Շարունակվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակության այցը Ֆրանսիա
Փետրվարի 9-ին Փարիզում ՀՀ պաշտպանության նախարարը հանդիպել է Ֆրանսիայի առաջատար գիտահետազոտական կենտրոններից մեկի' Ռազմավարական հետազոտությունների հիմնադրամ-ինստիտուտի տնօրեն Կամիլ Գրանին: Առանձնազրույցից հետո Ս. Օհանյանը Ֆրանսիայի ԱԳՆ, ՊՆ, գիտնականների, լրագրողների և զինվորականների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում հանգամանորեն ներկայացրել է Հարավային Կովկասում ՀՀ պաշտպանական քաղաքականության սկզբունքները, առաջնահերթությունները, անվտանգության միջավայրի ազդեցությունը, միջազգային ռազմական համագործակցության հիմնական ուղղությունները և ՀՀ ՊՆ դիքորոշումը տարածաշրջանի տարբեր գործընթացների վերաբերյալ, պատասխանել է ներկաների հարցերին:
Նույն օրը հայկական պատվիրակությունը մեկնել է Մուրմելոնի ռազմական վարժանքի կենտրոն, հանդիպել է կենտրոնի ղեկավարության և ավագ հրահանգիչների հետ: 1856թ.-ին հիմնադրված կենտրոնը առանցքային դեր ունի Ֆրանսիայի հետևակային, հրաձգային և մոտորահրաձգային, ցամաքային այլ զորատեսակների մասնագետների ուսուցման և վարժանքի գործում: Հայկական պատվիրակության համար կենտրոնում կազմակերպվել է վարժանք, ցուցադրվել են կրտսեր հրամանատարական կազմի ղեկավարման հմտությունները զարգացնելու գործնական ուսումնական մեթոդները:
Փետրվարի 9-ին  ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանը հանդիպում է ունեցել նաև Ֆրանսիայի ԶՈՒ ԳՇ պետ, բանակի գեներալ Ժան-Լուի Ժորժելինի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, երկկողմ համագործակցության ծրագրերը և դրանց զարգացման հեռանկարները:

Продолжается визит во Францию делегации, возглавляемой министром обороны Армении
9 февраля в Париже министр обороны Армении С.Оганян встретился с директором-учредителем одного из передовых институтов стратегических исследований Камилем Граном. После встречи тет-а-тет С.Оганян в ходе встречи с учеными, журналистами и военными представителями Франции обстоятельно представил принципы, приоритеты оборонной политики, влияние атмосферы безопасности РА на Южном Кавказе, основные направления международного военного сотрудничества и позицию Минобороны РА относительно различных процессов в регионе, ответил на вопросы присутствующих.
В тот же день армянская делегация направилась в учебный военный центр Мурмелона, встречался с руководством центра и старшими инспекторами. Для армянской делегации в Центре были организованы учения, были продемонстрированы умения младшего офицерского состава по развитию практических учебных методов.
9 февраля глава Минобороны Армении С.Оганян встретился с начальником Генштаба Вооруженных сил Франции, генералом армии Жан-Луи Жоржелином. Во время встречи обсуждались вопросы, представляющие взаимный интерес, программы двустороннего сотрудничества и перспективы их развития.