Սուրեն Սուրենյանց. «...պրոֆեսիոնալ քաղաքական գործիչն իրավունք չունի նշել ժամկետներ»
Երեկ ՀԱԿ հանրահավաքի ժամանակ հայտարարավել է, թե հունիս-սեպտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում իշխանությունը պետք է գնա արտահերթ ընտրությունների։ Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ Սուրեն Սուրենյանցը պատասխանելով «7օր»-ի այն հարցին, թե եթե իշխանությունն այդ քայլին չդիմի, որո՞նք  են լինելու ՀԱԿ-ի քայլերը՝ ասել է, թե  ինքը կողմնակից չէ ժամկետներ հայտարարելուն։
-Եթե իմ գործընկերները ժամկետ նշել են, ապա ես, իհարկե, հարգանքով եմ վերաբերվում դրան։ Բայց պրոֆեսիոնալ քաղաքական գործիչն իրավունք չունի նշել ժամկետներ, իսկ հետո կաշկանդվել նշված ժամկետներում,-ասել է նա։
Ըստ Սուրեն Սուրենյանցի՝ մեր երկրում արտահերթ ընտրությունների համար բազում նախապայմաններ կան։
-Եթե Սերժ Սարգսյանը որոշի  դառնալ  իսկական նախագահ և համակարգային բարեփոխումներ անի հասարակության հավատը իշխանության ինստիտուտի նկատմամբ վերականգնելու համար, դա թերևս ամենաճիշտ ճանապարհը կլինի, ես կընդունեմ։ Հիմա թե դա կանի ընտրության միջոցով, թե բարեփոխումների, ընտրությունն իրենն  է։ Իշխանությունն ունի նոր որակի ձևավորման խնդիր։ Կա՛մ՝ նոր որակի իշխանություն, կա՛մ ներքին ճգնաժամն անխուսափելիորեն խորանալու է, որ ի վերջո հանգեցնելու է ֆորսմաժորային իրավիճակի,-նշել  է նա։

Сурен Суренянц: «...профессиональный политический деятель не имеет права указывать сроки»
Вчера во время митинга АНК было заявлено, что в июне-сентябре власти должны пойти на досрочные выборы. Во время встречи с журналистами член политсовета партии «Анрапетутюн» (Республика) Сурен Суренянц, отвечая на вопрос «7or» о том, каковы будут шаги АНК, если власти не пойдут на этот шаг, сказал, что он не является сторонником объявления дат.
«Если мои коллеги указали срок, то я, конечно, с уважением отношусь к этому. Но профессиональный политический деятель не имеет права указывать сроки, а потом быть скованным указанными сроками», - сказал он.
По словам Сурена Суренянца, в нашей стране есть многочисленные предпосылки для досрочных выборов.
«Если Серж Саргсян решит стать настоящим президентом и проведет системные реформы для восстановления веры общества в институт власти, то, наверное, это будет самый правильный путь, я приму его. Сделает он это путем выборов или реформ - выбор за ним. Перед властью стоит задача формирования нового качества. Либо власти нового качества, либо внутренний кризис неизбежно будет усугубляться, что, в конце концов, приведет к форс-мажорной ситуации», - отметил он.