Չեխիայի Լեդիցե գյուղում ադրբեջանցիների կազկերպած միջոցառումը տապալման եզրին է
Երեկ Չեխիայում Հայաստանի դեսպան Աշոտ Հովակիմյանը' Չեխիայի հոգեւոր հովիվ Բարսեղ վարդապետ Փիլավչյանի, «Արմենիա» ակումբի նախագահ Տիգրան Աբրահամյանի, «Օրեր» եվրոպական ամսագրի գլխավոր խմբագիր Հակոբ Ասատրյանի ուղեկցությամբ այցելել է ' Չեխիայի Լեդիցե գյուղ, որտեղ այսօր  Ադրբեջանի դեսպանության, «Հեյդար Ալիեվ» հիմնադրամի եւ Չեխայում գործող «Ազեր-չեխ» միության նախաձեռնությամբ կազմակերպվելու է Խոջալուի դեպքերին նվիրված միջոցառում:
Դեսպան Հովակիմյանը հանդիպել է Լեդիցեի գյուղապետ Ժոզեֆ Կլիմայի եւ Լեդիցե հուշահամալիրի տնօրեն Միլոշ Չերվենցլի հետ: Նա ներկայացրել է Խոջալուի իրադարձությունների իրական պատկերը, ցույց է տվել այն կեղծ լուսանկարները, որոնք օգտագործում է ադրբեջանական կողմը' իբրեւ Խոջալուի դեպքերի փաստական ապացույց:
Լեդիցեի գյուղապետը տեղեկացրել է, որ Չեխիայի մշակույթի նախարարը հրաժարվել է մասնակցել միջոցառմանը:  Հուշահամալիրի տնօրենն էլ հավաստիացրել է, որ ադրբեջանցիներին չի թույլատրվի որեւէ հակահայկական ելույթ հնչեցնել:
Միջոցառմանը ադրբեջանցիները պատրասվում էին ցուցադրել իբրեւ թե Խոջալուի դեպքերը պատկերող լուսանկարներ, նաեւ կազմակերպել հյուրասիրություն, որն ըստ չեխական կողմի' ամենիս շատն է հետաքրքրել կազմակերպիչներին: Ազերիները, հատկապես, հյուրասիրության թույլտվություն են խնդրել հուշահամալիրի տնօրենից եւ ըստ գյուղի բնակիչների վկայության միջոցառման հրավիրյալներին հատկպես փորձել են գայթակղել ճոխ հյուրասիրության խոստումներով:

Мероприятие, запланированное азербайджанцами в селе Лидице Чехии на грани провала
Вчера посол Армении в Чехии Ашот Овакимян в сопровождении духовного пастыря Армении в Чехии Барсега Пилавчяна, председателя клуба «Армения» Тиграна Абрамяна, главного редактора европейского журнала «Орер» (Дни) посетили чешское село Лидице, где сегодня по инициативе фонда «Гейдар Алиев», посольства Азербайджана и действующей в Чехии союза «Азер-чех» будет организовано мероприятие, посвященное Ходжалинским событиям.
Посол Овакимян  встретился со старостой села  Лидице Жозефом Клима и директором мемориального комплекса Милошем Червенцли. Он представил  реальную картину Ходжалинских событий, показал фальшивые фотографии, которые используются с азербайджанской стороны, как фактическое свидетельство Ходжалинских событий.
Глава Лидице сообщил, что министр культуры Чехии отказался участвовать в мероприятии. А директор комплекса заверил, что азербайджанцам не будет позволено сделать какое-либо антиармянское выступление.
Азербайджанцы готовились представить на мероприятии фотографии, изображающие якобы события в Ходжалу, а также организовать угощения, которые, по словам чешской стороны, больше всего интересовали организаторов.  Более всего азербайджанцы просили у директора комплекса разрешения на организацию угощений и по свидетельству жителей села, приглашая на мероприятие, организаторы более всего пытались привлечь обещанием щедрых угощений.