Գեղարքունիքում ձնահյուսի տակ մնացած պայմանագրային զինծառայողին մահացած են գտել
Գեղարքունիքի մարզի Կախակն գյուղի մոտակայքում ձնահյուսի տակ մնացած պայմանագրային զինծառայողին մահացած են գտել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում բնակիչների հետ հանդիպմանը հայտնեց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Խոսք է գնացել պայմանագրային զինծառայողի մասին, որ երեք օր առաջ ձյան տակ էր մնացել: Ես վատ լուր ունեմ՝ զինվորին մահացած են գտել: Ես ցավակցություն եմ հայտնում նրա բոլոր հարազատներին, ընկերներին և մտերիմներին»,-ասաց Փաշինյանը
Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկով հավաքվածները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին զինծառայողի հիշատակը:
Նոյեմբերի 27-ին, ժամը 14:58-ին «911» ծառայությանը տեղեկություն է հաղորդվել, որ Գեղարքունիքի մարզի Կախակն գյուղի մոտակայքում քաղաքացի Մ. Հ.-ն (1994 թ.) մնացել է ձնահյուսի տակ. անհրաժեշտ է փրկարարաների օգնությունը: Դեպքի վայր է մեկնել ԱԻՆ ՓԾ հրշեջ-փրկարարական ջոկատից մեկ մարտական հաշվարկ: Որոնողափրկարարական աշխատանքները մթության և վատ եղանակի պատճառով դադարեցվել են անարդյունք: նոյեմբերի 28-ին, ժամը 06:55-ին ԱԻՆ ՓԾ հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականցման կենտրոնից երկու մարտական հաշվարկ (10 փրկարար) մեկնել են որոնողափրկարարական աշխատանքներ իրականացրել:

Оставшийся под снежной лавиной контрактник найден мертвым
Как передает «Арменпресс», об этом сообщил и.о. премьер-министра РА Никол Пашинян в ходе встречи с жителями в рамках предвыборной агитации к предстоящим 9 декабря внеочередным парламентским выборам.
«Речь идет о контрактном военнослужащем, который три дня назад остался под лавиной. У меня плохая новость – он найден мертвым. Я выражаю соболезнование всем его родным и близким», – сказал Пашинян.
По его предложению, собравшиеся минутой молчания почтили память погибшего военнослужащего.
29 ноября в службу «911» поступило сообщение, что военнослужащий М.Г.(1994 г/р) остался под лавиной близ села Кахакн (Гегаркуникский марз), нужна помощь спасателей. На место выехал боевой расчет пожарно-спасательного отряда СС МЧС РА. Вследствие темноты и плохих погодных условий поиски в тот день окончились безрезультатно. Их возобновили 28 ноября в 06:55 часов 2 боевых расчета (10 спасателей) спецотряда СС МЧС РА.