ՀՀ ֆինանսների նախարարը խոստացել է
Ընդգծելով, որ ՀՀ կառավարության 2008-2012թթ. միջոցառումների ծրագրով նախատեսված է, որ 2009-ին օրենքով պետք է սահմանվեր կենսապահովման նվազագույն զամբյուղի կառուցվածքը՝ ՀՅ Դաշնակցություն խմբակցության անդամ Լիլիթ Գալստյանը «7օր»-ին ասել է, որ կառավարությունը ոչ միայն այդ օրենքի նախագիծը չի ներկայացրել, այլ նաև մերժել է 2007-ից ՀՅԴ-ի կողմից շրջանառության մեջ դրված կենսապահովման նզավագույն զամբյուղի, այսինքն՝ աշխատավարձերի նվազագույն բյուջեի չափի մասին օրենսդրական նախաձեռնությունը։
-Սա ոչ միայն սոցիալական անարդարության, արդար բաշխման խնդիր է մեր երկրում, այլև հասարակության մեջ ներքին բևեռացման, անհանդուրժողականության, սոցիալական լարվածության  մեծագույն աղբյուր։ Եթե դու դատավորին ու որևէ պետական պաշտոնյայի 400 000 դրամ աշխատավարձ ես տալիս, իսկ մյուս դեպքում 35 000 կամ 29 000 դրամով պահում գրադարանի աշխատող, թատերական գործիչ կամ երաժիշտ, սա հասարակության մեջ բևեռացման և լարվածության օջախ է,- նշել է Լ. Գալստյանը։
Նա նաև ասել է, որ ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը խոստացել է, որ 2011թ. բյուջեում վերանայվելու է աշխատավարձերի փիլիսոփայությունը.
-Դաշնակցություն խմբակցությունը հետևողական է լինելու թե՛ աշխատավարձերի, թե՛ արտաբյուջետային միջոցների արդյունավետ ծախսման և ընդհանրապես մեր երկրում ամենաոտնահարված սոցիալական արդարության հարցում քիչ թե շատ շոշափելի քայլ անելու համար։

Министр финансов РА обещал
Подчеркнув, что по программе мероприятий правительства  РА на 2008-2012 гг. предусмотрено, что в 2009-м году по закону  должна была быть установлена структура корзины по минимальному жизнеобеспечению член фракции АРФД НС Лилит Галстян» сказала «7or», что правительство не только не представило этот законопроект, но и отвергло введенное со стороны АРФД с 2007 года этот проект, то есть законодательную инициативу о размере минимального бюджета зарплат.
«Это не только проблема социальной справедливости, справедливого распределения в нашей стране, но и огромный источник поляризации, нетерпимости, социальной напряженности. Если ты судье или государственному должностному лицу даешь зарплату в 400 000 драмов, а в другом случае содержишь на 35 000 или 29 000 драмах работника библиотеки, театрального деятеля или музыканта, то это является очагом поляризации и напряженности среди общества», - отметила Л.Галстян.
Она подчеркнула также, что министр финансов РА Тигран Давтян обещал, что в бюджете 2011-ого года будет пересмотрена философия зарплат.
«Фракция Дашнакцутюн будет последовательной как в вопросе зарплат, так и расходовании внебюджетных средств и вообще в осуществлении мало-мальских ощутимых шагов в вопросе социальной справедливости, больше всех попранных в Армении», - отметила она.