ԵՄ գործող նախագահ Միգել Անխել Մորատինեսը ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է, որ Եվրոպական միությունը բոլոր ջանքերով օժանդակելու է Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացին և հուսով է, որ այդ ջանքերը դրական արգասիքներ կբերեն։ Եվրոպական միությունը քաջալերում է Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին հավատարիմ մնալը և երկու կողմին էլ կոչ է անում արձանագրությունները վավերացնել առանց նախապայմանների և ողջամիտ ժամկետում։
-ԵՄ-ն ողջունում է արձանագրությունները ԱԺ ներկայացնելու վերաբերյալ ՀՀ նախագահի որոշումը ։ Ողջունում ենք նաև Թուրքիայի նախագահի վերջին հայտարարությունը, թե իրենք հավատարիմ են մնում Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու նպատակին։ ԵՄ-ն երկու կողմերի հետ էլ զրուցելու է և փորձելու է խրախուսել ու քաջալերել ավելի լավ միջավայր ստեղծելու համար, քանի որ սա պատմական շրջադարձային քայլ է,-ասել է նա և հավելել, որ բոլորն ուրախ էին, երբ արձանագրությունները ստորագրվեցին, սակայն պետք է շարունակել ջանքերը դրանք կյանքի կոչելու ուղղությամբ։
ԵՄ նախագահ. «Սա պատմական շրջադարձային քայլ է»

Председатель ЕС: «Это исторический поворотный шаг»
Действующий председатель Евросоюза Мигель Анхел Моратинос /Miguel Angel Moratinos/ во время совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном сказал, что Европейский союз всеми усилиями будет содействовать процессу карабахского урегулирования и надеется, что эти усилия дадут положительные результаты. Европейский союз поддерживает приверженность процессу урегулирования армяно-турецких отношений и призывает обе стороны ратифицировать протоколы без предусловий и в разумные сроки.
«Европейский союз приветствует решение президента РА представить протоколы в НС. Приветствуем также последнее заявление президента Турции, что она остается приверженным цели по урегулированию отношений с Арменией. ЕС будет беседовать с обеими сторонами и попытается поощрить и поддержать для создания более хорошей среды, поскольку это исторический поворотный шаг», - сказал он, добавив, что все были рады, когда протоколы были подписаны, однако необходимо продолжить усилия для претворения их в жизнь», отметил Моратинос.