ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունը ներկայացրել է 2009թ. տվյալները
Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսում ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Ստեփան Մնացականյանը նշել է, որ համաձայն իրենց ծառայության տվյալների՝ Համախառն ներքին արդյունքը մեկ շնչի հաշվով 2009-ին կազմել է 975.7 հազ. դրամ (2686 ԱՄՆ դոլար կամ 1923 եվրո) 2008թ. 1127.4 հազ. դրամի (3685 ԱՄՆ դոլարի կամ 2504 եվրոյի) դիմաց։
Նախորդ տարվա համեմատ արդյունաբերական արտադրանքի ընդհանուր ծավալը նվազել է 7.8%-ով, գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքինը՝ 0.1%-ով, շինարարությանը՝ 36.4%-ով, առևտրի շրջանառությանը՝ 4.0%-ով, մանրածախ առևտրի շրջանառության ծավալն աճել է 1.0%-ով, ավտոմեքենաների առևտրինը նվազել է 38.2%-ով, մեծածախ առևտրինը՝ 7.9%-ով, ծառայություններինը (առանց առևտրի) աճել է 1.3%-ով։
Սպառողական գների ինդեքսի ցուցանիշը 2009-ին 2008թ. նկատմամբ կազմել է 103.4%։
Պաշտոնապես գրանցված գործազրկության միջին տարեկան մակարդակը 2009-ին կազմել է 6.9% 2008թ. 6.3%-ի դիմաց։
Միջին ամսական անվանական աշխատավարձը, ըստ նախնական գնահատականի, 2009-ին կազմել է 101895 դրամ և 2008թ. համեմատությամբ ավելացել 9.8%-ով։
ԱՄՆ դոլարի միջին տարեկան հաշվարկային փոխարժեքը 2009-ին աճել է 18.7%-ով և կազմել 363.28 դրամ 2008թ. 305.97 դրամի դիմաց։
Ապրանքների արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը 2009-ին 2008թ. համեմատ նվազել է 27.0%-ով. արտահանումը նվազել է 34.0%-ով, իսկ ներմուծումը՝ 25.3%-ով։
ՀՀ այցելած միջազգային զբոսաշրջիկների թվաքանակը 2009-ին կազմել է 575.3 հազ. 2008թ. 558.4 հազ.-ի դիմաց։ Իսկ զբոսաշրջության նպատակով հանրապետությունից մեկնել է 526.2 հազ. մարդ (աճել է 2.1%-ով)։

Национальная статистическая служба РА представила данные 2009 года
Во время созванной 12 марта пресс-конференции председатель Национальной статистической службы РА Степан Мнацаканян отметил, что согласно данным их службы, Валовой внутренний продукт на душу населения в 2009 году составил 975.7 тысяч драмов (2686 долларов США или 1923 евро) против. 1127.4 тысяч драмов (3685 долларов США или 2504 евро) в 2008 году.
По сравнению с 2008г. общий объем промышленной продукции сократился на 7.8%, валовая сельскохозяйственная продукция - 0.1%, строительство - 36.4%, оборот торговли - 4.0%, объем розничной торговли вырос на 1.0%, торговля автомобилями сократилась на 38.2%, оптовая торговля - 7.9%, услуги (без торговли) выросли на 1.3%.
Показатель индекса потребительских цен в 2009г составил 103.4% по отношению к 2008г.
Среднегодовой уровень официально зарегистрированной безработицы составил в 2009г. 6.9% (против 6.3% в 2008г.)
Среднемесячная номинальная зарплата, согласно предварительной оценке, в 2009г. составила 101895 драм и увеличилась по сравнению с 2008г. на 9.8%.
Среднегодовой расчетный курс доллара США в 2009г. вырос на 18.7% и составил 363.28 драм (против 305.97 драм в 2008г.)
Объем внешнеторгового оборота товарами сократился по сравнению с 2008г. на 27.0%: экспорт на 34.0%, а импорт - 25.3%.
Число посетивших Республику Армения международных туристов в 2009г. составила 575.3 тыс. (против 558.4 тыс. в 2008г.). А число выехавших из республики с туристическими целями составило 526.2 тыс. человек (на 2.1% больше, чем в 2008г.).