Կարեն Բեքարյան. «Չեմ կարծում, որ մենք փակուղի ենք մտել»
«Եվրոպական ինտեգրացիա» հ/կ նախագահ, քաղաքագետ ԿարենԲեքարյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով այն մասին, թե ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին 252-րդ բանաձևի ընդունումն ինչպե՞ս կանդրադառնա հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վրա՝ ասել է՝ քանի որ այս որոշման մեջ Ադրբեջանը մեղքի իր բաժինն է տեսնում, ապա ռադիկալ արձագանք նրանից սպասել չի կարելի, և Թուրքիան, օգտվելով այս հանգամանքից, կարող է կամք դրսևորել և արձանագրությունների վավերացումը հասցնել իր ավարտին։
-Չեմ կարծում, որ մենք մտել ենք փակուղի, որովհետև ես հաճախ եմ ասել, որ ինձ համար 60/ 40 հարաբերակցությամբ այս արձանագրությունները կվավերացվեն։ Ես հիմա արձանագրում եմ հավանականության անկում, բայց ոչ այն աստիճանի, որ համարենք փակուղի։ Տեղաշարժը մինչև ապրիլի 24-ը պետք է լինի։ Նշեմ նաև, որ հավանականության նվազումը կապված չէ միայն այս բանաձևի ընդունման հետ. այդ անկումը շատ էական կապ ունի Թուրքիայի ներքաղաքական իրավիճակի հետ,-նշել է նա։
«Եվրոպական ինտեգրացիա» հ/կ նախագահ, քաղաքագետ Կարեն Բեքարյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով այն մասին, թե ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին 252-րդ բանաձևի ընդունումն ինչպե՞ս կանդրադառնա հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման վրա՝ ասել է՝ քանի որ այս որոշման մեջ Ադրբեջանը մեղքի իր բաժինն է տեսնում, ապա ռադիկալ արձագանք նրանից սպասել չի կարելի, և Թուրքիան, օգտվելով այս հանգամանքից, կարող է կամք դրսևորել և արձանագրությունների վավերացումը հասցնել իր ավարտին։

Председатель о/о «Европейская интеграция», политолог Карен Бекарян, говоря во время встречи с журналистами о том, как отразится на урегулировании армяно-турецких отношений принятие Комиссией по внешним сношениям Палаты представителей Конгресса США резолюции, признающей Геноцид армян, сказал, что поскольку в этом решении Азербайджан видит свою долю вины, то радикальной реакции от него ждать нельзя и Турция, пользуясь этим обстоятельством, может проявить волю и довести ратификацию протоколов до конца.
«Не думаю, что мы зашли в тупик, поскольку я часто говорил, что, на мой взгляд, эти протоколы будут ратифицированы в соотношении 60/40. Сейчас я могу отметить спад вероятности, но не до такой степени, чтобы считать тупиком. Сдвиг должен произойти до 24-го апреля. Отмечу также, что уменьшение вероятности не связано лишь с принятием данной резолюции, этот спас существенно связан с внутриполитической ситуацией Турции», - сказал К. Бекарян.
Карен Бекарян: «Не думаю, что мы зашли в тупик»