Ժիրայր Սեֆիլյանը Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ելույթից որևէ ակնկալիք չունի
-Ես այդ քայլը համարում եմ դրական։ Նա ցույց տվեց, որ ղեկավար այրը չպետք է ամեն գնով կառչած մնա իր աթոռից, ինչո՞ւ չէ՝ նաև փորձեց օրինակ ծառայել իր հաջորդներին։ Սակայն թե ինչպիսի մարդկանց և ուժերի վստահեց երկրի ղեկը, դա արդեն այլ հարց է,- Լևոն Տեր-Պետրոսյանի 1998թ. հրաժարականը մեկնաբանելով՝ ասել է «Հայ կամավորների համախմբում» ազգային նախաձեռնության համակարգող Ժիրայր Սեֆիլյանը և հավելել, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյան հնարավորություն ուներ չհրաժարվելու, սակայն նրա վրա ազդել են նաև 1996թ. անարդար ընտրութունների արդյունքները։
Արցախյան խնդրի զարգացումները, Ժիրայր Սեֆիլյանի համոզմամբ, կապ չունեին հրաժարականի հետ, դա ուղղակի պատրվակ էր։
Անդրադառնալով Լևոն Տեր-Պետրոսյանի մարտի 1-ի ելույթին՝ Ժ.Սեֆիլյանն ասել է.
-Ես իմ տարաձայնությունը նրա մարտավարական ընթացքի մասին բազմիցս ասել եմ և որևէ ակնկալիք չունեմ, որ նա կփոխի իր մարտավարական ընթացքը։ Ուստի որևէ ակնկալիք չունեմ։

У Жирайра Сефиляна нет ожиданий от выступления Левона Тер-Петросяна
«Я считаю этот шаг положительным. Он показал, что государственный муж не должен любой ценой цепляться за кресло, и почему нет,  также попытался послужить примером своим последующим. Однако каким людям и силам доверил бразды страны, это уже другой вопрос», - комментируя отставку Левона Тер-Петросяна 1998г., сказал координатор национальной инициативы «Ополчение армянских добровольцев» Жирайр Сефилян и добавил, что у Левона Тер-Петросяна была возможность не отказаться, однако на него повлияли несправедливые выборы 1996.
Развития Арцахской проблемы, по убеждению Жирайра Сефиляна, не имели отношения с  отставкой, это всего лишь предлог.
Касаясь выступления Левона Тер-Петросяна 1-го марта, Ж. Сефилян сказал:
«Я многократно говорил о моем несогласии с его тактикой и у меня нет каких-либо ожиданий, что он изменит свою тактику. Поэтому никаких ожиданий нет»