Փետրվարի 11-ը Վարդանանց Սուրբ նահատակների հիշատակության տոնն է
Այս տարի փետրվարի 11-ին' Մեծ պահքին նախորդող հինգշաբթի օրը, Վարդանանց Սուրբ նահատակների հիշատակության տոնն է: Նախորդող երեքշաբթի օրը Հայ եկեղեցին նշում է Սուրբ Ղևոնդյանց ոգեկոչման օրը, այսինքն' Ղևոնդ Երեցի, Հովսեփ Հողոցմեցի կաթողիկոսի և ևս յոթ հոգևորականների նահատակությունը, ովքեր Ավարայրի ճակատամարտից հետո շղթայակապ տարվեցին Պարսկաստան, բանտարկվեցին և բազմաթիվ կտտանքներից հետո մահվան դատապարտվեցին:
428թ. Հայաստանում վերջ դրվեց Արշակունյաց թագավորությանը: Հայաստանի պարսկական տիրապետությանն անցած մասը դարձավ մարզպանություն և մարզպան նշանակվեց Վասակ Սյունին: Պարսից թագավոր Հազկերտը' Վռամի որդին, խիստ մոլեռանդ էր իրենց կրոնի օրենքները պահելու հարցում և 449թ. մի հրովարտակ է հրապարակում, որով տերության սահմաններում գտնվող բոլոր հպատակներին պարտադրվում է ընդունել զրադաշտական կրոնը:
Այս ընթացքում հայ նախարարները սպարապետ Վարդան Մամիկոնյանի և կաթողիկոս Հովսեփ Հողոցմեցու գլխավորությամբ Արտաշատում ժողով են գումարում և պատասխանում Հազկերտին. «Այս հավատից մեզ ոչ ոք չի կարող խախտել, ոչ հրեշտակները, ոչ մարդիկ, ոչ սուրը և ոչ հուրը, ոչ ջուրը և ոչ էլ որևէ այլ դառն հարված: Մեր ամբողջ գույքն ու ստացվածքը քո ձեռքում են, և մեր մարմինները քո առաջ են, քո կամքի համաձայն արա, ինչ ուզում ես: Եթե այս հավատի մեջ թողնես, ոչ երկրի վրա ուրիշ տեր կընդունեք քո փոխարեն և ոչ էլ երկնքում ուրիշ Աստված' Հիսուս Քրիստոսի փոխարեն, Որից բացի ուրիշ Աստված չկա»:
Պատասխանը խիստ զայրացնում է Հազկերտին և 451թ. գարնանը պարսկական զորքը Մուշկան Նյուսալավուրտի գլխավորությամբ մտնում է Հայաստան և հասնում Արտազ գավառ' բանակ դնելով Տղմուտ գետի աջ ափին: Պարսկական զորքը 200 հազար էր' հայկականից 3 անգամ ավելի: Մայիսի 25-ին զորքերը պատրաստվում են վճռական ճակատամարտի: Հոգևորականները մկրտում են չմկրտված անձանց: Բոլորը Ս. Ավետարանի վրա երդումով միաբանվում են, որով Հայոց բանակատեղին նմանվում է շարժական եկեղեցու Ս. Ավազանով, Ավետարաններով, խաչերով, Սրբերի նշխարներով և անգամ եկեղեցական նվիրապետությամբ' կաթողիկոսից մինչև սաղմոսասաց:
Մայիսի 26-ին սկսվում է ճակատամարտը: Ավարայրում, հերոսաբար մարտնչելով, իր զինվորների հետ նահատակվում է Վարդանը, և նրա հետ 7 երևելի նախարարներ' Արտակ Պալունին, Խորեն Խորխոռունին, Հմայակ Դիմաքսյանը, Տաճատ Գնթունին, Վահան Գնունին, Արսեն Ընծայեցին, Գարեգին Սրվանձտյանը' իրենց տոհմակից ազնվականներով' 296 հոգի:
Վարդանանց քաջերին Ս. Ներսես Շնորհալի հայրապետը ձոնել է «Նորահրաշ» շարականը' ամեն քառատող սկսելով  նահատակ մի իշխանի անունով:
Ճակատամարտին մասնակից էին նաև հոգևորականները, ովքեր իրենց անմնացորդ ծառայությունը մատուցեցին Հայ Եկեղեցու, հավատքի ու հայրենիքի պաշտպանությանը: Նրանցից էին Ս. Ղևոնդյանները: Ս. Ղևոնդյանց մարտիրոսությունը տեղի ունեցավ Ս. Վարդանանց նահատակությունից երեք տարի երկու ամիս հետո, բայց եկեղեցական տոնացույցի մեջ սկզբում է դրված Ղևոնդյանց տոնը' իբրև Վարդանանց պատերազմի գաղափարախոս նախապատրաստողների:
Փետրվարի 11-ին' Սուրբ Վարդանանց նահատակների հիշատակության տոնի առթիվ բոլոր եկեղեցիներում կմատուցվի Ս. Պատարագ:

11 февраля - праздник Сурб Вардананца
В этом году Армянская Апостольская Церковь отмечает Сурб Вардананц 11 февраля, в предшествующий Великому посту четверг. Этот день посвящен памяти полководца Вардана Мамиконяна и погибших в Аварайрской битве армянских воинов.
В 428 г. в Армении закончилось время правления царской династии Аршакуни. Перешедшая к Персии часть Армении стала марзпанством, во главе которого был поставлен марзпан князь Васак Сюни. Персидский царь Азкерт, сын Врама, с величайшим рвением занялся распространением своей веры - зороастризма. В 429 г. он издал указ, которым повелевал всем подданным своей империи принять зороастризм. Армянские нахарары во главе со спарапетом Варданом Мамиконяном созывают в Арташате собор, на котором отвергают требование Азкерта и посылают ему такой ответ: «Ничто не может заставить нас отказаться от своей веры - ни ангелы, ни люди, ни меч, ни огонь, ни вода и никакой другой горький удар!». Ответ этот привел Азкерта в ярость, и весной 451 г. персидская армия во главе с полководцем Мушканом Нюсалавуртом вторглась в Армению. Дойдя до Аварайрского поля в области Артаз, она разбила лагерь на берегу реки Тхмут. Численность ее составляла 200 тысяч человек - втрое больше армянского войска. 25 мая две армии приготовились к решительному сражению. Священники благословляли армянских воинов на бой, крестили некрещеных. В этот момент лагерь армян напоминал походную церковь - с купелью, евангелиями, крестами, святыми мощами. Все поклялись на св. Евангелии сражаться до конца.
Во время Аварайрской битвы вместе с рядовыми воинами героически пали спарапет Вардан и семь видных нахараров: Артак Палуни, Хорен Хорхоруни, Амаяк Димаксян, Тачат Гнуни, Ваан Гнуни, Арсен Инцаеци и Гарегин Срвандзтян, а также многие другие из их родов - всего 296 знатных лиц. Впервые в истории Армении родина и вера слились воедино. Несмотря на поражение, благодаря героизму армянских воинов были спасены и сохранены все созданные до этого армянским народом духовные и культурные ценности. Борьба Варданидов сплотила армянский народ, а одержанная ими духовная победа спасла нашу нацию.
Героям-Варданидам Святой Нерсес Шнорали посвятил шаракан «Зрим новое чудо», каждая новая строфа, которого начинается именем одного из павших князей. В Аварайрском сражении наряду с воинами участвовали и священники, доказавшие тем самым свою незыблемую преданность и верность Армянской церкви, народу и стране.
Вардананк - это пример единения всего армянского народа в трудное для него время, это пример для подражания тем, кто в битве при Аварайре отстоял право Армении на существование.