ԼՂՀ նախկին ԱԳ նախարար. «Ես չեմ բացառում, որ կարող են նաև հրահրվել լոկալ բախումներ»
Լեռնային Ղարաբաղի Հանարապետության նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը «Հայելի» ակումբում «7օր»-ի հարցին ի պատասխան ասել է, որ արցախյան պատերազմի վերսկսման հավանականությունն այս բոլոր տարիներին էլ մեծ է եղել։
-Մենք չպետք է պատերազմից վախենանք։ Մեր պարտավորությունն է քաղաքական, դիվանագիտական միջոցներով կանխել պատերազմը, բայց, ինչ խոսք, ընդհանուր առմամբ այսօր աշխարհում բավական լուրջ սրվում են գլոբալ քաղաքական գործընթացները։ Այն, ինչ տեղի է ունենում մեզ մոտ այդ գործընթացների համատեքստում է և հատկապես՝ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության, այդ նոր գործընթացների դրսևորումներից մեկի իսկապես տապալումը կարող է տարածաշրջանում նոր իրավիճակ ստեղծել և սրել հարաբերությունները։Ես չեմ բացառում, որ կարող են նաև հրահրվել լոկալ բախումներ,-ասել է Ա. Մելիքյանը։
Նույն ակումբում նրա հետ բանավեճի հրավիրված ՀՀԿ պատգամավոր Ռաֆիկ Պետրոսյանն էլ, անդրադառնալով վերջին շրջանում շփման գծում հրադադարի խախտման դեպքերի ավելացման մասին խոսակցություններին՝ ասել է, թե հրադադարի խախտումները միշտ էլ եղել են, սակայն նախորդ տարիների համեմատ 2009թ. դրանց թիվը պակասել է։
-Մի երկու տարի առաջ շատ էին հրադադարի խախատումները, և շատ ավելի մարդիկ էին զոհվում, քան այս մեկ տարվա ընթացքում, երբ մենք արձանագրությունների հարցն ենք քննարկում,-նշել է ՀՀԿ պատգամավորը։
-Մենք չպետք է պատերազմից վախենանք։ Մեր պարտավորությունն է քաղաքական, դիվանագիտական միջոցներով կանխել պատերազմը, բայց, ինչ խոսք, ընդհանուր առմամբ այսօր աշխարհում բավական լուրջ սրվում են գլոբալ քաղաքական գործընթացները։ Այն, ինչ տեղի է ունենում մեզ մոտ այդ գործընթացների համատեքստում է և հատկապես՝ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության, այդ նոր գործընթացների դրսևորումներից մեկի իսկապես տապալումը կարող է տարածաշրջանում նոր իրավիճակ ստեղծել և սրել հարաբերությունները։ Ես չեմ բացառում, որ կարող են նաև հրահրվել լոկալ բախումներ,-ասել է Ա. Մելիքյանը։

Бывший глава МИД НКР: «Я не исключаю, что могут спровоцировать локальные столкновения»
Бывший министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Арман Меликян, отвечая на вопрос «7or», сказал в клубе «Зеркало», что вероятность возобновления Арцахской войны все эти годы была велика.
«Мы не должны бояться войны. Наша обязанность предотвратить войну политическими, дипломатическими средствами, но, о чем речь, в целом сегодня в мире достаточно серьезно обостряются глобальные политические процессы. То, что происходит у нас в контексте этих процессов и особенно «футбольной» дипломатии, то провал одного из этих новых процессов может создать в регионе новую ситуацию и обострить отношения.Я не исключаю, что могут также спровоцировать локальные столкновения», - сказал А. Меликян.
Приглашенный в тот же клуб депутат РПА Рафик Петросян, касаясь участившихся случаев нарушения режима прекращения огня в последнее время, сказал, что нарушения всегда были, однако по сравнению с предыдущими годами в 2009г. их число сократилось.
«Два года назад было много нарушений режима и гораздо больше людей погибало, чем в течение этого года, когда мы обсуждаем вопрос протоколов», - отметил депутат РПА.
«Мы не должны бояться войны. Наша обязанность предотвратить войну политическими, дипломатическими средствами, но, о чем речь, в целом сегодня в мире достаточно серьезно обостряются глобальные политические процессы. То, что происходит у нас в контексте этих процессов и особенно «футбольной» дипломатии, то провал одного из этих новых процессов может создать в регионе новую ситуацию и обострить отношения. Я не исключаю, что могут также спровоцировать локальные столкновения», - сказал А. Меликян.