Շվեդիան միաձայն վավերացրել է ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը
Շվեդիայի խորհրդարանը միաձայն վավերացրել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը։ Այս մասին տեղեկատվությունը հրապարակվել է Ստոկհոլմում Հայաստանի դեսպանության «Ֆեյսբուք»-ի էջը:
«Մայիսի 2-ի Շվեդիայի խորհրդարանում՝ Ռիկսդագում, տեղի ունեցավ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման վերաբերյալ քննարկում, որին հրավիրվել էր դեսպան Ալեքսանդր Արզումանյանը։
Քննարկմանը ելույթ ունեցան խորհրդարանի վեց խմբակցությունների ներկայացուցիչներ, ովքեր իրենց աջակցությունը հայտնեցին համաձայնագրի վավերացմանը։
Քննարկման ավարտին խորհրդարանի արտաքին հարցերի կոմիտեի նախագահը դեսպանին հրավիրեց կարճատեւ ընդունելության։
Նույն օրը երեկոյան Ռիկսդագում անցկացված քվեարկության արդյունքում Շվեդիայի խորհրդարանը միաձայն վավերացրեց ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը»,- ասված է դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։
ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը ստորագրվել է Բրյուսելում 2017թ. նոյեմբերի 24-ին: Համաձայնագիրը վավերացրել են Բուլղարիան, Դանիան, Էստոնիան, ՄԹ-ն, Լիտվան, Լատվիան, Լյուքսեմբուրգը, Մալթան, Լեհաստանը, Ռումինիան, Գերմանիան, Ֆինլանդիան, Հունգարիան: Շվեդիան համաձայնագիրը վավերացրած ԵՄ 14-րդ երկիրն է:

Швеция единогласно ратифицировала соглашение Армения-ЕС
Парламент Швеции единогласно ратифицировал Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает посольство Армении в Стокгольме на своей странице в «Facebook».
«2 мая в Парламенте Швеции – Риксдаге состоялось обсуждение относительно ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС, на которое был приглашен посол Александр Арзуманян.
На обсуждении выступили представители шести фракций парламента, которые выразили свою поддержку ратификации соглашения.
В завершение обсуждения председатель комитета по внешним вопросам Парламента пригласил посла на краткосрочный прием.
Вечером того же дня по итогам голосования Риксдаг Швеции единогласно ратифицировал Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС», – говорится в сообщении посольства.
Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС было подписано в Брюсселе в 2017 году. Соглашение ратифицировали Болгария, Дания, Эстония, Великобритания, Литва, Латвия, Люксембург, Мальта, Польша, Румыния, Германия, Финляндия, Венгрия. Швеция – 14-я страна ЕС, ратифицировавшая соглашение.