ՀՀԿ մամուլի խոսնակ. «...մենք տեսանք՝ ինչ տխուր ավարտ ունեցավ դա Ադրբեջանի համար»
Հայաստանի հանրապետական կուսակցության մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը «7օր»-ին ասել է, որ զինադադարի կնքումից ի վեր ադրբեջանցիները խոսում են պատերազմի վերսկսման մասին, սակայն դա լուրջ չի ընկալվում նախ և առաջ այն բանի համար, որ այդպիսի ռազմատենչ հայտարարություններին հաճախ հետևում է կա՛մ դրանց հերքումը, կա՛մ էլ Ադրբեջանը մի փաստաթուղթ կամ հայտարարություն է ստորագրում։
-Կոնկրետ Մյունխենի հանդիպումից առաջ Ալիև կրտսերը խոսում էր պատերազմն սկսելու մասին, այնուհետև Ադրբեջանը միացավ ԵԱՀԿ նախարարների հայտարարությանը, որտեղ ուժի կիրառումը բացառվում էր։ Ինչ վերաբերում է պատերազմի վերսկսման հավանականությանը, տեսականորեն ոչինչ չի կարելի բացառել, քանի դեռ վերջնական պայմանագիրը կնքված չէ, բայց ես գործնականում մշուշոտ եմ համարում պատերազմի վերսկսման հավանականությունը։
Շատ հաճախ ադրբեջանցիները հայտարարում են նաև, որ աշխարհը հասկացել է, որ ԼՂ-ի խնդիրը խաղաղ ճանապարհով չի կարող լուծվել։ Այս հայտարարության հետ էլ, սակայն, Է. Շարմազանովը համամիտ չէ՝ ընդգծելով, որ եթե աշխարհ ասելով հասկանում են միջազգային ինչ-որ մի պաշտոնյայի, ապա, օրինակ, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան շատ հստակ ասել է, որ հետխորհրդային տարածաշրջանում պատերազմի վերսկսման հավանականություն չկա.
-Բայց մենք այս հարցում պետք է առաջնորդվենք հետևյալ փիլիսոփայությամբ՝ ուզում ես խաղաղություն, պատրաստ եղիր պատերազմի։ Սակայն մենք կողմնակից ենք խնդրի բանակցային լուծմանը։ Պատմությունը շատ օրինակներ գիտի, երբ բանակցություններն ամիսներով, տարիներով կամ տասնամյակներով շարունակվում են։ Ադրբեջանը մեկ անգամ պատերազմով սկսել է, մեկ անգամ ագրեսիա գործել է ԼՂ-ի ժողովրդի հանդեպ, և մենք տեսանք՝ ինչ տխուր ավարտ ունեցավ դա Ադրբեջանի համար։

Пресс-секретарь РПА: «...мы увидели, какой печальный исход это имело для Азербайджана»
Пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов сказал «7or», что с момента подписания договора о прекращении огня азербайджанцы говорят о возобновлении войны, однако это серьезно не воспринимается, прежде всего, потому, что за подобными милитаристскими заявлениями часто следует либо их отрицание, либо Азербайджан подписывает документ или заявление.
«Конкретно перед Мюнхенской встречей Алиев-младший говорил о начале войны, тем не менее, Азербайджан присоединился к заявлению министров ОБСЕ, в котором исключается применение силы. Что касается вероятности возобновления войны, теоретически ничего нельзя исключать, поскольку окончательный договор еще не подписан, но на практике вероятность возобновления войны я считаю туманной».
Очень часто азербайджанцы заявляют, что мир понял, что проблема не может быть решена мирным путем. Однако и с этим заявлением, Э. Шармазанов не согласен, подчеркивая, что если, говоря мир, подразумевают какое-либо международное официальное лицо, то, например, генеральный секретарь Организации Договора о Коллективной безопасности Николай Бордюжа очень четко сказал, что на постсоветском пространстве нет вероятности возобновления войны.
«Но в этом вопросе мы должны руководствоваться следующей философией: хочешь мира - готовься к войне. Однако мы сторонники решения проблемы путем переговоров. История знает много примеров, когда переговоры продолжаются месяцами, годами или десятилетиями. Азербайджан уже один раз начинал войну, применял агрессию против народа Нагорного Карабаха, и мы увидели, какой печальный исход это имело для Азербайджана».