Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահի հետ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ֆրանսիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում մարտի 10-ին  Փարիզում հանդիպել է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի հետ:
ՀՀ Նախագահն ընդգծել է երկու երկրների խորհրդարանների առանձնահատուկ դերը հայ-ֆրանսիական ավանդաբար բարեկամական եւ ջերմ հարաբերությունների հետագա խորացման գործում: Սերժ Սարգսյանը  բարձր է գնահատել Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության պատգամավորական խմբի գործունեությունը եւ միջխորհրդարանական կառույցներում համագործակցության ներկա մակարդակը, կարեւորել հայ եւ ֆրանսիացի խորհրդարանականների պարբերական փոխադարձ այցելություններն ու շփումները: Ժերար Լարշեն իր հերթին վերահաստատել է Սենատի պատրաստակամությունը' նպաստելու հայ-ֆրանսիական բարեկամության հետագա խորացմանը:
Սերժ Սարգսյանը Ֆրանսիայի Սենատի նախագահի խնդրանքով ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության մոտեցումները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի, տարածաշրջանային խնդիրների եւ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարների վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվել նաեւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
Փարիզում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է նաեւ Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովի նախագահ Բեռնար Ակուայեի հետ: ՀՀ Նախագահը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի խորհրդարանի ստորին պալատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության պատգամավորական խմբի անդամների ակտիվ գործունեությունը, ջերմությամբ ընդգծելով խմբի նախկին ու ներկա նախագահներ Ֆրանսուա Ռոշբլուանի եւ Ռենե Ռուքեի նշանակալի վաստակը հայ-ֆրանսիական բարեկամության ամրապնդման, մեր ժողովրդի համար առանցքային նշանակություն ունեցող ազգային խնդիրների շուրջ խմբի անդամների կողմից ցուցաբերվող սկզբունքային եւ անաչառ մոտեցման գործում: Սերժ Սարգսյանն ու Բեռնար Ակուայեն մտքեր են փոխանակել նաեւ տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ, անդրադարձել տարբեր բնագավառներում հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերություններն առաջ մղելու հեռանկարներին:
Ֆրանսիա կատարած պաշտոնական այցի ավարտին Սերժ Սարգսյանը Փարիզում աշխատանքային ընթրիք է ունեցել ֆրանսահայ համայնքի մի խումբ ազդեցիկ ներկայացուցիչների հետ:

Серж Саргсян встретился с председателем Сената Франции
В рамках официального визита во Францию 10-ого марта Серж Саргсян встретился с главой Сената Франции Жераром Ларше.
Президент РА подчеркнул особую роль парламентов двух стран в деле углубления традиционно дружественных и теплых армяно-французских отношений. Серж Саргсян высоко оценил деятельность парламентской группы по армяно-французской дружбе Сената и нынешний уровень сотрудничества в межпарламентских структурах, выделив важность периодичных взаимных визитов и контактов  армянских и французских парламентариев. Жерар Ларше в свою очередь вновь подтвердил готовность Сената содействовать дальнейшему углублению армяно-французской дружбы.
По просьбе главы французского Сената С.Саргсян представил подходы Армении относительно переговорного процесса по урегулированию карабахской проблемы, региональных проблем и перспектив урегулирования армяно-турецких отношений. Стороны коснулись также вопросов, представляющих двусторонний интерес.
В Париже армянский президент встретился также с председателем Национального собрания Франции Бернаром Акуайе. С.Саргсян высоко оценил активную деятельность членов парламенсткой группы по армяно-французской дружбе верхней палаты парламента Франции, с теплотой отметив значительный вклад бывшего и нынешнего председателей группы Франсуа Рошблуана и Рене Руке в деле укрепления армяно-французской дружбы, в деле проявления принципиального и беспристрастного подхода вокруг национальных вопросов, имеющих первостепенное значение для нашего народа. Серж Саргсян и Бернар Акуайе обменялись мыслями также относительно региональных проблем, обратившись к перспективам продвигать вперед армяно-французские дружественные отношения в различных областях.
По завершении официального визита во Францию Серж Саргсян имел рабочий ужин с группой влиятельных представителей армянской диаспоры Франции.