Գրիգոլ Տավատաձե. «Այն, ինչ տեղի է ունենում Վրաստանում, տեղի է ունենում նաև Ջավախքում»
Ջավախահայության խնդիրներից խոսելիս Հայաստանում Վրաստանի դեսպան Գրիգոլ Տավատաձեն նշել է, որ դրանք միշտ էլ լինելու են, քանի որ երբ խոսքը երկու հարևան պետությունների մասին է, անհնար է, որ խնդիրներ չլինեն. «Չի լինի այնպիսի օր, որ ես կամ Թբիլիսիում Հայաստանի դեսպանը հանգստանանք»։
Անդրադառնալով մասնավորապես Ջավախք հայկական գրականության մուտքի արգելքին՝ նա նշել է, որ գրականության մուտքն արգելված չէ. հարցը վերաբերում է դասագրքերին։ Նա նշել է, որ Վրաստանի տարածքում Վրաստանի բյուջեից ֆինանսավորվում է 144 հայկական դպրոց. «Ես համոզված եմ, որ եթե մարդը ցանկանում է լիարժեք մասնակցել պետական կառավարմանը, իր մայրենի լեզվի հետ միասին պետք է իմանա այն երկրի լեզուն, որտեղ ապրում է»։
Ինչ վերաբերում է հայկական Ս.Գևորգ եկեղեցուն, որը վրացական իշխանությունները խոստացել էին վերանորոգել, Գրիգոլ Տավատաձեն նշել է, որ երկու երկրների Մշակույթի նախարարությունների հետ բանակցություններ են տարվել եկեղեցին վերանորոգելու վերաբերյալ։
-Այդ եկեղեցին անպայման վերանորոգվելու է։ Այդ հարցը մենք քննարկել ենք նաև հունվարին, ստեղծվել է հայ-վրացական միջկառավարական ժողով, և արձանագրության մեջ գրված է, որ այն վերանորոգվելու է։ Այս փուլում, որքանով տեղյակ եմ, աշխատանք է տարվում ֆինանսական հաշվետվության վերաբերյալ։ Սա շատ ցավալի փաստ է երկու ժողովուրդների պատմության մեջ,- ընդգծել է դեսպանը։
Նա նշել է նաև, որ կիսում է Վրաստանի արտգործնախարարի կարծիքը, որ Ջավախքի խնդիրները բնորոշ են ողջ Վրաստանին. «Եթե նախարարը նկատի ուներ սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը, դուք գիտեք՝ ինչ իրավիճակ է մեր երկրներում, ոչ միայն Վրաստանում, այլև Հայաստանում։ Դա իսկապես այդպես է, և նախարարի հայտարարությունը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Սամցխե-Ջավախքն անուշադրության մատնված չէ Վրաստանի կողմից, և այն, ինչ տեղի է ունենում Վրաստանում, տեղի է ունենում նաև Ջավախքում»։

Григол Таватадзе: «То, что происходит в Грузии, происходит и в Джавахке»
Говоря о проблемах армян Джавахка, посол Грузии в Армении Григол Таватадзе отметил, что они всегда будут, поскольку, когда речь идет о двух соседних государствах, то невозможно, чтобы не было проблем: «Не будет такого дня, чтобы я или посол Армении в Тбилиси успокаивались».
Касаясь, в частности, запрета на провоз армянской литературы в Джавахк, он отметил, что провоз литературы не запрещен - вопрос, касается учебников. Он отметил, что из бюджета Грузии финансируются 144 армянских школ на территории Грузии: «Я уверен, что если человек хочет полноценно участвовать в государственном управлении, наряду со своим языком он должен знать язык этой страны, где живет».
Что касается армянской церкви С.Геворка, которую грузинские власти обещали отремонтировать, то Григол Таватадзе отметил, что между министерствами культуры двух стран велись переговоры относительно ремонта церкви. Он сообщил, что на этом этапе ведется финансовый подсчет для ремонтирования церкви.
Он отметил, что разделяет мнение главы МИД Грузии о том, что проблемы Джавахка характерны Грузии.
«Если министр имел в виду социально-экономическую ситуацию, то вы знаете, какая ситуация в нашей стране, не только в Грузии, но и в Армении. Это действительно так, заявление министра еще раз показывает, что Самцхе-Джавах не оставлен без внимания со стороны Грузии, и то, что происходит в Грузии, происходит также и в Джавахке».