Եվրախորհրդարանը Թուրքիայից պահանջել է զորքերը դուրս բերել Կիպրոսի գրավյալ տարածքներից
Եվրախորհրդարանը Թուրքիայից պահանջել է զորքերը դուրս բերել Կիպրոսի գրավյալ տարածքներից և Կիպրոսի հարցի կարգավորումն ապահովելու ուղղությամբ որոշակի միջոցներ ձեռնարկել։
Բրյուսելում երեկ ընդունված բանաձևում, որը վերաբերել է Եվրամիություն մուտք գործելու նպատակով Անկարայի ստանձնած պարտավորությունների կատարման գնահատականներին, խորհրդարանականներն ընդգծել են, որ Թուրքիայի ղեկավարությունը պետք է ստեղծի «բանակցությունների ընդունելի մթնոլորտ»՝ Կիպրոսի հյուսիսային հատվածից զորքերն անհապաղ դուրս բերելու ճանապարհով։
Փաստաթուղթը նաև կոչ է անում՝ հանուն այդ նպատակների ձեռնամուխ լինել կղզում թուրք վերաբնակիչների խնդրի լուծմանը և ապահովել մակուսացաված ու այս պահին  չբնակեցված Ֆամագուստ քաղաք նրա օրինական բնակիչների վերադարձը՝ համաձայն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1984թ. 550 բանաձևի։
Եվրոպացի խորհրդարանականները ցավ են հայտնել, որ Թուրքիան արդեն չորրորդ տարին անընդմեջ հրաժարվում է արձանագրություն կազմել Եվրամիության հետ մաքսային միություն ստեղծելու վերաբերյալ, ըստ որի Անկարան կպարտավորվի ծովային և օդային նավահանգիստներ բացել ԵՄ-ի բոլոր երկրների փոխադրամիջոցների համար։ Բանաձևում ընգծվում է, որ արձանագրության պայմանները ամբողջությամբ չկատարելու Թուրքիայի չկամությունը «կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ Եվրամիություն Թուրքիայի մուտքի վերաբերյալ բանակցությունների ճանապարհին»։
Իր հերթին Թուրքիայի պետնախարար, Եվրամիության հետ բանակցությունների թուրքական պատվիրակության նախագահ Էգեմեն Բաղըշը հայտարարել է, որ Թուրքիայի համար Եվրամիությանն անդամակցելը մեծ նշանակություն ունի։ «Սակայն այդ անդամակցության նշանակությունն այնքան մեծ չէ, որպեսզի Թուրքիան զոհաբերի Կիպրոսը»,-ասել է Բաղըշը։ Նա ընդգծել է, որ կիպրյան հիմնահարցը Թուրքիան դիտարկում է որպես ազգային խնդիր։

Европарламент потребовал от Турции вывести войска с оккупированных территорий Кипра
10 февраля Европейский парламент потребовал от Турции вывести оккупационные войска с территории Кипра и принять конкретные меры для обеспечения успешного завершения переговоров по кипрскому урегулированию. По сообщению ИТАР-ТАСС, в принятой вчера в Брюсселе резолюции, касающейся оценки выполнения Анкарой своих обязательств по вступлению в Евросоюз, парламентарии подчеркнули, что правительство Турции должно создать «приемлемый климат на переговорах» путем немедленного начала вывода войск с северной части Кипра, приступить в этих целях к решению вопроса о турецких поселенцах на острове и обеспечить возвращение изолированной и необитаемой в настоящее время части города Фамагуста ее законным жителям в соответствии с резолюцией СБ ООН 550 от 1984 года. Европейские парламентарии выразили сожаление в связи с отказом Турции соблюдать уже четвертый год подряд положения дополнительного протокола о таможенном союзе с ЕС, в соответствии с которым Анкара обязалась открыть свои морские и воздушные порты для судов всех стран Евросоюза, включая Республику Кипр. В резолюции подчеркивается, что нежелание выполнять условия протокола в полном объеме «может иметь серьезные последствия для переговоров о вступлении Турции в ЕС».
Доклад Европарламента вызвал резкую реакцию Турции. По словам госминистра Турции и главы делегации на переговорах Турции с ЕС Эгемена Багыша, процесс вступления Турции в ЕС хотя и имеет большое значение для страны, но «не такое большое, чтобы жертвовать ради него Кипром». По сообщению TRT, Багыш подчеркнул, что Турция рассматривает кипрский вопрос как национальную проблему. Военнослужащие Турции, по словам Багыша, защищают мир и покой на острове, и подчеркнул, что Турция в данный момент не собирается выводить войска с острова. Багыш напомнил, что Турция всегда поддерживала и поддерживает продолжающийся на Кипре переговорный процесс.