Ցանկացած ամբիոն՝ ադրբեջանական հակաքարոզչությանը հակազդելու համար
Լոնդոնի «Չեթըմ հաուս»-ում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթի մասին «Հենարան» ակումբում խոսելիս ՀՀ ՊՆ հանրային խորհրդի անդամ, ռազմական հոգեբան Դավիթ Ջամալյանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ նախագահն իր ելույթում նշել է Նախիջևանի մասին։ Այդ հանգամանքը նա կարևորել է, քանի որ հաճախ ենք լսում, թե աշխարհը պատմական արդարությունը չի ընդունում, սակայն պետք է հաշվի առնել, որ նա այդքան էլ տեղեկացված չէ այդ խնդիրների արմատներին։
Նա նշել է, որ մեր դիվանագիտական պայքարում իբրև կռվան  հանդես է գալիս այն փաստարկը, որ Արցախն Ադրբեջանի կազմում անխուսափելիորեն հայաթափվելու է, սակայն եվրոպական հանրությանը հարկավոր էր նաև շատ դիպուկ և մատչելի օրինակ բերել, և այդ օրինակը բերվեց։
-Կարծում եմ, դահլիճում ներկա գտնվողներից շատ քչերը գիտեին, որ Նախիջևանը ժամանակին եղել է հայաբնակ և հայաթափվել է։ Եվ Նախիջևանը, փաստորեն, ծառայեց այն վառ օրինակը, թե ինչ կարող է լինել Արցախի հետ, եթե ադրբեջանական տեսակետը երբևէ հաղթանակի,- ասել է Դ. Ջամալյանը։
Նա նշել է, որ որպեսզի աշխարհը հակամարտության բուն ընթացքն ու ծագումնաբանությունը լավ պատկերացնի, հարկավոր է օգտագործել միջազգային ցանկացած հեղինակավոր ամբիոն. «Ադրբեջանական հակաքարոզչությանը հակազդելու համար, ըստ էության, ցանկացած ամբիոն նպաստավոր է»։

Любая трибуна - для противостояния азербайджанской пропаганде
Говоря о выступлении президента РА Сержа Саргсяна в Королевском институте международных отношений (Лондон), член общественного совета Минобороны РА Давид Джамалян отметил важность того обстоятельства, что в своей речи президент отметил Нахиджеван. Это важно, поскольку часто слышим, что мир не признает историческую справедливость, однако нужно учитывать, что в мире не так уж, и осведомлены о корнях этих проблем.
Он отметил, что в качестве подспорья в нашей дипломатической борьбе выступает тот аргумент, что в составе Азербайджана Арцах подвергнется неизбежной деарменизации, однако европейской общественности был необходим очень меткий и доступный пример и этот пример был приведен.
«Думаю, что из присутствующих в зале очень мало, кто знал, что в свое время Нахиджеван был населен армянами и был деарменизирован. Фактически, Нахиджеван послужил ярким примером того, что может произойти с Арцахом, если азербайджанская позиция одержит победу», - сказал Д. Джамалян.
Он отметил, что чтобы мир хорошо представил развитие и возникновение конфликта, необходимо использовать любую международную авторитетную трибуну. Для противостояния азербайджанской пропаганде, по сути, любая трибуна целесообразна».