Արաբական հեղափոխությունների արձագանքը հասնու՞մ է Հայաստան և Ադրբեջան
Լեհական «TVN24» հեռուստաալիքը զգուշացրել է, թե արաբական հեղափոխությունների արձագանքը հասնում է Հարավային Կովկաս։
«Եգիպտոսի և Թունիսի հեղափոխություններից ոգեշնչված՝ հայկական ու ադրբեջանական ընդդիմությունները փորձում են գնալ նրանց ճանապարհով։ Երևանի և Բաքվի իշանություններն էլ չեն ցանկանում հեշտությամբ հանձնվել։ Ադրբեջանում գործը նույնիսկ ձերբակալությունների է հասել։ Ձերբակալվել է ընդդիմադիր 5 ակտիվիստ, որոնց մեղքը «Facebook» ցանցում «Մարտի 11–ը՝ ազգի մեծ օր» ակցիայի կազմակերպումն է եղել։ Ակտիվիստները, սակայն, կոչ չեն արել դուրս գալ փողոց, այլ ուղղակի հորդորել են վիրտուալ կերպով աջակցել երկրում ժողովրդավարական փոփոխություններին։ Համացանցում ոչ ավելի, քան 4000 օգտատերերի հավաքած այս նախաձեռնությունը Ադրբեջանի ղեկավարությանը թվացել են Եգիպտոսում իրականացված նախաձեռնությունների նմանօրինակ, որոնք ձևավորել էին բողոքական շարժման հիմքը և հավաքել 10–յակ հազարավոր օգտատերերի։ Բաքվի իշխանությունները՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի գլխավորությամբ, որոշել են չհրապարակայնացնել ինտերնետ–ակցիաների և ձերբակալությունների անմիջական կապը»,–ընդգծել է հեռուստաալիքը՝ ավելացնելով, թե երիտասարդները ձերբակալվել են շինծու մեղադրանքներով, օրինակ՝ հասարական վարերում հեռախոսով բարձր խոսելու համար։

Эхо арабских революций приближается к Южному Кавказу?
Эхо арабских революций приближается к Южному Кавказу, сообщает «Регнум» со ссылкой на интернет-версию польского телеканала «TVN24».
«Восхищенные успехами революций в Египте и Тунисе армянская и азербайджанская оппозиции пытаются идти по их следам. Правящие Ереваном и Баку не хотят легко сдаваться. В Азербайджане дошло даже до первых арестов. Арестованные – пятеро молодежных активистов оппозиции, виной которых была организация в сети Facebook акции "11 марта - Великий день народа"».
«Активисты, однако, не призывали народ выходить на улицы, а ограничились лишь призывами виртуально поддержать демократические изменения в стране. Акция, которая собрала не более 4 тысяч пользователей интернета, показалась властям Азербайджана повторением аналогичных акций, которые сформировали в Египте ось протестного движения, собирая десятки тысяч пользователей сети. Власти в Баку во главе с президентом Ильхамом Алиевым решили не афишировать непосредственную связь арестов с интернет-акцией», - отмечает источник, напоминая, что молодые люди были задержаны по надуманным обвинениям, например, за громкие разговоры по телефону в публичных местах.