Ադրբեջանի բարձրաստիճան զինվորականների պատվիրակությունը գաղտնի այցելել է Իսրայել
«Asbarez.com»-ը գրում է, որ նախորդ շաբաթ Ադրբեջանի  բարձրաստիճան զինվորականների պատվիրակությունը գաղտնի այցելել է Իսրայել։  Իսրայելական աղբյուրները հայտնում են, որ ատրբեջանական պատվիրակությունը այցելել է Իսրայելի ռազմա-արդյունաբերական մի շարք ձեռնարկություններ և բանակցել է երկրի ռազմական ապահովման կառույցների հետ: Այցելության այլ մանրամասներ, ինչպես նաև ադրբեջանական պատվիրակության կազմի մասին չեն հրապարակվում:
Հատկնաշական է, որ նախկինում, հաշվի առնելով Իրանի և իսլամական այլ երկրների դիրքորոշումը, Ադրբեջանը զինվորական պատվիրակություն, այն էլ գաղտնի, չէր գործուղղել Իսրայել։
Ըստ ադրբեջանական «Ենի մուսավաթ» թերթի, հատկապես ռազմական ոլորտում,  Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև համագործակցության նոր որակներ են ձևավորվում: Անցյալ տարի Իսրայելի նախագահ Շիմոն Փերեսի Բաքու կատարած այցի ընթացքում, երկու երկրների միջև ստորագրվեցին ռազմական համագործակցության վերաբերյալ մին շարք համաձայնագրեր։ Մասնավորապես,  Իսրայելի աջակցությամբ՝ Ադրբեջանում պետք է կառուցվի անօդաչու հետախուզական ինքնաթիռների և արդիական ռազմական տեխնիկայի գործարան:
Ըստ Իսրայելական աղբյուրների, այդ համաձայնագրերը կյանքի կոչելու համար երկու երկրների միջև, վերջին տարիներին ընթանում են գաղտնի բանակցություններ:
«Հնարավոր է, որ ադրբեջանցի զինվորականների Իսրայել կատարած  այցելությունը  համագործակցության շրջանակներում է: Սակայն, կասկած չկա, որ Իսրայելի հետ Ադրբեջանի համագործակցությունը պետք է  անհանգստացնի հարևան երկիրներին: Մոտ ապագայում ակնկալվում է նաև Իսրայելի արտգործնախարար Ավիգդոր Լիբերմանի Բաքու այցելությունը»,-գրում է «Ենի մուսավաթ»-ը:

Делегация высокопоставленных военных должностных лиц Азербайджана тайно посетила Израиль
Интернет-издание «Asbarez.com» пишет, что на прошлой неделе делегация из высокопоставленных должностных лиц силовых структур Азербайджана тайно посетила Израиль. Согласно израильским источникам, азербайджанская делегация посетила ряд военно-промышленных предприятий и провела переговоры со структурами стратегической безопасности Израиля. Других подробностей о визите и составе азербайджанской делегации не сообщается.
Примечательно, что учитывая позицию Ирана и других исламских стран, официальный Баку до сих пор не посылал в Израиль делегации высокопоставленных военных чиновников, тем более, тайно.
Согласно азербайджанской газете «Ени мусават»,  Азербайджан разворачивает плотное сотрудничество с Израилем во всех сферах, особенно в стратегической сфере и в сфере безопасности. Прошлым летом в ходе визита президента Израиля Шимона Переса в Баку был подписан ряд важных договоров в сфере военно-технического сотрудничества между двумя странами. В том числе был подписан договор о создании в Азербайджане завода по изготовлению беспилотных самолетов-разведчиков и сборки современной военной техники.
Израильские источники сообщают, что для подписания этих договоров, в течение 4 лет шли тайные переговоры между Израилем и Азербайджаном.
«Возможно, что данный визит также состоялся в рамках сотрудничества. Однако без сомнений, подобное сотрудничество Израиля и Азербайджана вызовет беспокойство соседних стран. В ближайшие дни намечается визит министра иностранных дел Израиля Авигдора Либермана в Баку», - пишет газета «Ени мусават».