Ա. Իսկանդարյան. «Զեկույցում հիմնականում ասվում է, թե կարող է հանկարծակի պատերազմ սկսվել»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ քաղաքագետ, Կովկասյան ինստիտուտի տնօրեն ԱլեքսանդրԻսկանդարյանն անդրադարձել է Միջազգային ճգնաժամային խմբի «Հայաստան և Ադրբեջան. կանխելով պատերազմը» զեկույցին։ Նա նշել է, որ այդ զեկույցում փաստերը հագեցած են, բայց ամբողջական չեն:
-Այս զեկույցում ներկայացվող փաստերը չեն համապատասխանում նույն զեկույցում ներկայացված հետևություններին,-ընդգծել է Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Քաղաքագետը նշել է, թե տպավորություն է ստեղծվում, որ զեկույցը պատրաստելուց առաջ արդեն իսկ նպատակ է եղել այնտեղ առաջ քաշել ու հիմնավորել պատերազմի սկսման հավանականությունը:
-Զեկույցում հիմնականում ասվում է, թե կարող է հանկարծակի պատերազմ սկսել: Այս առիթով զեկույցում հիմանավորում է ներկայացվում շփման գծում առկա հրադադարի ռեժիմի խախտման հանգամանքը, սակայն հիշեցնենք, որ սահմանային գոտում բազմաթիվ լուրջ դեպքեր են եղել, որոնք չեն հանգեցրել պատերազմի,-ասել է նա:
Ըստ Ալեքսանդր Իսկանդարյանի՝ զեկույցում առաջ քաշված հետևությունները ոչ մի կերպ հիմնավորված չեն, և պատերազմը կարող է սկսվել միայն երեք երկրների՝ Հայաստանի, ԼՂՀ-ի ու Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից պատերազմ հայտարարելու հրամանից հետո:
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ քաղաքագետ, Կովկասյան ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանն անդրադարձել է Միջազգային ճգնաժամային խմբի «Հայաստան և Ադրբեջան. կանխելով պատերազմը» զեկույցին։ Նա նշել է, որ այդ զեկույցում փաստերը հագեցած են, բայց ամբողջական չեն:

А.Искандарян: «В докладе, главным образом, отмечено, что может внезапно начаться война»
На встрече с журналистами политолог, директор «Института Кавказа» Александр Искандарян коснулся доклада «Армения и Азербайджан: предотвращая войну», подготовленного Международной кризисной группой. Он отметил, что доклад насыщен фактами, но они не целостны.
«Представленные в этом докладе факты не соответствуют выводам, представленным в этом же докладе», - подчеркнул Искандарян.
Политолог отметил, что складывается впечатление, что перед подготовкой доклада уже была поставлена цель выдвижения и обоснования в нем вероятности возобновления войны.
«Вдокладе, главным образом, отмечено, что может внезапно начаться война. В связи с этим в докладе представляется обоснование факта нарушения режима прекращения огня на линии соприкосновения, однако напомним, что в пограничной зоне имело место множество серьезных инцидентов, которые не привели к началу войны», -отметил Искандарян.
По мнению политолога, выводы, представленные в докладе, никак не обоснованы и война может начаться лишь после приказа об объявлении войны главой одной трех стран - Армении, НКР или Азербайджана.
«В докладе, главным образом, отмечено, что может внезапно начаться война. В связи с этим в докладе представляется обоснование факта нарушения режима прекращения огня на линии соприкосновения, однако напомним, что в пограничной зоне имело место множество серьезных инцидентов, которые не привели к началу войны», -отметил Искандарян.