Տիգրան Թորոսյան. «Խորհրդարանում քվեարկությունը լինելու է պարտադրական»
-Ես համոզված եմ, որ երբ բանը հասնի մեր խորհրդարանի քվեարկությանը, ապա ամեն ինչ կլինի այնպես, ինչպես բոլորս գիտենք։ Քվերակությունը լինելու է պարտադրական իշխանության մեջ եղած քաղաքական ուժերի պատգամավորների համար,- Հայաստանի խորհրդարանի կողմից արձանագրությունների վավերացման մասին խոսելիս ասել է Տիգրան Թորոսյանը։
Նա նշել է, որ պատգամավորն ազատ է իր դիրքորոշումն արտահայտելու մեջ, և դա սահմանադրորեն սահմանված կարգ է. պատգամավորը չպետք է հրամայական մանդատով կաշկանդված լինի։ Այս առումով Տիգրան Թորոսյանը նշել է, թե ճիշտ չէր նախագահի ելույթում օգտագործել ձևակերպումը, որ ՀՀ նախագահը, որպես քաղաքական մեծամասնության առաջնորդ, արձանագրությունները չվավերացնելը բացառում է։
Նա համոզված է, որ ոչ միայն Հանրապետական կուսակցության, այլև մյուս կուսակցությունների մեջ, որոնք աջակցում են հայ-թուրքական գործընթացին, ճնշող մեծամասնությունը, գոնե երբ  մենակ է, ինքն իրեն խոստովանում է, որ արձանագրությունները Հայաստանի համար շահեկան չեն։
Ինչ վերաբերում է անուններին, Տիգրան Թորոսյանն ասել է. «Քանի որ դրանք մի քանի հոգի չեն, այլ շատ շատերն են, իմաստ չունի անուններ տալ»։

Тигран Торосян: «Голосование в парламенте будет принудительным»
«Я убежден, что когда дело дойдет до голосования в нашем парламенте, то всё будет так, как мы все знаем. Голосование будет принудительным для депутатов политических сил, находящихся  во власти», - сказал бывший председатель НС РА Тигран Торосян, говоря о ратификации протоколов парламентом Армении.
Он отметил, что депутат свободен в выражении своей позиции и это конституционно определенный порядок: депутат не должен быть стеснен императивным мандатом. В этом плане Тигран Торосян отметил, что было неправильно говорить в президентской речи то, что президент РА, как лидер политического большинства, исключает не ратификацию протоколов.
Он убежден, что не только в Республиканской партии, но и в других партиях, которые поддерживают армяно-турецкий процесс, подавляющее большинство, по крайней мере, сами себе признаются, что протоколы не выгодны для Армении.
Что касается имен, Тигран Торосян сказал: «Поскольку их не несколько, а очень много, то нет смысла называть имена».