըստ Ձեզ՝ մենք հե՞տ ենք վարժվել ուրախանալուց։
-Ես  պատահական չասացի. հայը որտեղ էլ որ լինի, ինչ պայմաններում էլ լինի, ուրախությունների, նույնիսկ դժբախտությունների ժամանակ հումորն ու ծիծաղը կա։ Նույնիսկ թաղումների ժամանակ կա ծիծաղ։ Այնպես որ մեր ազգը չի կարող հետ սովորել. հումորը մեր մեջ է։ Ես չեմ պատկերացնում հայ ազգին առանց հումորի։ Մի օրինակ բերեմ՝ մեր մեծ դերասանուհի Սվետլանա Գրիգորյանի մայրը մահացել էր, և թաղումը դեռ չեղած՝ դերասանուհին բեմի վրա խաղում էր, արցունքները հոսում էին աչքերից, սակայն նա խաղում էր։
-Դուք զբաղվում եք նաև քաղաքականությամբ։ Համենայնդեպս՝ ուզում էիք պատգամավոր դառնալ։ Ձեր կարծիքով ամենազավեշտալի քաղաքական գործիչն ո՞վ է։
-Շատ զավետալի քաղաքական գործիչներ կան, բայց ամենազավեշտալի մարդը, որ մուրճը խփում է թե՛ այս մեխին, թե՛ այն մեխին, միանշանակ իմ շատ սիրելի, իմ հարգարժան Հմայակ Հովհաննիսյանն է։
-Այսօրվա կապակցությամբ որևէ զավեշտալի դեպք կամ անեկդոտ կպատմե՞ք։
-«Տղամարդիկ» ֆիլմը տեսած կլինեք։ Դրա նմանությամբ մի բան եղավ։ Ես աշխատում էի Սունդուկյանի անվան թատրոնում որպես փոխտնօրեն։ Մեր իրավաբանի հայրը մահացել էր, ու քանի որ ներկայացում ունեինք, թաղման արարողությանը չկարողացանք մասնակցել։ Յոթին գնացինք։ Հասցեն վերցրել էինք՝ Լենինգրադյան փողոց, այսինչ շենք։ Ես էի, մեր հարգարժան տնօրեն Վրեժ Հակոբյանը, գլխավոր հաշվապահը և գլխավոր ադմինիստրատորը։ Հասանք Լենինգրադյան փողոց, տեսանք՝ մարդիկ հավաքվել են, մոտեցանք, հարցրինք, թե այնտե՞ղ է Գագոյենց տունը, ասացին՝ այո։ Բարձրանում ենք 5-րդ հարկ։ Չնայած գիտեինք, որ նրանք երկրորդ հարկում են ապրում, բայց բարձրացանք։ Հերթով ներս մտանք։ Մի մեծ ծաղկեփունջ էինք տարել, դա էլ տվեցինք։ Մոտեցանք, հարցրինք, թե ո՞ւր է Գագոն։ Գագոն մոտեցավ, բայց մեր Գագոն չէր։ Շատ ժողովուրդ կար, հասկացան, որ սխալվել ենք, ու բոլորը ծիծաղում էին։ Տխուր բարձրանում էինք, ծիծաղելով իջանք։ Երրորդ հարկում բռնացրին մեր հաշվապահին և 5 հատ վարդ տվին։ Նստեցինք մեքենան, մոտ կես ժամ ծիծաղում էինք։ Պարզվում է՝ մի երկու շենք այն կողմ էր մեր Գագոյենց շենքը։ Գնացինք այնտեղ էլ պատմեցինք, բոլորը ծիծաղում էին։ Էս էլ ըսենց։

Интервью с сатириком Владимиром Костаняном
-Курьёзного больше. Курьёз в этой жизни на каждом шагу. Ходишь - в этом курьёз, покупаешь товары - курьёз, обедаешь - опять курьёз. Я во всём вижу курьёз, жизнь такая. Это зависит также и от социальных условий.
-Когда иностранцы приезжают в нашу страну, то говорят что мы мрачный народ. Вы согласны с этим мнением?
-Ошибаются. Армянину присуще чувство юмора, где бы он ни был. Он рождается с этим чувством, впитывает его с молоком матери. Мы очень весёлый народ, правда, настрадавшийся,  но точно не мрачный.
- Как Вы думаете, мы разучились радоваться?
- Я не случайно сказал, что у армян, где бы они не были, в любой ситуации, будь то счастье или даже горе, присутствуют юмор и смех. Даже во время похорон есть смех. Так что мы не можем разучиться радоваться. Приведу пример, когда мать нашей великой актрисы Светланы Григорян скончалась, ещё до похорон актриса играла на сцене, слёзы текли из глаз, но она играла.
- Вы также занимаетесь политикой. Во всяком случае, хотели стать депутатом. Кто по-Вашему самый курьёзный политический деятель?
-Курьёзных политических деятелей много, но самый курьёзный человек, который, «бьет молотком то по этому гвоздю, то по другому» - это мой самый любимый и уважаемый Амаяк Ованесян.
- Расскажите какой-нибудь курьёзный случай или анекдот по случаю первого апреля.
- Фильм «Мужчины», думаю, видели. Произошло нечто похожее. Я работал замдиректором в театре им. Сундукяна . Отец нашего юриста скончался, а поскольку у нас был спектакль, мы не смогли присутствовать на похоронах. Пошли на седьмины. Взяли адрес, улица Ленинградян, такое-то здание. Был я, наш уважаемый директор Вреж Акопян, главный бухгалтер и главный администратор. Доехали до улицы Ленинградян, смотрим, люди собрались, подошли, спросили, там ли дом Гаго? Нам ответили, да. Поднимаемся на 5-й этаж. Хотя мы знали, что они живут на 2-ом, но всё равно поднялись. Зашли по очереди. Мы принесли большой букет, отдали его. Подошли, спросили, где Гаго? Подошёл Гаго, но не наш. Там было много народу, все поняли, что мы ошиблись и все смеялись. Поднимались печально, спускались смеясь. На третьем этаже нашему бухгалтеру подарили 5 роз. Мы сели в машину и примерно полчаса хохотали. Оказалось, что здание нашего Гаго было через пару зданий. Поехали и там рассказали, там тоже все смеялись. Вот так.