Վարդան Խաչատրյան. «Բանաձևն ԱՄՆ Կոնգրեսը կիսատ կընդունի»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ԱԺ պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանն ասել է, թե մարտի 4-ին ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը վերաբերող բանաձևի քննարկումը Հայաստանի շահերը սպասարկող կամ հայությանը սիրալիր թվալու գործընթաց չէ, այլ բազմավեկտոր, մեծ շահեր հետապնդող մի գործընթաց։
Նրա խոսքերով՝ հարցը չի կարող միակողմանի քննարկվել, և Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը վերաբերող բանաձևն ԱՄՆ Կոնգրեսը կիսատ կընդունի Թուրքիայի վրա գործադրվող ճնշումներն ուժեղացնելու համար։

Вардан Хачатрян: «Конгресс США примет резолюцию наполовину»
Во время встречи с журналистами депутат НС Вардан Хачатрян сказал, что обсуждение 4-го марта в Конгрессе США резолюции относящейся к признанию Геноцида армян не является процессом, обслуживающим интересы Армении, или жестом доброй воли армянству, но многосекторным, преследующим большие интересы.
По его словам, вопрос не может обсуждаться односторонне и Конгресс США примет резолюцию признания Геноцида армян наполовину для усиления, оказываемого на Турцию давления».