Հարցազրույց Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի անդամ Կորյուն Առաքելյանի հետ
-Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի կողմից մշակված չափորոշիչների «գործընթացը» ի՞նչ փուլում է գտնվում, և շահագրգիռ այլ անձանց կողմից արված առաջարկություններն ընդունվե՞լ են։
-Դժվար է հիշել, թե ում կողմից ինչ առաջարկություններ են արվել, բայց եղել է 21 հոգուց կազմված աշխատանքային հանձնախումբ, որտեղ ներկա են եղել նաև հասարակական 7 կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, այդ թվում նաև ստեղծագործական միությունների, ԳԱԱ-ի, նախարարությունների ներկայացուցիչներ, որոնք անմիջապես առնչություն ունեն ռադիոյի և հեռուստատեսության հետ։ Չափորոշիչները, արդեն վերջնական տեսքի բերված, ընդունվել են Հանրային խորհրդի հանձնաժողովի կողմից և ուղարկվել Արդարադատության նախարարություն։ Դրանք վերջին փոլում են, ընդունվելուց հետո կդրվեն գործողության մեջ՝ որպես ենթաօրենսդրական ակտ, և օգտագործելի կլինեն ինչպես հեռուստաընկերությունների կողմից որպես չափորոշիչ, այնպես էլ վերահսկող մարմնի։
-Կարծիքներ են հնչում, թե հեռուստաընկերություններից ոմանց ռեյտինգի բարձրացման համար են ստեղծվել այդ չափորոշիչները, կամ ոմանց ռեյտինգների իջեցման։
-Ես առաջին անգամ եմ լսում այդ մասին, բայց դա իրականությանը ոչ միայն չի համապատասխանում, այլ նաև հեռու է։ Ասածս հաստատելու համար ասեմ, որ ԱՊՀ գրեթե բոլոր երկրներն ունեն չափորոշիչներ։ Զարգացած շատ այլ երկրներ ևս ունեն չափորոշիչներ։ Այնպես որ դա նոր երևույթ չէ և պարտադրված է եղել «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքի 24-րդ կետում։ Օրենքն ընդունելիս այն ժամանակ չէին մտածի, թե երկու տարի հետո որ հեռուստաընկերությունն է հետ ընկնելու, որպեսզի նրան առաջ գցելու համար չափորոշիչներ մշակեին։
-Չափորոշիչներում ասվում է, թե մինչև ժամը 24-ը չի կարելի էրոտիկ բնույթի, գռեհիկ, զազրախոսություն և այլն պարունակող հաղորդումներ ցուցադրել։ Այդպիսի հաղորդումների ցուցադրումը կարելի՞ է իրականացնել ժամը 24-ից հետո։
-Մեր չափորոշիչները վերաբերում են նրան, թե ինչ է կարելի ժամը 24-ից հետո։ Այն, ինչը ցերեկային ժամերին չի կարելի, չի կարելի։ Բայց թե ժամը 24-ից մինչև առավոտյան 6-ն ինչ չափով է կարելի, մենք դրա չափորոշիչներն ենք որոշել։ Համոզված եմ, որ մենք ձեզ հետ միասին մեր ընտանիքներում ցերեկային ժամերին ազատ կարող ենք նստել, հեռուստացույց նայել։
-Ունե՞ք նախընտրած հեռուստաընկերություն։
-Այո՛, ունեմ, բայց որևէ հեռուստաընկերության գովազդը չանելու նպատակով այժմ դրա անունը չեմ տա։ Այդ մասին խոստանում եմ ասել մոտավորապես 1-2 ամիս հետո։
-Իսկ կա՞ հայկական արտադրության հեռուստասերիալ, որ դիտում եք։
-Կա հեռուստասերիալ, որ դիտում եմ։ Բոլոր սերիալները չէ, որ կարելի է դնել և մի մկրատով կտրել։ Խոսքը վերաբերում է գեղարվեստական խոսքին, մեծ մշակույթին, ոչ թե ցածրարժեք ֆիլմեր ստեղծելուն, ինչի հիմնական նպատակը էժան հեռուստադիտող ձեռք բերելն է։ Խոսքն այն մասին է, որ եթե մեր հեռուստաընկերություններն զբաղվում են արտադրությամբ, այսուհետ մտածեն, որ ավելի շատ ուշադրություն դարձնեն ոչ թե էժան հեռուստադիտող ձեռք բերելու համար ֆիլմեր նկարելու վրա, այլ բարձրարժեք գործերի, որոնք մեր ժողովրդին հոգևոր սնունդ կտան։

Интервью с членом Национальной комиссии по телевидению и радио Корюном Аракеляном
-На каком этапе находится «процесс» критериев, разработанных Национальной комиссией по  телевидению и радио? Были ли приняты предложения, сделанные другими заинтересованными сторонами?
-Трудно вспомнить, кто и какие предложения делал, но была рабочая комиссия, составленная из 21 человека, в которой присутствовали также представители 7 общественных организаций, в том числе и творческие союзы, представители НАН, министерств, которые имеют непосредственное отношение к радио и телевидению. Критерии, уже приведенные в окончательный вид, были приняты комиссией Общественного совета и направлены  в Министерство юстиции. Они находятся на последнем этапе, после принятия будут введены в действие в качестве подзаконодательного акта, и будут использоваться в качестве критерия, как телекомпаниями, так и контролирующим органом.
-Звучат мнения, что эти критерии созданы для поднятия или для понижения рейтинга некоторых телекомпаний
-Я первый раз слышу об этом, но это не только не соответствует действительности, но и далеко от нее. Для подтверждения моих слов скажу, что почти у всех стран СНГ есть критерии. У многих других развитых стран также есть рейтинги. Так что это не новое явление и было оно зафиксировано 24 пунктом закона «О телевидении и радио». Принимая закон, тогда не думали о том, какая телекомпания через два года отстанет, чтобы разработать критерии по продвижению ее вперед.
-В критериях говорится, что до полуночи нельзя показывать передачи эротического характера, вульгарные, сквернословие. Показ таких передач можно осуществлять после полуночи?
-Наши критерии относятся к тому, что можно после полуночи. То, что нельзя в дневное время - то нельзя. А в какой мере можно с полуночи до 6 часов утра, мы определили критерии для этого. Убежден, что в дневное время мы вместе с вами в наших семьях свободно можем сесть, смотреть телевидение.
-Есть ли у Вас предпочитаемая телекомпания?
-Да, есть, но не назову ее, чтобы не делать рекламу какой-либо телекомпании. Обещаю сказать об этом примерно через 1-2 месяца.
-А есть сериал армянского производства, который Вы смотрите?
-Есть сериал, который смотрю. Не все сериалы можно подвести под одну гребенку. Речь идет о художественной речи, высокой культуре, а не о низкокачественных фильмах, основной целью которых является завоевание дешевого телезрителя. Речь о том, что если наши телекомпании занимаются производством, то пусть думают о том, чтобы больше внимания уделять не снятию фильмов для завоевания дешевого телезрителя, а высокоценным произведениям, которые дадут нашему народу духовную пищу.