Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ՌԴ առաջին փոխվարչապետին
Նախագահ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության առաջին փոխվարչապետ, ԱՊՀ հարցերով Ռուսաստանի ազգային համակարգող Իգոր Շուվալովին: ՌԴ այս տարի ստանձնել է ԱՊՀ նախագահությունը:
Նախագահ Սարգսյանը 2009թվականը շատ արդյունավետ է համարել հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման տեսակետից եւ ասել. «Մենք առաջընթաց ենք արձանագրել գրեթե բոլոր ոլորտներում: 2010 թվականը եւս սկսել ենք բավականին ինտենսիվ. արդեն իսկ երկու հանդիպում է եղել Ռուսաստանի Դաշնության  Նախագահի հետ, հունվարին Հայաստանում էր ՌԴ արտաքին գործերի նախարարը, այժմ Դուք եք ժամանել: Մենք տրամադրված ենք լավատեսորեն եւ գտնում ենք, որ պետք է ամենօրյա հետեւողական աշխատանքով ամրապնդենք մեր հարաբերությունները»:
Ռ Դ առաջին փոխվարչապետը եւս նշել է, որ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի երկկողմ կապերը դրականորեն են զարգանում: «Վերջերս Դուք բավականին հաջող այց ունեցաք Ռուսաստանի Դաշնություն□,-ասել է Իգոր Շուվալովը եւ նշել, որ իր հայաստանյան այցի նպատակը 2010-ին ԱՊՀ-ում Ռուսաստանի նախագահության մեկնարկի կապակցությամբ առաջիկա անելիքների քննարկումն է: «Մենք արդեն հաստատել ենք մեր նախագահության հայեցակարգն, ունենք շատ հագեցած օրակարգ, եւ ես երկրի ղեկավարությունից հանձնարարական եմ ստացել օրակարգային առաջնահերթությունները քննարկել Հայաստանի ղեկավարության հետ եւ ավելի սերտ հարաբերություններ հաստատել իմ գործընկերների հետ»,-ընդգծել է նա:
Սերժ Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ ԱՊՀ-ում Ռուսաստանի նախագահության շրջանը դրական եւ արդյունավետ կլինի կառույցի հետագա ամրապնդման ու զարգացման համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերում եւ տարբեր կազմակերպությունների շրջանակում հայ-ռուսական համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Նախագահ Սարգսյանը գոհունակություն հայտնելով նախորդ տարում երկու երկրների միջեւ համագործակցության մակարդակից' համոզմունք է հայտնել, որ համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետեւանքների հաղթահարմանը զուգընթաց,  հետեւողական աշխատանքն ու ջանքերը լրացուցիչ հնարավորություններ կբացեն 2010 թ. երկկողմ հարաբերությունների հետագա խորացման համար:
Իգոր Շուվալովը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին է փոխանցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի հրավերը' մասնակցելու Մոսկվայում կայանալիք Հայրենական մեծ պատերազմի 65-ամյակին նվիրված տոնական միջոցառումներին: Նախագահ Սարգսյանն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանում եւս նախատեսվում են Երկրորդ աշխարհամարտի ավարտի 65-ամյակին նվիրված բազմաթիվ միջոցառումներ:

Президент Армении принял вице-премьера России
Сегодня президент Республики Армения Серж Саргсян принял вице-премьера правительства Российской Федерации, национального координатора России по делам СНГ Игоря Шувалова. С 1 января 2010г. к России перешло председательство в СНГ.
Президент РА назвал 2009г. очень эффективным с точки зрения развития армяно-российских отношений и сказал, что прогресс зафиксирован практически во всех сферах. «2010 год мы также начали довольно интенсивно: уже состоялись две встречи с президентом России, в январе в Армении находился глава МИД России, сейчас прибыли Вы. Мы оптимистично настроены и считаем, что должны укрепить наши отношения последовательной ежедневной работой», - сказал он.
Вице-премьер правительства РФ также отметил, что двусторонние связи между Россией и Арменией развиваются позитивно. Он отметил, что целью его визита в Армению является обсуждение работ в рамках председательства России в СНГ в 2010г. «Мы уже утвердили концепцию председательства России в СНГ, имеем очень насыщенную повестку, и я получил поручение от руководства страны обсудить приоритеты повестки с руководством Армении и наладить более тесные отношения с моими коллегами», - подчеркнул он.
Серж Саргсян выразил уверенность, что председательство России в СНГ будет позитивным и плодотворным для дальнейшего упрочения и развития Содружества.
Игорь Шувалов передал Сержу Саргсяну приглашение Дмитрия Медведева принять участие в праздничных мероприятиях, которые будут проведены в Москве в связи с 65-летием Победы в Великой отечественной войне. В свою очередь президент Саргсян отметил, что в Армении также запланированы многочисленные мероприятия, посвященные этой дате.