Հ. Սանոսյան. «Ես վրացական իշխանությունների հետ բարիդրացիական հարաբերություններ ունեմ»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սանոսյանը պատասխանելով հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանի այն լուրերը, որ ինքը հովանավորվում է Վրաստանի կառավարության կողմից և Ջավախքում էլ  կալանավայր պիտի կառուցի՝ ասել է, որ եթե ինքը շատ սերտ կապեր ունի Ջավախքի իշխանությունների հետ, չի նշանակում, որ հակված է բանտ կառուցելու։
-Վրաստանում այդպիսի ծրագիր է եղել, որ 5 կալանավայրեր կառուցվեն, և այնպես է ստացվել, որ այդ կալանավայրի կառուցման աշխատանքների մրցույթը շահել է իմ եղբոր կազմակերպությունը, որն այսօր լուրջ ծրագրեր իրականացնող միակ կազմակերպությունն է Ջավախքում. գազաֆիկացում է իրականացնում, ֆաբրիկա է բացել 500 աշխատատեղով, և դրան էլ զուգահեռ փորձում էինք այդ բանտի կառուցման ծրագիրն իրականացնել, սակայն երբ կալանավորների թիվը պակասեց, դրա անհրաժեշտությունն այլևս չեղավ և չսարքվեց,-ասել է նա։
Ըստ Հայկ Սանոսյանի՝ եթե կալանավայրը սարքվեր էլ, բնակչության համար ոչ մի վտանգ չէր ներկայացնելու։
-Դա ամերիկյան մոդելի մի կալանավայր պետք է լիներ։ Այդ լուրեր տարածողները երազում են, որ վրացական ամենացածր չինովնիկի հետ գոնե բարևեն։ Չեն կարողանում, դրա համար նման լուրեր են տարածում։ Ես վրացական իշխանությունների հետ բարիդրացիական հարաբերություններ ունեմ և դա օգտագործում եմ հօգուտ իմ ժողովրդի,-հավելել է նա։
Մեր ունեցած տեղեկություններով, «Վիրահայերի միասնություն» կազմակերպությունը, որի անդամ է նաև Հայկ Սանոսյանը, հովանավորվում է վրացական հատուկ ծառայությունների կողմից և վերջիններիս հաջողվել է ներդնել սեփական կադրերին ՀՀ խորհրդարանի իշխող խմբակցության կազմում։ Հայկսանոսյանների միջոցով վրացական իշխանությունները Ջավախքում իրականացնում են այնպիսի քաղաքականություն, որ հիմա նույնիսկ հայկական թերթերն ու գրքերը մեծ դժվարությամբ են հասնում Ջավախք։

А. Саносян: «У меня дружественные отношения с грузинскими властями»
Во время встречи с журналистами депутат парламентской фракции РПА Айк Саносян, отвечая на просьбу прокомментировать те слухи, согласно которым ему покровительствуют руководство Грузии и, что в Джавахке он должен построить колонию, сказал, что, если у него очень тесные связи с властями Джавахка, то это не означает, что он намерен построить тюрьму.
«В Грузии была такая программа, согласно которой должны были построить 5 колоний и так получилось, что конкурс строительства этих колоний выиграла организация моего брата, которая сегодня является единственной организацией реализующей в Джавахке серьезные программы: осуществляет газификацию, открыла фабрику на 500 рабочих мест и параллельно с этим пытались осуществить программу строительства тюрьмы. Однако, когда число заключенных уменьшилось, необходимость строительства сошла на нет и она не была построена», - сказал он.
По словам, Айка Саносяна, если бы колония и была построена, то не представляла бы опасности для населения.
«Это должно было быть местом заключения по американской модели. Распространяющие эти слухи мечтают, чтобы хотя бы поздороваться с грузинским чиновником самого низшего ранга. Не могут, потому и распространяют подобные слухи. У меня дружественные отношения с грузинскими властями и я использую эти отношения на пользу нашему народу», - добавил он.
Согласно имеющимся у нас данным, организация «Союз грузинских армян», членом которой является Айк Саносян, находится под покровительством спецслужб Грузии и последним удалось внедрить собственные кадры в состав правящей партии парламента РА. Посредством айксаносянов грузинские власти осуществляют в Джавахке такую политику, что сейчас даже армянские газеты и книги доходят в Джавахк с большим трудом.