Ռիչարդ Կիրակոսյան. «Թուրքիայի նկատմամբ պետք է ճնշում գործադրվի»
-Հայոց ցեղասպանության խնդիրը  Վաշինգտոնում բարձրացվել է։ Հետաքրքիր է, որ Վաշինգտոնում այն  կարևորվել է, բայց ոչ թե՝ Ցեղասպանության առումով, որովհետև Ցեղասպանության խնդիրը չի փոխվել։ Այս պահին խնդրի առավել կարևորման պատճառը Թուրքիան է։ Եվ այն, որ Ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևը կարող է անցնել, նույնպես Թուրքիայի հետ է կապված,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով մարտի 4-ին Վաշինգտոնում կայանալիք Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի քննարկման մասին՝ ասել է Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը։
Նրա խոսքերով՝ ինքը չի ակնակալում, որ ԱՄՆ կոնգրեսը կընդունի Ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևը։
-Ինձ համար կարևոր չէ, որ ԱՄՆ-ը կամ Ֆրանսիան ասեն, թե Ցեղասպանությունը եղել է։ Ես գիտեմ, որ դա եղել է, և իրականում ինձ համար կարևոր է այն, որ Թուրքիան պետք է ընդունի Ցեղասպանությունը։ Իսկ Թուրքիան այդ առումով շատ դանդաղ է փոխվում,-նշել է Ռիչարդ Կիրակոսյանը։
Ըստ վերլուծաբանի՝ արտաքին ուժերի կողմից Թուրքիայի վրա պետք է ճնշում գործադրվի, սակայն իր դիտարկամամբ՝ հնարավոր է նաև, որ դա հակառակ ազդեցությունն ունենա։
-Թուրքիան լավ չի արձագանքում ճնշմանը։ Եթե ռուսները, ամերիկացիներն ու եվրոպացիները ճնշեն, Թուրքիան կարող է սխալ ուղղությամբ գնալ, կարող է զայրանալ և համառ դառնալ։ Թուրքիայի ներսում հեղափոխություն ենք տեսնում՝ արևե՞լք, թե՞ արևմուտք, իսլամիստակա՞ն, թե՞ աշխարհիկ։ Եվ այս առումով չգիտենք, թե ինչպիսին կդառնա Թուրքիան։ Նա կարող է ավելի վտանգավոր հարևան դառնալ,-հավելել է Ռիչարդ Կիրակոսյանը։

Ричард Киракосян: «В отношении Турции необходимо применить давление»
«Вопрос Армянского геноцида поднят в Вашингтоне. Интересно, что в Вашингтоне была выделена его важность, но не в плане геноцида, поскольку проблема Геноцида не поменялась. На этот момент причина актуализации вопроса - Турция. И то, что относительно геноцида может пройти резолюция, тоже связано с Турцией», - сказал во время встречи с журналистами директор Армянского центра стратегических и национальных исследований Ричард Киракосян, говоря с журналистами о предстоящем обсуждении 4 марта в Вашингтоне резолюции относительно Армянского геноцида.
По его словам, он не ожидает, что Конгресс США примет резолюцию, осуждающую геноцид.
«Для меня не важно, что США или Франция говорили, что Геноцид был. Я знаю, что это было, а на самом деле для меня важно то, чтобы Турция приняла Геноцид. А Турция в этом плане очень медленно меняется», - сказал Ричард Киракосян.
По словам аналитика, со стороны внешних сил необходимо на Турцию применить давление, однако, по его наблюдению, возможно также, что это может иметь и обратное влияние.
«Турция нехорошо реагирует на давление. Если русские, американцы и европейцы будут давить, то  Турция может пойти по неправильному пути, может и рассердиться и стать упорным. Внутри Турции мы видим революцию - Запад или Восток, исламистская
или светская. И в этом плане не знаем, каким станет Турция. Она может стать более опасным соседом», -  добавил Ричард Киракосян.