ՀՀԿ պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը «7օր»-ին ասել է, որ բնական է, երբ Հայ ազգային կոնգրեսը՝ որպես ընդդիմադիր, արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ է պահանջում և որպես ժամկետ նշում հունիսից մինչև սեպտեմբեր ընկած ժամանակաշրջանը։ Սակայան արտահերթ ընտրությունների անցկացման նախադրյալներ ՀՀԿ պատգամավորը չի տեսնում։
-Այսօր ՀՀ-ում արտահերթ նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների նախադրյալները չկան՝ մեկ պարզ պատճառով. երբ դրա հասարակական պահանջը կամ նախադրյալներն առկա են լինում, դա որևէ գործըթացում իշխանության ակնհայտ ձախողման հետևանքն է։ Եթե մենք նայում են արտաքին հարաբերություններում մեր պետության գերակա երկու հարցերի հետ կապված՝ հայ-թուրքական հարաբերություններ և արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման հարցը, մենք ձախողում չենք արձանագրել մինչ օրս, իսկ ներքին քաղաքականության առումով իշխանությունները՝ ի դեմս նախագահ Սերժ Սարգսյանի, այս 2 տարվա ընթացքում կարողացել են մեծացնել վստահության մթնոլորտը թե՛ մեր ժողովրդի շրջանում, և թե՛ քաղաքական ուժերի համագործակցության առումով,-ասել է Հ. Սահակյանը։
ՀՀԿ պատգամավոր. «Այսօր ՀՀ–ում արտահերթ ընտրությունների նախադրյալները չկան»

Депутат РПА: «Сегодня в РА нет предпосылок для внеочередных выборов»
Депутат от РПА Ованес Саакян сказал «7or», что естественно, что АНК, как оппозиционная сила, требует проведения внеочередных президентских и парламентских выборов и в качестве срока называет июнь-сентябрь. Однако предпосылок для проведения внеочередных выборов депутат РПА не видит.
«Сегодня в РА нет предпосылок для проведения президентских и парламентских выборов по одной простой причине - когда бывает общественная потребность или налицо предпосылки для этого, то это бывает результатом очевидного провала государства в каком-либо процессе. Когда мы смотрим на две наши приоритетные вопросы во внешних отношениях, связанных с армяно-турецкой нормализацией и урегулированием карабахской проблемы, то можно сказать, что мы не фиксировали провала до сегодняшнего дня, а в плане внутренней политикивласти в лице президента Сержа Саргсяна в течение этих 2 лет смогли увеличить атмосферу доверия, как в кругу нашего народа, так и в плане сотрудничества с политическими силами», - сказал О.Саакян.
«Сегодня в РА нет предпосылок для проведения президентских и парламентских выборов по одной простой причине - когда бывает общественная потребность или налицо предпосылки для этого, то это бывает результатом очевидного провала государства в каком-либо процессе. Когда мы смотрим на две наши приоритетные вопросы во внешних отношениях, связанных с армяно-турецкой нормализацией и урегулированием карабахской проблемы, то можно сказать, что мы не фиксировали провала до сегодняшнего дня, а в плане внутренней политики власти в лице президента Сержа Саргсяна в течение этих 2 лет смогли увеличить атмосферу доверия, как в кругу нашего народа, так и в плане сотрудничества с политическими силами», - сказал О.Саакян.