Մարտի 19-ին վարչական դատարանը վճռել է անվավեր ճանաչել ««Բջնի» հանքային ջրերի գործարան» ՓԲԸ-ի գույքի և գույքային իրավունքների աճուրդ-վաճառքը։ «7 օրի» հարցերին պատասխանում է Սյուքիասյանների ընտանիքի շահերը պաշտպանող փաստաբան Արա Զոհրաբյանը։
-Ի՞նչ հիմնավորմամբ է վարչական դատարանը կայացրել «Բջնիի» աճուրդ-վաճառքը անվավեր ճանաչելու որոշումը և ի՞նչ է դրանով նախատեսվում։
-Երեկ Արդարադատության նախարարության Դատական ակտերի հարկադիր կատարման, հարկադիր կատարողի արգելադրված գույքը էլեկտրոնային աճուրդով վաճառքի հանելու որոշումը վարչական դատարանը ճանաչեց անվավեր։ Որպես հետևանք, անվավեր ճանաչվեց նաև աճուրդն ու «Արմենիան Ռոյալ Սիգարետ» ՓԲԸ հետ կնքած պայմանագիրը։ Դատարանը հիմնավորված համարվեց մեր այն փաստարկը, որ ընկերության գույքի գնահատված արժեքը, այսինքն այն գումարը, որով որ այն դրվել էր աճուրդի, ավելի փոքր էր, քան պահանջի չափը։ Պատկերացրեք այսպիսի իրավիճակ. ապրանքն արժե 100 հազար դրամ, բայց պահանջը 300 հազար դրամ է, այսինքն այդ ապրանքը վաճառելով՝ հարցը չի կարգավորվում։ Այսինքն, 100 հազարով վաճառելով ամբողջ պահանջվող պարտքը չի բավարարվում։ Այս դեպքում օրենսդիրը ԴԱՀԿ Հարկադիր կատարողից պահանջում է կասեցնել կատարողական վարույթը և դիմել սնանկության։
-Ի՞նչ է դա նշանակում։
-Սնանկության գործընթացը ենթադրում է մյուս պարտատերերի շահերի պաշտպանության երաշխավորում, այսինքն մյուս պարտատերերը հնարավորություն են ունենում բոլոր պարտատերերի հետ միասին ներկայացնել իրենց պահանջները և բավարարում ստանալուց հետո, օրենքով սահմանված կարգով, իրենց գումարները ստանալ։
-«Բջնիի» նոր սեփականատերը գործարանը գնելիս գումարը փոխանցել է պետական բյուջե։ Այժմ այն պետք է հե՞տ վերադարձվի։
-Եթե գնորդը գումարը փոխանցել է ԴԱՀԿ ծառայության դեպոզիտ հաշվին, ապա այն պետք է հետ վերադարձվի։
-Այժմ ո՞վ է «Բջնիի» սեփականատերը։
-Այս պահի դրությամբ, դե յուրե, սեփականատերը գնորդ ընկերությունն է՝ «Արմենիան Ռոյալ Սիգարետ» ՓԲԸ-ն, քանի որ վարչական դատարանի այս վճիռը դեռևս օրինական ուժի մեջ չի մտել։ Եթե մեկ ամիս հետո այն չբողոքարկվի և մտնի օրինական ուժի մեջ, ապա կվերականգնվի նախկին սեփականատերը։ Կարծում եմ, որ գնորդին էլ է ձեռնտու այս որոշումը։ Բացատրեմ, թե ինչու։ Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայությունն աճուրդի լոտի մեջ ներառել էր նաև հանքային իրավունքները, այսինքն հանքաարդյունահանման իրավունքները և լուրջ սխալ էր թույլ տվել։ Ըստ հանքարդյունահանումը կարգավորող օրենքի նման հանքային արդյունահանման իրավունքների փոխանցման համար անհրաժեշտ է պետական լիազոր մարմնի թույլտվությունը, առանց դրա օրենքի ուժով ցանկացած գործարք ոչինչ չի նշանակում։ Մինչդեռ Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայությունը այդ թույլտվությունը չէր ստացել։ Աճուրդից հետո մենք հարցում կատարեցինք պետական լիազոր մարմնին և ստացանք պատասխան, որի համաձայն որևէ թույլտվություն չի եղել։ Այս պայմաններում ստացվում է, որ գնորդը գնել է ուղղակի անշարժ և շարժական գույք և հանքարդյունահանման իրավունք չունի։ Այսինքն նա չէր կարող հանքային ջուր վաճառել։
-Փաստորեն Դուք չե՞ք բացառում, որ Ռուբեն Հայրապետյանը կարող է և չվիճարկել վարչական դատարանի որոշումը։
-Չեմ կարող ասել. դա նրա որոշելու հարցն է։ Կարող եմ ասել միայն, որ այս որոշումը ձեռնտու էր նաև Ռուբեն Հայրապետյանին։
-Դատարանի վճիռը կարող է վիճարկել ԴԱՀԿ ծառայությունը։
-Երբ նման բողոք ներկայացվի, միայն այդ ժամանակ կարելի կլինի համապատասխան դատողություններ անել։
Արա Զոհրաբյան

19 марта административный суд постановил признать недействительной аукционную продажу завода минеральных вод «Бжни». На вопросы «7 օր» отвечает защитник интересов семьи Сукиасян Ара Зорабян.
«7 օր» - Как было обосновано решение Административного суда и что из него следует?
-Решение об электронном аукционе имущества завода «БЖНИ», арестованного приставом службы Принудительного исполнения судебных актов (ПИСА) Минюста, Административным судом было признано недействительным. Как следствие, был отменен также договор покупки с ООО «Армениан Ройал Сигарет», принадлежащим Рубену Айрапетяну. Суд посчитал обоснованным наш довод о том, что начальная цена аукциона меньше, чем цена искового требования. Представьте себе ситуацию, когда имущество стоит 100 000 драм, а исковое требование составляет 300 000. Т.е. выручка от продажи имущество не покрывает долгов. В таких случаях суд требует, чтобы служба принудительного исполнения судебных актов (ПИСА) остановила передачу прав собственности, вместо чего следует инициировать процедуру банкростства.
-Что в данном случае значит банкротство?
-Это значит гарантированную защиту прав кредиторов банкрота. Т.е. те, кому должна фирма -должник, имеют возможность представить свои требования и после их удовлетворения получить свои деньги обратно.
-Новый собственник «Бжни» мог успеть перечислить деньги за «Бжни». Может он получить их обратно?
-Если покупатель перечислил их на депозитный счет ПИСА, то они должны быть возвращены.
-Кто же сегодня является собственником «Бжни»?
-Де-юре - это покупатель - 000 «Армениан Ройал Сигарет», поскольку решение Административного суда пока не вошло в законную силу. Если оно не будет опротестовано в течение месяца, то вступит в права бывший собственник. Я думаю, что и покупателю выгодно это решение. Потому что служба ПИСА включила в аукционный лот право на недропользование, допустив тем самым серьезную ошибку: передача прав на недропользование предполагает разрешение уполномоченного государственного органа, которого нет и без которого никакая сделка на использование недр не может быть признана действительной. Получается, что покупатель приобрел движимое и недвижимое имущество завода «Бжни», а выкачивать и продавать минеральную воду не может.
-Т.е. новый, пока еще собственник «Бжни» Рубен Айрапетян может и не подать аппеляцию на решение Административного суда?
-Это - его проблемы. Отмечу только, что это решение выгодно и ему.
-Может ли служба ПИСА опротестовать решение суда?
-Об этом можно будет говорить только после того, как протест поступит.
Ара Зорабян