Գալուստ Սահակյանը խորհուրդ է տվել Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը մաքուր ընդունել
Խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանին լրագրողները հարցրել են՝ ինչպես է մեկնաբանում Կիևում Ս. Սարգսյանի և Ա. Դավութօղլուի հանդիպման ժամանակ նախագահի հնչեցրած այն միտքը, որ եթե Թուրքիան ողջամիտ ժամկետում չվավերացնի արձանագրությունները, Հայաստանը կդադարեցնի գործընթացը։
-Այդ հարցադրումն ինձ պետք է չտայիք, որովհետև Սերժ Սարգսյանն է այդ մասին ասել, իսկ դա նաև ձուլված է թիմի կարծիքով։ Մեկնաբանները թող ուրիշը լինեն,-պատասխանել է Գալուստ Սահակյանն ու ավելացրել, թե ինքն այլ կերպ է մտածում,-այսօր Թուրքիայում քաղաքական իրավիճակը շատ բևեռված է, ծայրահեղ։ Թուրքիայում միշտ էլ հնարավոր է պետական, զինվորական հեղաշրջում։
-Միջազգային հանրության հորդորները և պահանջները որոշակիորեն կարագացնեն  լուծումները։ Պատահական չեմ համարում «Միջազգային պայմանագրերի մասին» օրենքի փոփոխությունները։ Դրանով սցենարներն ամբողջացան, և ինչպես նախորդ անգամներն եմ ասել, նույնիսկ եթե հետ վերցնենք, նույնիսկ եթե Թուրքիան չվավերացնի, մեր պայքարը չի կանգնելու,-ասել է ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարն ու ավելացրել, թե պայքարի շարունակման համար լիուլի օգտագործելու ենք այն գործիքները, որոնց աշխարհն է տիրապետում։
Գալուստ Սահակյանն ասել է նաև, թե այսօր Թուրքիան և՛ միջազգային կարծիքի, և՛ իր ներքաղաքական իրավիճակների մեջ ցայտնոտի մեջ է.

Галуст Саакян посоветовал заявление Сержа Саргсяна воспринять в чистом виде
Во время парламентских брифингов журналисты спросили у руководителя фракции РПА Галуста Саакяна,  как он прокомментирует ту мысль, прозвучавшую во время встречи в Киеве   между С.Саргсяном и А. Давудоглу, что если Турция в разумные сроки не ратифицирует протоколы, то Армения прекратит процесс.
«Этот вопрос вы мне не должны были давать, поскольку об этом сказал Серж Саргсян, а это также сформированное мнение команды. Пусть другие будут комментаторами», - отметил Г.Саакян, добавив, что он думает иначе - «сегодня в Турции политическая ситуация весьма поляризованная и радикальная. В Турции всегда возможны государственные, военные перевороты».
«Призывы и требования международного сообщества определенным образом ускорят решения. Считаю не случайным изменения в закон «О международных договорах». Тем самым сценарии стали целостными и, как в последующие разы говорил, если даже возьмем подписи обратно, если даже Турция не ратифицирует, наша борьба не будет приостановлена», - сказал руководитель фракции РПА, добавив, что для продолжения борьбы будут использованы те инструменты, которым владеет мир.
Галуст Саакян сказал также, что сегодня Турция находится в цейтноте международного мнения, внутриполитической ситуации.
«Думаю, что все заявления Сержа Саргсяна надо воспринять в прямом, чистом, откровенном  виде», - резюмировал Г.Саакян.