ՀՀ քաղծառայության պետ. «Նժդեհի անունն էլ է էժանանում»
ՀՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Մանվել Բադալյանն այսօր«Արցախ» ակումբում լրագրողներին ասել է, որ նախարարի փոփոխությունը չի կարող հանգեցնել նախարարության քաղծառայողների փոփոխության, և թիմով գալու, թիմով էլ հեռանալու «ավանդույթը» նվազել է։
-Մեր բոլոր քաղաքական պաշտոնյաները պետք է իմանան, որ քաղաքական ուժերի հարաբերակցության փոփոխությունների դեպքում իրենք պե՛տք է փոփոխվեն, իրենք պե՛տք է գան և գնան, բայց աշխատակազմի ղեկավարները և ընդհանրապես բոլոր քաղաքացիական ծառայողները' որպես պրոֆեսիոնալներ, մասնագետներ, պե՛տք է մնան և կայուն ու պաշտպանված լինելով օրենքով՝ իրենց մասնագիտական գործունեությունն իրականացնեն,-հայտարարել է Մ. Բադալյանը՝ միաժամանակ հավելելով, սակայն, որ նախարարները թեև թիմով չեն գալիս, բայց, այդուհանդերձ, կա՛մ հետո են նախարարության աշխատակիցներին դարձնում իրենց կուսակցական, կա՛մ էլ վերջիններն են ինքնակամ անդամագրվում։
-Կուսակցականացման միտում ենք անընդհատ տեսնում աշխատակազմերում։ Հատկապես կոալիցիոն կառավարության դեպքում, երբ որ գրեթե բոլոր նախարարները տարբեր կուսակցությունների անդամներ են, յուրաքանչյուր աշխատակազմում մարմինների ղեկավարների կողմից կուսակցականացման ավելորդ ջանասիրություն եմ նկատում և ուզում եմ ասել, որ դա իրենց պատիվ չի բերում։ Իրենց պատիվ կբերի, եթե աշխատակազմերը համալրվեն որակյալ, բանիմաց, փորձառու մասնագետներով ու մարդկանցով,-ասել է Քաղծառայության խորհրդի նախագահը.
-Տեսնում ես՝ երեկ հանրապետական էր, այսօր «Օրինաց երկրի» կրծքանշանով է, որովհետև երեկ չէ առաջին օրը նախարար է դարձել օրինացերկրացին։ Հիմա վաղը դաշնակցականը, հանրապետականը կգա՞՝ կդառնա։ Մեղք է այս ժողովուրդը, մե՛ղք է։ Այդ արժեքային համակարգի տեր մարդուց լուրջ պետական ծառայող դուրս չի գալու, ինքան ուզում ես՝ հղկի, շտկի, ինչքան ուզում ես՝ պահանջի. սկզբունք չկա։
Մ. Բադալյանի խոսքերով՝ քաղաքացիական ծառայության համակարգի ամբողջ փիլիսոփայությանը կուսակցականացումը դեմ է, և քաղծառայող նշանակալու ժամանակ տվյալ անձնավորության կուսակցական պատկանելությունը չի դիտարկվում։
-Կան շատ-շատերը, ովքեր մի քանի կուսակցական տոմսեր են կրում իրենց տարբեր գրպաններում։ Նման մարդկանց հետ շատ հեշտ չէ մեծ արդյունքների հասնել։ Եկեք կոչ անենք նման մարդկանց, որ մի քիչ ավելի սկզբունքային լինեն։ Նման մարդն իր աշխատանքում չի կարող սկզբունքային լինել,-ասել է Քաղծառայության խորհրդի նախագահը՝ նշելով նաև, որ լինում են դեպքեր, երբ որևէ նախարարի փոփոխությունից կես կամ մեկ ժամ անց աշխատակիցները դառնում են նորանշանակ նախարարի կուսակցության անդամ.
-Առաջ հարում էր ասենք թե չգիտեմ ում, հիմա հարում է Նժդեհին։ Այդ մարդու անունն էլ է էժանանում։ Այդ մեծ մարդն ափսոս է, որ այսքանին այսպես տեղին-անտեղին տալիս են։
ՀՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Մանվել Բադալյանն այսօր «Արցախ» ակումբում լրագրողներին ասել է, որ նախարարի փոփոխությունը չի կարող հանգեցնել նախարարության քաղծառայողների փոփոխության, և թիմով գալու, թիմով էլ հեռանալու «ավանդույթը» նվազել է։

Председатель совета гражданской службы РА: «Имя Нжде также девальвируется»
Председатель совета гражданской службы Манвел Бадалян сегодня в клубе «Арцах» сказал журналистам, что смена министра не может привести к смене госслужащих министерства и «традиций» придти с командой и уйти с командой стало меньше.
«Все наши политические должностные лица должны знать, что в случае изменения соотношения политических сил они должны быть изменены, они должны придти и уйти, но руководители аппаратов и вообще все госслужащие, как профессионалы, специалисты, должны остаться и будучи стабильно защищенным законом, свою профессиональную деятельность осуществлять», - заявил М.Бадалян, в то же время добавив, что, хотя и министры не приходят с командой, но тем не менее или свои сотрудников министерства делают своими партийцами или последние самовольно становятся членами этой партии.
«Мы постоянно видим тенденцию в аппаратах. Особенно в случае с коалиционным правительством, когда почти все министры являются членами различных партий, в любом аппарате со стороны руководителей органов наблюдаю излишнее усердие по партизации и хочу сказать, что это им не приносит чести. Им принесет честь, если аппараты пополнятся качественными, компетентными, опытными специалистами и людьми», - сказал председатель совета госслужбы.
«Видишь, вчера был республиканцем, сегодня со значком «Оринац еркир», поскольку позавчера министром стал «оринацеркировец». Теперь, если завтра дашнакцакан, республиканец придет, станет членом этой партии? Просто жалко этот народ, жалко. Из этого человека с такой системой ценностей не выйдет серьезный госслужащий, сколько хочешь исправляй, сколько хочешь требуй. Принципа нет».
По словам М. Бадаляна, он против партизации всей философии системы гражданской службы, и во время назначения гражданским служащим партийная принадлежность лица не рассматривается.
«Есть очень многие, кто в разных карманах носит партийные билеты нескольких партий. С такими людьми очень нелегко достичь больших результатов. Давайте призовем подобных людей, чтобы были немного более принципиальными. Подобный человек не может быть принципиальным на своей работе», - сказал председатель Гражданской службы, отметив, чтобывают случаи, когда через полчаса или час после смены какого-либо министра сотрудники становятся членами партии новоназначенного министра.
«Раньше были сторонниками, скажем, не знаю кого, сейчас сторонники Нжде. Имя этого человека девальвируется. Жалко этого великого человека, что к месту и не к месту упоминают его имя».
«Есть очень многие, кто в разных карманах носит партийные билеты нескольких партий. С такими людьми очень нелегко достичь больших результатов. Давайте призовем подобных людей, чтобы были немного более принципиальными. Подобный человек не может быть принципиальным на своей работе», - сказал председатель Гражданской службы, отметив, что бывают случаи, когда через полчаса или час после смены какого-либо министра сотрудники становятся членами партии новоназначенного министра.