ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցը ֆրանսիական «Ֆիգարո»-ին
- Ինչու՞ է Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը գտնվում փակուղում:
Ս. Սարգսյան - Մենք ունենք հարաբերությունների դժվարին պատմություն: Արդեն 95 տարի է, ինչ Թուրքիան ժխտում է 1915 թվականին Օսմանյան կայսրության իրագործած ցեղասպանության իրողությունը: Երբ ես հրավիրեցի Թուրքիայի նախագահին Երեւան' ներկա գտնվելու մեր երկու ազգային հավաքականների ֆուտբոլային հանդիպմանը, իմ նպատակն էր մեր երկրների միջեւ հարաբերություններ հաստատել առանց նախապայմանների: 2009 թ. հոկտեմբերին, արձանագրությունների ստորագրման ժամանակ, պայմանավորվածություն կար, որ վերջիններս  պետք է վավերացվեն ողջամիտ ժամկետներում եւ առանց նախապայմանների: Մենք ասել ենք, որ Հայաստանը կվավերացնի արձանագրությունները Թուրքիայի կողմից դրանք վավերացնելուն պես: Մինչդեռ,  Թուրքիան չի դադարում նախապայմաններ  առաջադրել դրանց վավերացման համար, որոնցից հիմնականը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին:
- Ի՞նչ կարող է անել Հայաստանը' օգնելու համար Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծմանը:
Ս. Սարգսյան - Մենք առավելագույն ջանքեր ենք գործադրում այդ ուղղությամբ: Ադրբեջանը փորձում է տպավորություն ստեղծել, թե Հայաստանը եւ Ղարաբաղը շահագրգռված չեն խնդրի կարգավորմամբ, բայց դա, իհարկե, չի համապատասխանում իրականությանը: Մենք պետք է վերջ դնենք շրջափակմանը, որից մենք տուժում ենք: Ադրբեջանն այլ իրավիճակում է. հույս է դնում իր բնական հարստությունների ու նավթադոլարների վրա' սպառազինություն գնելու եւ հիմնախնդիրն ուժային ճանապարհով լուծելու համար: Նրանք չեն թաքցնում իրենց մտադրությունները:
- Դուք պատերազմից վախենու՞մ եք:
Ս. Սարգսյան - Պատերազմը երբեք ցանկալի չէ եւ պատերազմներից պետք է միշտ էլ վախենալ: Միեւնույն ժամանակ' մենք կռվելուց չենք վախենում, եթե դրա անհրաժեշտությունը լինի: Բայց մեր դիրքորոշումն այն է, որ հիմնահարցը պետք է լուծվի խաղաղ միջոցներով' փոխզիջումների հիման վրա:
- Ինչպե՞ս դուրս գալ Թուրքիայի հետ ստեղծված փակուղուց:
Ս. Սարգսյան - Խնդիրը պետք է լուծվի թուրքերի կողմից: 21-րդ դարում անընդունելի է, որ սահմանը փակ լինի եւ խոսվի նախապայմանների լեզվով: Ասում ենք' եկեք նախ հաստատենք հարաբերություններ, այնուհետեւ խոսենք բոլոր հարցերի մասին: Մեր երկու երկրներն էլ ցանկանում են խորացնել իրենց հարաբերությունները Եվրոպայի հետ եւ նրա հետ կիսել արժեքային ընդհանրությունը, ինչը բացառում է միմյանց նկատմամբ որեւէ թշնամական գործողություն: Եւ միջազգային հանրությունը, կարծում եմ, պետք է իր ծանրակշիռ խոսքն ասի այս հարցի կապակցությամբ:
- Կասկածու՞մ եք Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու հնարավորությանը:
Ս. Սարգսյան - Շատերն են կասկածում: Եւ ոչ միայն Հայաստանում: Հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված իմ նախաձեռնությունը շատ մտահոգություններ առաջացրեց հայերի մոտ ողջ աշխարհում: Կարգավորման գործընթացի ձգձգման հետեւանքով արձանագրությունների կողմնակիցների թիվը գնալով ավելի ու ավելի է նվազում:
- Դուք դեռեւս հավատու՞մ եք կարգավորման հնարավորությանը:
Ս. Սարգսյան - Բնականոն հարաբերություններ հաստատելու իմ ցանկությունը մեծ է: Սակայն, Թուրքիայի վերջին հայտարարություններն ինձ մտածել են տալիս, որ նրանք արձանագրությունները տեսանելի ապագայում չեն վավերացնելու: Մենք զգուշացրել էինք, որ եթե համոզվենք, որ թուրքերը կարգավորման գործընթացն օգտագործում են այլ նպատակների համար, կձեռնարկենք համապատասխան քայլեր: Այդ դեպքում մենք արձանագրություններից հետ կկանչենք մեր ստորագրությունը:
- Ամերիկյան վարչակազմը հայտարարեց, որ Ներկայացուցիչների պալատում կարգելափակի հանձնաժողովի կողմից ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւի ընդունումը: Ի՞նչ եք կարծում այդ մասին:
Ս. Սարգսյան - Անշուշտ, մեր ամենաանկեղծ ցանկությունն է, որ ոչ միայն Միացյալ Նահանգները, այլ նաեւ Թուրքիան եւ աշխարհի բոլոր երկրները ճանաչեն Հայոց Ցեղասպանությունը: Բայց ԱՄՆ-ի Կոնգրեսը եւ Պետդեպարտամենտն իրենց որոշումները հազիվ թե կայացնում են' հիմնվելով մեր կարծիքի կամ ցանկությունների վրա:

Интервью президента Армении Сержа Саргсяна французской газете «Le Figaro»
У нас сложная история отношений. Уже 95 лет, как Турция отрицает факт Геноцида, осуществленного в 1915 году в Османской империи. Когда я пригласил президента Турции в Ереван для присутствия на футбольной встрече наших национальных сборных, моей целью было установить отношения между нашими странами без предусловий. В октябре 2009г., во время подписания протоколов, была договоренность о том, что они должны быть ратифицированы в разумные сроки и без предусловий. Мы сказали, что Армения ратифицирует протоколы, как только их ратифицирует Турция. Между тем, для их ратификации Турция не перестает выдвигать предусловия, основное из них касается Нагорного Карабаха.
Что может сделать Армения, чтобы помочь решить проблему Нагорного Карабаха?
Мы прилагаем максимум усилий в этом направлении, Азербайджан пытается создать впечатление, что Армения и Карабах не заинтересованы в урегулировании проблемы, но это, конечно же, не соответствует действительности. Мы должны положить конец блокаде, которая наносит нам ущерб. У Азербайджана другое положение: он возлагает надежду на свои природные богатства и нефтедоллары для закупки вооружений и решения проблемы силовым путем. Они не скрывают своих намерений.
Вы боитесь войны?
Война всегда нежелательна, и войны всегда надо бояться. В то же время, мы не боимся вступить в сражение, если в этом будет необходимость. Но наша позиция заключается в том, что вопрос должен быть решен мирными методами на основе взаимных компромиссов.
Как выйти из возникшего с Турцией тупика?
Проблему должны решить турки. В 21-ом веке неприемлемо держать границу закрытой и говорить на языке предусловий. Мы говорим: давайте сначала установим отношения, а затем будем обсуждать все вопросы. Обе наши страны желают углубить свои отношения с Европой и делить с ней общие ценности, что исключает любое враждебное действие по отношению друг к другу. И международное сообщество, я думаю, должно сказать свое весомое слово в связи с этим вопросом.
Вы сомневаетесь в возможность урегулирования отношений с Турцией?
Многие сомневаются. И не только в Армении. Моя инициатива, направленная на урегулирование отношений, вызвала большую обеспокоенность у армян во всем мире. Вследствие затягивания процесса урегулирования число сторонников протоколов становится все меньше и меньше.
Вы все еще верите в возможность урегулирования?
Мне очень хочется установить нормальные отношения. Однако последние заявления Турции дают мне повод думать, что в обозримом будущем они не ратифицируют протоколы. Мы предупреждали, что если убедимся в том, что турки используют процесс урегулирования в иных целях, то предпримем соответствующие шаги. В этом случае мы отзовем назад свою подпись под протоколами.
Американская администрация заявила, что заблокирует в Палате представителей принятие резолюции, признающей Геноцид армян, которая была принята комиссией по внешним сношениям. Что Вы думаете по этому поводу?
Безусловно, нашим самым искренним желанием является то, чтобы не только Соединенные Штаты, но и Турция, а также все страны мира признали Геноцид армян. Но Конгресс США и Госдепартамент вряд ли принимают свои решения, опираясь на наши нужды или желания.