2010-ը վատ տարի է լինելու Օբամայի համար
Ամերիկացիների 52%-ը կարծում է, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման արժանի չի 2012թ.-ին երկրորդ ժամկետով երկրի նախգահ ընտրվելու։ Այսպիսին են փետրվարի 12-15-ը CNN հեռուստաընկերության կողմից իրականացված սոցհարցումների արդյունքները։ Հարցվածների 44%-ը պատրաստ է երկու տարի հետո պաշտպանել Օբամայի թեկնածությունը հաջորդ ընտրություններում, 4%-ը իր կարծիքը չի արտահայտել։ Սակայն մինչև նախագահական ընտրությունները դեռևս ժամանակ կա, իսկ Կոնգրեսի կազմի ընտրությունները մոտենում են։ Հանրապետականները հույս ունեն Կոնգրսում ձևավորել մեծամասնություն, դեմոկրատները՝ պահպանել դիրքերը։
CNN-ի անցկացրած հարցման կազմակերպիչ Քիթինգ Հոլանդն ասել է, թե 2010-ը վատ տարի է լինելու նախագահի համար, անկախ նրանից, թե որ կուսակցությունն է նա ներկայացնում։ «Ընտրողները, կարծես, հավասարապես չարացած են ինչպես դեմոկրատների, այնպես էլ հանրապետականների վրա»,-ասել է նա։

2010 год будет плохим для Обамы
Более половины американцев - 52% - считают, что президент США Барак Обама не заслуживает переизбрания на второй срок в 2012 году. Таковы данные опроса, проведенного 12-15 февраля телекомпанией CNN. Еще 44% опрошенных готовы поддержать президента через два с половиной года. Оставшиеся 4% своего мнения не выразили.
Но до президентских выборов остается еще много времени, а вот выборы части состава Конгресса приближаются. Республиканцы надеются получить там больше мест, а демократы - сохранить позиции, завоеванные в ходе кампаний 2006 и 2008 годов.
Это плохой год для действующего президента, к какой бы партии он ни принадлежал, сказал CNN организатор опроса Китинг Холланд. "Избиратели, кажется, одинаково злы в этом году и на республиканцев, и на демократов", - отметил он.