Հայ–թուրքական գործընթացն արագացնող գործոններն ավելացե՞լ են
Մարտի 4-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կողմից Հայոց ցեղասպանության բանաձևի ընդունման մասին խոսելիս ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանն ասել է, որ դա միայն Հայաստանի խնդիրը չէ. դա ամբողջ աշխարհի խնդիրն է։ Նրա համար ցավալի է, որ բանաձևն ընդունվեց միայն մեկ ձայնի տարբերությամբ։
Պարույր Հայրիկյանը ողջունելի է համարել, որ հայաստանյան պետության ղեկավարները վերջերս օգտագործում են ոչ թե «Ցեղասպանության ճանաչման», այլ «Ցեղասպանության հետևանքների վերացում» ձևակերպումը։ Այս առումով անգամ Հայաստանի անկախության վերականգնումն այդ հետևանքների վերացումն էր։
Նրա կարծիքով տեղաշարժ տեղի է ունեցել, սակայն ոչ թե Հայաստանի նախաձեռնության շնորհիվ, այլ արտաքին աշխարհի թելադրանքով, և ակնհայտ դարձան այն սխալների հետևանքները, որոնք առկա էին հայ-թուրքական արձանագրություններում։ Նրա կարծիքով եթե հայ-թուրքական հարաբերություններում իսկապես նախաձեռնողական մոտեցում լիներ, Հայաստանը տարբեր ատյաններում շատ շահեկան դիրքերում կլիներ, քանի որ հայերի նկատմամբ հանցագործություն է կատարվել. «Մենք տարբեր ատյաններից պետք է բարձրացնեինք միայն դա, սահմանների ու դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու հարցերը, այն էլ՝ առանց ձգձգման։ Եթե այդ տեսակի  հարցը ձգձգվում է երկու ամսից ավելի, դու միանգամից իրավունք ունես ասելու, որ ավազակին կարգի հրավիրեն»։
Այդուհանդերձ, նրա կարծիքով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը փակուղի չի մտել, որովհետև ԱՄՆ-ը բավական նուրբ խաղ է խաղում, և որքան էլ թուրքերը հոխորտան, դա ժամանակավոր է։ Այս փուլում նոր խոչընդոտ չի ավելացել. ընդհակառակը՝ նրա կարծիքով ավելացել են գործընթացն արագացնող գործոնները։ Ընդհանուր առմամբ հնարավոր է, որ գործընթացը դրական ավարտվի։

Факторы, ускоряющие армяно-турецкий процесс, добавились?
Говоря о принятии резолюции, признающей Геноцид армян, Комиссией по внешним сношениям Палаты представителей Конгресса США, председатель объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян сказал, что это проблема не только Армении: это проблема всего мира. Ему обидно, что резолюция была принята с разницей лишь в один голос.
Паруйр Айрикян приветствовал то, что в последнее время руководство Армении использует формулировку «устранение последствий Геноцида» вместо сочетания «признание Геноцида». В этом плане даже восстановление независимости Армении было устранением этих последствий.
По его мнению, сдвиг произошел, однако не благодаря инициативе Армении, но по принуждению внешнего мира, и стали очевидными последствия тех ошибок, которые имелись в армяно-турецких протоколах. По его мнению, если в армяно-турецких отношениях был бы действительно инициативный подход, то Армения была бы в очень выигрышных позициях в различных инстанциях, поскольку в отношении армян было совершено преступление: «Мы в различных инстанциях должны были поднять только вопросы открытия границы и установления дипломатических отношений, при чем без затягиваний. Если вопрос подобного рода затягивается более двух месяцев, то ты сразу имеешь право сказать, чтобы разбойника призвали к порядку».
Вместе с тем, на его взгляд, процесс урегулирования армяно-турецких отношений не зашел в тупик, поскольку США проводят очень тонкую игру и сколько бы турки не кичились, это временно. На этом этапе новых препятствий не прибавилось, напротив, добавились факторы, ускоряющие процесс. В целом, возможно, что процесс закончится положительно.