Վրաստանի ԱԳՆ. «Ռուսաստանը հրարում է ռազմական առճակատում»
Վրաստանի ԱԳՆ-ը համոզված է, որ Ռուսաստանը մշակել է «Վրաստանում անջատողականության խրախուսման և դրա հիման վրա ռազմական առճակատման հրահրման ծրագիր»։ ՌԴ Պետդումայի որոշման կապակցությամբ, Վրաստանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է, որ Ռուսաստանն արել է շարունակում է քայլեր ձեռնարկել, որոնք ուղղված են վրացական պետության դեմ։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 17-ին, Ռուսաստանին Աբխազիայի միանալու 200-րդ տարելիցի կապակցությամբ, Ռուսաստանի Պետդուման հայտարարություն էր ընդունել, որում ևս մեկ անգամ կարևորվել էր Ռուսաստանի կողմից Աբխազիայի անկախության ճանաչման փաստը։

МИД Грузии: Россия провоцирует вооруженный конфликт
Россия разработала схему поощрения сепаратизма в Грузии и инспирирование на этой почве вооруженного конфликта, считает министерство иностранных дел Грузии.
В заявлении МИД Грузии по поводу постановления Госдумы РФ, в частности, сказано, что «оккупационные режимы пытаются найти оправдание преступным действиям, которые Россия предпринимала и продолжает предпринимать против грузинского государства».
Напомним, 17 февраля Госдума приняла заявление «К 200-летию единения Абхазии и России», в котором еще раз подтверждается факт признания независимости Абхазии со стороны России.