«Փաշինյանը չի կարող լիարժեք պատկերացում ունենալ ԼՂ հարցի մասին առանց նախկին նախագահների հետ հանդիպման»
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը հաջողություն է ցանկանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ղարաբաղյան հարցում։ Այս մասին Աշոտյանն արդեն առաջին անգամ չէ, որ հայտարարում է լրագրողների հետ զրույցում։
Արմեն Աշոտյանի կարծիքով՝ Փաշինյանի ելույթը Հայաստանի եւ Արցախի Անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստում վկայում է սխալները շտկելու փորձերի մասին, որոնք թույլ էին տրվել 10 ամիս առաջ ռազմավարական եւ մարտավարական հարցերում։
«Փաստորեն, օրակարգից գրեթե դուրս են մղվել Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի, Ժնեւի պայմանավորվածությունները։ Այդ պայմանավորվածություները ադրբեջանական դիվանագիտության ձախողումն էին ապրիլյան ագրեսիայի պատճառով։ Իսկ մեր վարչապետն ասում է. «ադրբեջանցիներն ինձ ասացին, որ նման պայմանավորվածություններ չեն էլ եղել»։ Դե, ինչպես՞ չվրդովվես այստեղ։ Բարեբախտաբար, ԱԳՆ-ն, այնուամենայնիվ, կարողացավ բացատրել, որ այդպես չէ, եւ որ արտաքին քաղաքականությունը վարվում է ոչ ներքաղաքական գործիքակազմով։ Արտաքին քաղաքականությունում հաջողության չեն հասնում լացակումած պատմություններով այն մասին, թե չես կարողանում լվացքի մեքենայի վարկդ վճարել։ Գուցե դա լավ ներքաղաքական հնարք է, սերիալի հերթական սերիա, որը երեկ ենք դիտել։ Ղարաբաղյան հարցում բոլորը պետք է համերաշխություն դրսեւորեն, պատկերավոր ասած՝ նայեն մեկ ուղղությամբ, անկախ այն բանից, թե ով որ կուսակցությունն է ներկայացնում»,- ընդգծել է Արմեն Աշոտյանը։
Քաղաքական գործիչը հիշեցրել է, որ ոչ միայն քննադատում է իշխանություններին, այլեւ միշտ այլընտրանք է առաջարկում՝ սկսած ԵՄ-ի հետ հարաբերություններից մինչեւ ՌԴ-ի հետ հարաբերություններ։
«Ես ցանկանում եմ Փաշինյանին հաջողություն ղարաբաղյան հարցում։ Չեմ պատրաստվում չարախնդալ անհաջողության դեպքում, որովհետեւ մենք բոլորս միասին ենք հատուցելու։ Բայց ցանկանում եմ, որպեսզի մեր բարյացակամությունը չչարաշահեն, որովհետեւ նրան հաջողություն մաղթելը թելադրված է հայրենասիրությամբ։ Բայց նա նույնպես պետք է լսի ու գիտակցի, որ «ես ինքս ամեն ինչ գիտեմ» թեզը, մեղմ ասած, վայել չէ քաղաքական գործչին, մանավանդ նրան, ով իրեն Մովսեսի տեղն է դրել։ Քրիստոսը զրուցում էր աշակերտների հետ, որպեսզի հասկանար, թե ինչպես կատարի իր առաքելությունը։ Նիկոլ Փաշինյանը հեռու է Քրիստոսից լուսային շատ տարիներ, մանավանդ պետք է լսի եւ կարդա, բայց ոչ թե իր մասին ստատուսները, եւ կարգադրություններ անի հարձակվել քննադատողների վրա։ Նա պետք է քննադատությունից ռացիոնալ հատիկը քաղի»,- նշել է Աշոտյանը։
Պատասխանելով Ղարաբաղի հարցով նախկին նախագահների հետ զրուցելու Փաշինյանի պատրաստակամության մասին հարցին՝ Աշոտյանը նկատեց, որ սա խոսում է այն մասին, որ Փաշինյանը 10 ամիս անց վերջապես գիտակցել է, որ ավելի ճիշտ է ոչ թե Դավոսում Ալիեւից տեղեկություններ ստանալ, այլ հարցնել, այդ թվում՝ նաեւ Ռոբերտ Քոչարյանին, որին հենց ինքը բանտ է նստեցրել:
Ինչ վերաբերում է նախկին արտգործանախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ Փաշինյանի հիշատակած հանդիպման մասին, ապա, ըստ Աշոտյանի, այն կայացել է մինչեւ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպումը եւ տեւել 10 րոպե:
«Եթե կարծում եք, որ դա բավական է...»:
Աշոտյանը հիշեցրեց չինական ասացվածքն այն մասին, որ «եթե բավականին երկար նստել գետի ափին, ապա կարելի է դրանով հոսող հակառակորդի մարմինը տեսնել»:
«Իսկ մենք ունե՞նք այդքան ժամանակ: Որքան էլ հին ժողովուրդ մենք լինենք, կարո՞ղ ենք մենք մեզ ճոխություն թույլ տալ նստել կառավարության շենքում եւ սպասել հարցերի լուծմանը», - հարց հնչեցրեց Աշոտյանը: Ընդ որում, Աշոտյանն ընդգծեց, որ ինքը, եւ վստահ է՝ նաեւ Սերժ Սարգսյանը, պատրաստ է ընդունել հանդիպման մասին Փաշինյանի առաջարկը, եթե այն լինի:
«Առանց Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հետ զրույցի՝ ղարաբաղյան հակամարտության մասին լիարժեք պատկերացում չի կարող լինել: Թեեւ վերջինիս դեպքում, կարծում եմ, նրանք շփվում են: Սա այն հարցն է, երբ անձնական համակրանքը ու հակակրանքը պետք է մի կողմ թողնել: Քաղաքականությունում դու միշտ չէ, որ շփվում ես քեզ հաճելի մարդկանց հետ»,- խորհուրդ տվեց Աշոտյանը:

Пашинян не может иметь полноценное представление о карабахском конфликте без встреч с экс-президентами – Ашотян (видео)
Вице-председатель Республиканской партии Армении Армен Ашотян желает премьер-министру Николу Пашиняну удачи в карабахском вопросе. Об этом Ашотян уже не в первый раз заявил в беседе с журналистами, сообщает «News.am».
По мнению Армена Ашотяна, вступление Пашиняна на совместном заседании Советов безопасности Армении и Арцаха свидетельствовало о попытках скорректировать ошибки, допущенные 10 месяцев назад в стратегических и тактических вопросах.
«Фактически, из повестки почти вытеснены венские, санкт-петербургские, женевские договоренности. Эти договоренности были провалом азербайджанской дипломатии за апрельскую агрессию. А наш премьер говорит «мне азербайджанцы сказали, что таких договоренностей и не было». Ну как тут не возмутиться? К счастью, МИД все же сумел разъяснить, что это не так, и что внешняя политика осуществляется не по внутриполитическому инструментарию. Не добиться успеха во внешней политике слезливыми рассказами о том, что не можешь выплатить кредит за стиральную машину. Может это хороший внутриполитический трюк, очередная серия мыльной оперы, которую мы смотрели вчера. В карабахском вопросе все должны проявить солидарность, образно говоря, смотреть в одном направлении, независимо от того, кто какую партию представляет», – подчеркнул Армен Ашотян.
Политик напомнил, что не только критикует власти, но всегда предлагает альтернативу, начиная с отношений с ЕС до отношений с РФ.
«Я желаю Пашиняну удачи в карабахском вопросе. Не собираюсь злорадствовать в случае неудачи, потому что расплачиваться нам всем придется сообща. Но я хочу, чтобы нашей доброжелательностью не злоупотребляли, потому что желание ему удачи продиктовано патриотизмом. Но он также должен прислушаться и осознать, что тезис «я сам все знаю», мягко говоря, не подобает политическому деятелю, особенно тому, кто возомнил себя Мессией. Христос беседовал с учениками, чтобы понять, как выполнить свою миссию. Никол Пашинян далек от Христа на многие световые годы, тем более должен прислушиваться и читать, но не статусы о себе и давать распоряжения нападать на критикующих. Он должен извлечь рациональное зерно из критики», – отметил Ашотян.
Отвечая на вопрос о высказанной Пашиняном готовности беседовать с экс-президентами по вопросу Карабаха, Армен Ашотян заметил, что это говорит о том, что Пашинян, по прошествии 10 месяцев, наконец осознал, что правильнее получать сведения не у Алиева в Давосе, а спрашивать причем в том числе спрашивать и у Роберта Кочаряна, которого сам же посадил в тюрьму.
Что касается упомянутой самим Пашиняном встречи с экс-главой МИД Эдвардом Налбандяном, то, по словам Ашотяна, она состоялась до первой встречи с Владимиром Путиным и продлилась 10 минут: «Если вы считаете что этого достаточно…»
Ашотян напомнил китайскую пословицу о том, что «если достаточно долго просидеть на берегу реки, можно увидеть плывущее по ней тело противника».
«А у нас есть столько времени? Каким бы старым народом мы ни были, можем мы сейчас позволить себе роскошь сидеть в здании правительства и ждать решения вопросов?» – задался вопросом Армен Ашотян.
При этом Ашотян подчеркнул, что он сам, и, уверен, Серж Саргсян также, готовы принять предложение о встрече с Пашиняном, если такое поступит.
«Не может быть полноценного представления о карабахском конфликте без беседы с Робертом Кочаряном и Левоном Тер-Петросян. Хотя в последнем случае, думаю, они общаются. Это тот вопрос, когда личные симпатии и антипатии надо отложить. В политике ты не всегда общаешься с приятными тебе людьми», – посоветовал Ашотян.