Հարցազրույց «Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանի հետ
-Ինչքանով է իրատեսական, դժվար է ասել, սակայն բոլոր նախադրյալները կան. որպես  քաղաքագիտական կատեգորիաներ՝ թե՛ նախագահական, թե՛ խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների նախադրյալները կան։
-Դուք է՞լ եք համամիտ այն ժամկետին, որը Հայ ազգային կոնգրեսն է նշում։
-Ժամկետներ դժվար է ասել։ Սակայն միանշանակ է, որ բոլոր նախադրյալներն առկա են։
-Այդ դեպքում ի՞նչն է խանգարում արտահերթ ընտրություններին։
-Ժողովրդի պոռթկման, ցասման մակարդակը դեռ բավարար չէ։ Իշխանությունների քաղաքականությունը բավականաչափ լուրջ նախադրյալներ է ստեղծել, բայց դեռ այնքան չէ, որ բոլորին փողոց հանի։ Ներքին և արտաքին նախադրյալներ կան, գոյություն ունեն, բայց այնքան խորացված չեն։ Ամենակարևորը՝ քաղաքական պահ է պետք. ինչ-որ գործողություններ, ինչ-որ քաղաքական պահ, սոցիալական այնպիսի խնդիրների աճ, որոնք կբերեն համատարած աղքատացման և այլն, որոնք կդառնան քաղաքական գործոն։ Այդ քաղաքական գործոնը հիմա բացակայում է։
-Արտահերթ ընտրությունների պարագայում ո՞ր ուժն եք տեսնում այս իշխանություններին փոխարինող։
-Իմ անձնական կարծիքն այն է, որ դրանք նոր մարդիկ են լինելու։ Նրանք, ովքեր արդեն իշխանության են եղել, էլ չեն լինելու։ Նախորդ 20 տարիների ընթացքում ով եղել է բարձրագույն իշխանությունում, նա չի լինելու։ Կարծում եմ՝ Հայաստանում նոր իշխանություն է ձևավորվելու լրիվ նոր մարդկանցով։
-Հայ ազգային կոնգրեսի տարբեր գործիչներ հայտարարում են, թե իրենք են միակ իրական ընդդիմությունը։ Ինչպե՞ս եք դրան վերաբերվում։
-Այդ «ընդդիմադիրակռիվը» երբեք չեմ ողջունել։ Այդ հարցին չեմ պատասխանի. յուրաքանչյուր մարդ իրավունք ունի իր կարծիքն ունենալ, բայց կարծում եմ, որ մարդ միշտ պետք է համեստ լինի։
-Անցնենք արտաքին քաղաքական հարցերին։ Պարո՛ն Կարապետյան, ըստ Ձեզ՝ Թուրքիան կարողացա՞վ հայ-թուրքական գործընթացից իր համար ցանկալի օգուտ քաղել։
-Կարծում եմ՝ առավելագույն օգուտ չկարողացավ քաղել, որովհետև այն, ինչ ծրագրված էր, չիրականացավ մինչև վերջ։ Թուրքիան օգուտներ չքաղեց, որովհետև նրա ներսում սկսվեցին գործընթացներ, որոնք բավականաչափ ծանր կացության մեջ դրեցին երկիրը։ Դա միայն հայ-թուրքականի հետ չի կապվում, այլ ընդհանրապես։
-Հնարավոր համարո՞ւմ եք, որ Թուրքիայի խորհրդարանը մինչև ապրիլի 24-ը վավերացնի արձանագրությունները, քանզի այդպիսի կանխատեսումներ շատերն են անում։
-Կարծում եմ՝ ո՛չ։
-Լեռնային Ղարաբաղի հարցում արագընթաց զարգացումներ հնարավոր համարո՞ւմ եք։
-Գերտերությունները հստակորեն նման ցանկություն ունեին և նմանատիպ գործընթաց պրագմատիկ դաշտում դնում էին։ Տպավորություն ունեմ, որ Հայաստանի այսօրվա իշխանությունները փորձելու են ամեն ինչ անել, որ հանգուցալուծման պահը երկարաձգվի։ Դա իրենց մոտ գնալով ավելի վատ է ստացվում։
-Ներքաղաքական ի՞նչ զարգացումներ եք տեսնում մոտ ապագայում։
-Իմ անձնական կարծիքն այն է, որ այդ զարգացումները շատ հարցերում կախված կլինեն արտաքին քաղաքական և տնտեսական խնդիրներից։ Այս պահին երկու հարցում էլ տեսնում եմ իրավիճակի բավականաչափ վատթարացում։ Չեմ կարծում, թե Հայաստանի իշխանությունները տնտեսական ինչ բարեփոխումներ պետք է անեն, որպեսզի ապագա թանկացումները, գնաճը կանգնեցնեն։ Արտաքին դաշտում էլ, վերջիվերջո, գալիս եմ այն պատկերացման, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է ինչ-որ լուծում ստանա։ Այդ պարագայում գնալով ավելի ակտիվություն կնկատվի։ Կարծում եմ՝ Հայաստանին անհրաժեշտ են համապետական արտահերթ նոր ընտրություններ։

-Господин Карапетян, насколько реальна вероятность досрочных выборов в стране?
-Трудно сказать, насколько реальна, однако есть все предпосылки, в качестве политологических категорий, для проведения как президентских, так и парламентских выборов.
-Вы тоже согласны с тем сроком, который указывает Армянский национальный конгресс?
-Сроки трудно указать. Однако однозначно, что все предпосылки имеются.
-В таком случае, что мешает досрочным выборам?
-Уровень порыва, ярости народа еще недостаточен. Политика властей создала достаточно серьезные предпосылки, но еще не столько, чтобы все вышли на улицу. Есть внутренние и внешние предпосылки, они существуют, но не столь глубоки. Самое важное - нужен политический момент, какие-то действия, рост таких социальных проблем, которые приведут к повсеместному обнищанию и т. д., которые станут политическим фактором. Сейчас этот политический фактор отсутствует.
-В случае досрочных выборов, какую силу Вы видите в качестве замены этой власти?
-Мое личное мнение в том, что это будут новые люди. Те, кто уже были у власти, больше не будут. Кто был в течение предыдущих 20 лет в высших эшелонах власти, того не будет. Думаю, что в Армении сформируется новая власть с совершенно новыми людьми.
-Различные деятели Армянского национального конгресса заявляют, что они являются единственной реальной оппозицией. Как Вы к этому относитесь?
-Я никогда не приветствовал эту «войну оппозиционеров». Я не отвечу на данный вопрос: каждый человек имеет право иметь свое мнение, но думаю, что человек всегда должен быть скромным.
-Перейдем к вопросам внешней политики. Господин Карапетян, на Ваш взгляд, Турция смогла извлечь желаемую пользу из армяно-турецкого процесса?
-Думаю, что она не смогла извлечь максимальную пользу, поскольку то, что было запланировано, не осуществилось до конца. Турция не извлекла пользы, поскольку внутри нее начались процессы, которые ввели страну в достаточно тяжелое положение. Это связано не только с армяно-турецким вопросом, но и  с ситуацией в целом.
-Считаете возможным, что парламент Турции ратифицирует протоколы до 24-го апреля, поскольку такие прогнозы делают многие?
-Считаю, что нет.
-В вопросе Нагорного Карабаха, считаете ли Вы возможным ускоренные развития событий?
-У сверхдержав точно было подобное желание, и они ставили подобный процесс в прагматическую плоскость. У меня создалось впечатление, что сегодняшние власти Армении попытаются сделать всё, чтобы затянуть момент развязки. Однако, чем дальше, тем хуже у них это получается.
-Какие внутриполитические развития Вы видите в ближайшем будущем?
-Мое личное мнение то, что эти развития во многих вопросах будут зависеть от внешних политических и экономических проблем. На данный момент в обоих вопросах я вижу достаточное ухудшение ситуации. Не думаю, что власти Армении могут провести какие-то экономические реформы, чтобы остановить дальнейшее подорожание, инфляцию. И во внешней сфере, в конце концов, прихожу к тому представлению, что Карабахский конфликт должен получить какое-либо решение. В этом случае активность будет проявляться всё больше. Думаю, Армении необходимы новые общегосударственные досрочные выборы.