Մահմուդ Ահմադինեջադ. «Ոչինչ չի կարող ներազդել Իրանի և Արդբեջանի փոխհարաբերությունների վրա»
Կիրակի Ադրբեջանի խորհրդարանի խոսնակ Օքթայ Ասադովը հանդիպել է Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեջադի հետ։ Վերջինն ընդգծել է, որ ոչինչ չի կարող ներազդել Իրանի և Արդբեջանի՝ պայծառ ապագա ունեցող փոխհարաբերությունների վրա։
«Իրանը մշտապես աջակցել է Ադրբեջանի բարգավաճմանը։ Համագործակցության զարգացման ուղղությամբ երկու հարևանների միջև կարևոր քայլեր են ձեռնարկվել. Ադրբեջանի բնակիչների համար Իրանը հանել է վիզային ռեժիմը։ Խորհրդարանական համագործակցությունը կնպաստի այդ կապերի ամրապնդմանը»,- հայտարարել է նա։
Անդրդառանալով տարածաշրջանային խնդիրներին՝ Օքթայ Ասադովն ընդգծել է՝ եթե գերտերություններն իրապես ցանկանային տարածաշրջանային խնդիրները լուծել, ապա արդեն արած կլինեին։
«Պատմությունը ցուց է տալիս, որ նրանք տարածաշրջանում միայն սեփական հետաքրքրություններն են հետապնդում»,- հավելել է Օ. Ասադովը։

Махмуд Ахмадинежад: «Ничто не может повлиять на отношения между Азербайджаном и Ираном»
Спикер парламента Азербайджана Октай Асадов встретился в воскресенье с президентом Ирана Махмудом Ахмадинежадом. Касаясь отношений между Азербайджаном и Ираном, Ахмадинежад отметил, что ничто не может повлиять на отношения между двумя странами, которые имеют светлое будущее.
«Иран всегда поддерживал процветание Азербайджана. Между двумя соседями были предприняты важные шаги по расширению сотрудничества, Иран отменил визовый режим для граждан Азербайджана. Парламентское сотрудничество будет способствовать укреплению этих связей»,- сказал он.
Коснувшись региональных проблем, спикер отметил, что если великие державы действительно хотели бы решить региональные проблемы, то уже сделали бы это.