Վահան Հովհաննիսյան. «Այդպիսի ուղերձը կարելի է համարել ընդունված պրակտիկա, բայց ոչ պարտադիր»
Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլին նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձին անդրադառնալով՝ ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանն ասել է, թե այդտեղ կարելի է մի քանի բաղկացուցիչ տեսնել։ Նրա կարծիքով՝ ոմանք կարող են դա որպես պարզ քաղաքավարության խնդիր դիտարկել, սակայն իրականում միայն դա չէ, որովհետև նախագահներն իրենց ճամփորդությունների ընթացքում բազմաթիվ երկրների տարածքով են թռչում, բայց այդ երկրների ղեկավարությանը հատուկ ուղերձներով չեն դիմում։
-Կարծում եմ, որ Սերժ Սարգսյանը փորձել է իր թուրք գործընկերոջը հիշեցնել, որ գործողությունների հերթականության մեջ այսօր Թուրքիայի հերթն է, և իր ուղերձով, որտեղ խոսվում է ձախողման մասին, փաստորեն  զգուշացվում է, թե գործընթացի ձախողման հնարավորություն կա, և Թուրքիան պետք է հասկանա, որ այդ ձախողման պատճառը կարող է ինքը դառնալ,- ասել է Վահան Հովհաննիսյանը։
Նա նշել է, որ այդ ամենը, իհարկե, տողատակերում է, սակայն ընդհանուր առմամբ այդպիսի ուղերձը, նրա կարծիքով, կարելի է համարել ընդունված պրակտիկա, բայց ոչ պարտադիր։

Ваан Ованисян: «Подобное послание можно считать принятой практикой, но не обязательной»
Комментируя послание, направленное президентом Армении Сержем Саргсяном президенту Турции Абдулле Гюлю, член Бюро АРФД, глава парламентской фракции АРФД Ваан Ованисян сказал, что здесь можно видеть несколько компонентов. По его мнению, некоторые могут рассматривать это как проблему простой политики, однако в действительности не только это, поскольку президенты в ходе своих турне пролетают над территорией многочисленных стран, но не обращаются к руководству этих стран со специальными посланиями.
«Думаю, что Серж Саргсян пытался напомнить своему турецкому коллеге, что в очередности действий сегодня настала очередь Турции и своим посланием, в котором говорится о провале, фактически предупреждает, что есть вероятность провала процесса, и Турция должна понять причиной этого провала может стать она», - сказал Ваан Ованисян.
Он отметил, что всё это, конечно, между строк, однако в целом подобное послание, по его мнению, можно считать принятой практикой, но не обязательной.