Կստեղծվի հայ-լեհական միջկառավարական հանձնաժողով
Հայաստանի եւ Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարարությունների միջեւ քաղաքական խորհրդատվություններ անցկացնելու նպատակով Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Կարինե Ղազինյանը ս.թ. փետրվարի 10-ին երկօրյա այցով ժամանեց Վարշավա:
Այցի առաջին օրը տիկին Ղազինյանը հանդիպեց Լեհաստանի Տնտեսության փոխնախարար, ԵՄ-ի հետ Լեհաստանի տնտեսական համագործակցության պատասխանատու' Մարչին Կորոլեցին:
Զրույցի ընթացքում կողմերն ընդգծեցին հայ-լեհական տնտեսական համագործակցության խթանման անհրաժեշտությունը եւ միջկառավարական հանձնաժողովի ձեւաչափով այն համակարգելու կարեւորությունը: Տիկին Ղազինյանը տեղեկացրեց Հայաստանի եւ Եվրոպական Միության միջեւ տնտեսական համագործակցության ոլորտում ձեռք բերված համաձայնությունների մասին, որոնց խթանմանը մեծապես կարող է նպաստել ԵՄ Արեւելյան գործընկերության ծրագիրը:
Հայաստանի ԱԳ փոխնախարարը կարեւորեց նշված ծրագրի շրջանակներում «Խոր եւ համապարփակ ազատ առեւտրի պայմանագրի» շուրջ ընթացող բանակցությունները: Դրան ի պատասխան, Լեհաստանի Տնտեսության փոխնախարարը առաջարկեց հայկական կողմին Լեհաստանի փորձագիտական աջակցությունը փաստաթղթերի մշակման գործում:
Դրական արձագանքելով հայ-լեհական միջկառավարական հանձնաժողովի ստեղծման վերաբերյալ հայկական կողմի առաջարկին, լեհական կողմն առաջարկեց այս տարվա ընթացքում Երեւանում հրավիրել հանձնաժողովի անդրանիկ նիստը' նկատի առնելով այն հանգամանքը, որ երկրորդ նիստը կարող է հրավիրվել 2011 թվականին Վարշավայում, երբ Լեհաստանը կստանձնի ԵՄ նախագահությունը:
Նույն օրը Կարինե Ղազինյանը Լեհաստանի Սեյմում հանդիպեց Լեհաստանի Սեյմի եւ Սենատի Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամներին:
Հանդիպման ընթացքում լեհ-հայկական պատգամավորական խմբի ղեկավար Լուկաշ Աբգարովիչը մանրամասնորեն ներկայացրեց անցած ժամանակաշրջանում խմբի կատարած աշխատանքները' կարեւորելով Հայաստանի խորհրդարանի հայ-լեհական պատգամավորական խմբի հրավերով մոտ ապագայում Հայաստան կատարելիք այցի նշանակությունը:
Կողմերն ընդգծեցին միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական վեհաժողովներում Հայաստանի եւ Լեհաստանի պատվիրակությունների միջեւ համագործակցության սերտացման կարեւորությունը:
Փոխնախարար Ղազինյանը պատասխանեց լեհ պատգամավորների հարցերին' պարզաբանելով հայ-թուրքական հարաբերություններին, Ղարաբաղյան խնդրի խաղաղ կարգավորմանը, Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային անվտանգության ապահովմանը վերաբերող խնդիրներ:
Պատգամավորական խմբի անդամները գոհունակությամբ նշեցին, որ Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկի 2010թ. Հայաստան կատարելիք այցը լուրջ խթան կհանդիսանա երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման, լեհ եւ հայ ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման համար:
Լեհաստանի Սեյմում տեղի ունեցավ նաեւ հանդիպում ԵՄ Արեւելյան գործընկերության հարցերով մշտական հանձնաժողովի ղեկավար Տոմաշ Լենզի հետ: Զրույցի ընթացքում կողմերը մանրամասնորեն քննարկեցին ԱԳ ծրագրի իրականացմանն առնչվող հարցեր:

Будет создана армяно-польская межправительственная комиссия
Замминистра ИД Армении Карине Казинян отбыла 10 февраля с двухдневным визитом в Варшаву с целью проведения политических консультаций между Министерствами иностранных дел Армении и Польши.
В первый день своего визита она встретилась с замминистра экономики Польши, ответственным за экономическое сотрудничество Польши с ЕС Марчином Королецом.
Казинян информировала Королеца о соглашениях, достигнутых между Арменией и ЕС в сфере экономического сотрудничества, стимулированию которых способствовала программа Восточного партнерства ЕС.
Замминистра ИД Армении отметила важность переговоров по договору «О глубокой и всеобъемлющей свободной торговле», ведущихся в рамках указанной программы. В ответ на это, замминистра экономики Польши предложил армянской стороне экспертную помощь Польши при разработке документов.
Положительно откликнувшись на предложение армянской стороны создать армяно-польскую межправительственную комиссию, польская сторона предложила первое заседание комиссии созвать в 2010 году в Ереване, а второе в Варшаве, в 2011-ом году, когда Польша возьмет на себя обязанности председателя ЕС.
В тот же день Карине Казинян встретилась с членами депутатской Группы дружбы Сейма и Сената Польши с парламентом Армении. Казинян ответила на вопросы польских депутатов, дала разъяснения по армяно-турецким отношениям, урегулированию карабахского конфликта, по вопросам обеспечения региональной безопасности на Южном Кавказе.
Члены депутатской группы с удовлетворением отметили, что предстоящий в 2010 году визит в Армению премьер-министра Польши Дональда Туска станет серьезным стимулом для дальнейшего развития отношений, укрепления дружбы между польским и армянским народами.
В Сейме Польши состоялась встреча с руководителем постоянной комиссии по вопросам Восточного партнерства ЕС  Томашем Лензом. В ходе беседы стороны подробно обсудили вопросы, касающиеся реализации программы.