Վահագն Խաչատրյան. «Ամբողջ տարին սրացումների մեջ ենք լինելու»
2009թ. հուլիսի 3-ին Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ Վահագն Խաչատրյանը հայտարարել էր, որ ամառը քաղաքական առումով ավելի թեժ կլինի՝ հավելելով, որ այս երկու ամիսների ընթացքում «հանդիպելու առիթներ շատ կունենանք «շոգ» քաղաքական գործունեությամբ զբաղվելու համար»։
Այսօր ևս Վ. Խաչատրյանը խոսել է գարնանային սրացումների մասին՝ նշելով, որ 2010թ. գարունը թեժ է լինելու, ամբողջ տարին էլ սրացումների մեջ ենք լինելու։
-Իշխանությունները պատրաստ չէին, որ գազի սակագնի բարձրացումն այսպիսի արձագանք կստանա, հակառակ դեպքում իրենք ավելի հիմնավորված կներկայացնեին այն պատճառաբանությունները՝ ինչո՞ւ է գազի սակագինը բարձրանում,- ասել է ՀԱԿ անդամը՝ հավելելով, որ սոցիալական լարվածությունը գնալով մեծանալու է.
-Կառավարությունը հնարավորություն չունի այսօր տնտեսությունը կառավարելի դարձնել. որևէ քայլ որ ձեռնարկում է, հակառակ էֆեկտն է բերում։
Նա նաև նշել է, որ իշխանության ուշադրությունը կենտրոնացած է «միջին խավ» հասկացությունը վերացնելու վրա, որովհետև հենց նրա ազդեցությունից է կախված՝ երկիրը որքանո՞վ դեմոկրատական կամ բռնատիրական կլինի.
-Մեզ մոտ քանի որ միջին խավի թիվը գնալով պակասում է, մենք ավելի շատ ձգտում ենք դեպի բռնատիրական կամ ավտորիտար համակարգի, որովհետև եթե միջին խավ գոյություն ունի, ուրեմն նշանակում է, որ ընտրություն կլինի, և ազատ առևտրով զբաղվող ազատ քաղաքացի կլինի։
Վ. Խաչատրյանի խոսքերով՝ բոլորը փոփոխության կարիք ունեն.
-Պետությանը նոր իմպուլս է հարկավոր։ Մեզ համար դա ընդհանրապես համակարգային փոփոխություն է, որը կբերի իշխանափոխության։

Ваагн Хачатрян: «В течение всего года будут обострения»
3 июля 2009 года представитель АНК Ваагн Хачатрян заявил, что лето в политическом плане будет более горячим, добавив, что в течение этих двух месяцев «у нас будет много поводов для встреч, чтобы заниматься «жаркой» политической деятельностью».
Сегодня также В.Хачатрян говорил о весенних обострениях, отметив, что весна 2010 года будет жаркой, а в течение всего года мы будем находиться в обострениях.
«Власти не были готовы, что повышение цен на газ получит такой отклик, в противном случае они более обосновано представили бы обоснования, почему повышается цена на газ», - сказал член АНК, добавив, что со временем социальное напряжение будет возрастать.
«У правительства нет возможности сегодня сделать управляемой экономику - если какой-то шаг и делает, то получает обратный эффект», - отметил он.
По словам Хачатряна, сейчас все нуждаются в переменах.
«Государству нужен новый импульс. Для нас это вообще системное изменение, которое приведет к смене власти», - добавил он.