ԱՄՆ հետախուզության զեկույցը զգուշացնում էր, որ պատերազմը լինելու է Ադրբեջանի կողմից
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատերազմի վերսկսման հավանականության մասին խոսելիս ՌԱՀՀԿ տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանն անդրադարձել է ԱՄՆ հետախուզության կոնգրեսին ուղղված զեկույցին՝ նշելով երկու հետաքրքիր հանգամանք։ Առաջինն այն է, թե ինչ էր ասվել տարածաշրջանի մասին։ Այն զգուշացնում էր պատերազմների և հակամարտությունների վտանգի մասին և նշում հայ-թուրքական դիվանագիտությունը՝ ասելով, որ որոշ «առաջընթաց» կա, ինչը նվեր չէր Թուրքիային։
-Դա նաև ցույց էր տալիս, որ զգուշացնում են, որ պատերազմը լինելու է Ադրբեջանի կողմից՝ օգտագործելով անգլերենում հատուկ բառեր, որ արձագանքը հայ-թուրքական դիվանագիտության նկատմամբ կարող է հասնել պատերազմի վտանգի։ Այս տարածաշրջանում միակ երկիրը, որ արձագանքեց հայ-թուրքական դիվանագիտությանը, Ադրբեջանն էր։ Այսինքն, սա նաև զգուշացում էր Ադրբեջանի համար,- ասել է Ռիչարդ Կիրակոսյանը և ընդգծել, որ այդ կարգի զեկույցներում յուրաքանչյուր բառը հատուկ է ընտրված, հետևաբար շատ կարևոր որոշում էր Բաքվին ուղերձ ուղարկելը։
Հետաքրքիր էր նաև, որ զեկույցում, որում խոսվում էր բոլոր երկրների և աշխարհում բոլոր վտանգների մասին, ընդամենը երկու տեղ նշված չէին։ Առաջինն Անտարկտիդան էր, երկրորդը՝ Թուրքիան. «Դա առաջին անգամ էր, որ նման կարևոր զեկույցում Թուրքիան գոնե մեկ անգամ չէր նշվում։ Դա ցույց էր տալիս Թուրքիայից դժգոհ լինելու բովանդակությունը, և որ Թուրքիան ավելի քիչ ռազմավարական նշանակություն ունի ԱՄՆ-ի համար։ ՀՀ-ն և Ղարաբաղն ավելի դրականորեն էին հիշատակվում, քան Թուրքիան»։

Доклад разведки США предупреждал, что война будет развязана Азербайджаном
Говоря о вероятности возобновления войны между Арменией и Азербайджаном, директор АЦНСИ Ричард Киракосян прокомментировал доклад директора разведки США Дэниса Блэра разведки США, отметив два интересных обстоятельства. Первое то, что было сказано о регионе. В докладе предупреждалось об опасности войн и конфликтов, и отмечалась армяно-турецкая дипломатия, говоря, что есть определенный «прогресс», что не было подарком для Турции.
«Это также показало, что предупреждают, что война будет развязана Азербайджаном, используя в английском особые слова, что реакция на армяно-турецкую дипломатию может привести к опасности войны. Единственной страной в регионе, которая отреагировала на армяно-турецкую дипломатию, был Азербайджан. То есть, это было предупреждение и для Азербайджана», - сказал Ричард Киракосян и подчеркнул, что в докладах подобного рода каждое слово подобрано специально, следовательно, было очень важным решением направить мэссидж Баку.
Интересно, что в докладе, где говорится о всех странах и всех опасностях в мире, всего лишь о двух местах не было отмечено. Первое, Антарктида, вторая Турция. «Это было впервые, что в  подобном важном докладе Турция хотя бы один раз не отмечалась. Это показывало о недовольстве Турцией, и что Турция имеет меньше стратегического значения для США. РА и Карабах более положительно упоминались, чем Турция».