«Նախագահ Քոչարյանը կալանավորված է քաղաքական նկատառումներով». Էդվարդ Ֆիցջերալդ
–Պարո՛ն Ֆիցջերալդ, այն պահից, ինչ 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կալանավորվել է անցած տարվա դեկտեմբերին, չեն դադարում քննարկումներն առ այն, թե կարելի՞ է արդյոք նրան քաղբանտարկյալ համարել։ Ըստ Ձեզ, Ռոբերտ Քոչարյանը քաղբանտարկյա՞լ է։
–2018թ. մայիսից սկսած` ինչ վարչապետ պարոն Փաշինյանը եկել է իշխանության, ցավոք, Հայաստանում մարդու իրավունքների վիճակը սկսել է վատթարանալ: Ակնհայտ է, որ ՀՀ կառավարությունը թերանում է պաշտպանել իրավունքի գերակայության սկզբունքը և մարդուիրավունքները: Նրանք իրականացնում են արդարադատության մերժում պարոն Քոչարյանի հանդեպ, որը կամայական է և իհարկե ունի քաղաքական դրդապատճառներ:
«Քաղբանտարկյալի» սահմանումը մշակվել է Եվրոպական խորհրդի շրջանակներում 2001թ. անկախ փորձագետների կողմից` նպատակ ունենալով գնահատելու ենթադրյալ քաղբանտարկյալներին վերաբերող գործերը: 2012թ. ընդունված թիվ 1900 բանաձևը վերահաստատել է սահմանումը և անկախ փորձագետների կողմից առաջարկված կիրառելի չափանիշները: Այդ ժամանակվանից ի վեր սահմանումը պարբերաբար կիրառվել է Եվրոպայի Խորհրդի կողմից:
Պրն. Քոչարյանին միանշանակ պետք է դիտարկել որպես քաղբանտարկյալ, քանի որ վերջինիս կալանքը իրականացվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մի շարք խախտումներով (Հոդված 5։Ազատության իրավունք, Հոդված 6: Արդար դատաքննության իրավունք և Հոդված 7: Պատիժ` բացառապես օրենքի հիման վրա):Կալանքն իրականացվել է քաղաքական նկատառումներով` հստակ քաղաքական օրակարգի շրջանակում: Ավելին, Քոչարյանն այժմ կալանավորված է խտրականորեն: Վերջինիս կալանքը ոչ իրավաչափ է և կապված է իշխանությունների քաղաքական նկատառումների հետ։
Ուզում եմ ներկայացնել Մարդու իրավունքների ԵԽ հանձնակատարի փետրվարի զեկույցը, որը շեշտել է, որ 2008թ. մարտյան իրադարձությունների կապակցությամբ հարուցված քրեական գործերը պետք է քննել անաչառ` պահպանելով իրավունքի գերակայության սկզբունքը, դատական համակարգի անկախությունը, արդար դատաքննության թափանցիկությունը և երաշխիքները: Զեկույցը կոչ է անում ՀՀ իշխանություններին պաշտպանել անմեղության կանխավարկածը և զերծ մնալ ծայրահեղական և վիրավորական խոսքից հանրային երկխոսություններիշրջանակներում, որը կարող է խոչընդոտ հանդիսանալ միասնական հասարակություն ձևավորելու և անցյալի տարանջատումները վերականգնելու հարցում:
Վերջապես, ավելի քան ակներև է, որ քաղաքական դրդապատճառներ ունեցող այս աննախադեպ հետապնդումները պրն. Քոչարյանի նկատմամբ իրականացվել են վերջինիս պատժելու և քաղաքական դաշտից հեռացնելու նպատակով:

Президент Кочарян арестован по политическим мотивам – Эдвард Фицджеральд
«News.am» взял интервью у британского юриста Эдварда Фицджеральда, адвоката второго президента Армении Роберта Кочаряна
Господин Фицджеральд, с того момента, как второй президент Армении Роберт Кочарян был арестован в декабре прошлого года, не прекращаются обсуждения на тему, можно ли считать его политическим заключенным. На Ваш взгляд, является ли господин Кочарян политическим заключенным?
– С мая 2018 года, с приходом господина премьер-министра Пашиняна к власти, к сожалению, ситуация с правами человека в Армении стала ухудшаться. Очевидно, что правительство испытывает проблемы в защите верховенства закона и прав человека. Отказ от осуществления правосудия в отношении господина Кочаряна произвольный и, конечно, имеет политический подтекст.
Термин «политический заключенный» разработан в рамках Совета Европы независимыми экспертами в 2001 г, имея целью дать оценку делам в отношении предполагаемых политических заключенных. Принятая в 2012 г резолюция 1900 подтвердила термин и критерии, предложенные независимыми экспертами. С тех пор термин периодически применяется Советом Европы.
Господина Кочаряна однозначно надо рассматривать в качестве политического заключенного, поскольку его арест был произведен с целым рядом нарушений Европейской конвенции по правам человека (Статья 5. Право на свободу. Статья 6. Право на справедливое судебное разбирательство. Статья 7. Наказание исключительно на основе закона). Арест произведен по политическим мотивам, в рамках четкой политической повестки. Более того, президент и сейчас остается под арестом дискриминационно. Его арест неправомерен и продиктован политическими целями властей.
Хочу привести февральский отчет комиссара СЕ по правам человека, который подчеркнул, что возбужденные в связи с мартовскими событиями 2008 года уголовные дела должны быть расследованы беспристрастно, с соблюдением принципа верховенства закона, судебная система должна быть объективна, обеспечены гарантии прозрачности судебного разбирательства. В докладе содержится призыв к властям Армении соблюдать презумпцию невиновности и воздержаться от крайностей и оскорблений в публичных выступлениях, что может стать препятствием для формирования единого общества и создать условия для возобновления противоречий прошлых лет. Наконец, более чем очевидно, что это беспрецедентное преследование по политическим мотивам в отношении господина Кочаряна осуществляется с целью наказать его и удалить с политического поля.