Արմեն Մարտիրոսյանը 2012թ. ընտրություններում ՀԱԿ–ին հաջողություն է մաղթել
Նախօրեին «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար ԱրամՍաֆարյանը «7օր»-իթղթակցի հետ զրույցում կանխատեսել էր, որ 5-րդգումարմանԱզգայինժողովումՀայազգայինկոնգրեսը խմբակցություն է ունենալու, իսկ «Ժառանգությունը» խորհրդարանում հայտնվելու 2 ճանապարհ ունի՝ կա՛մհամագործակցելԼևոնՏեր-Պետրոսյանիհետևմիասնականճամբարովասպարեզգալ, կա՛մունենալայնպիսիայլընտրանքայինծրագրեր, որոնքնրանկդարձնենգրավիչևընդունելի գոնե այնքան ընտրողների համար, ինչքան որ ունեցել են 2007թ.:
Մեկնաբանելով Ա. Սաֆարյանի այս կանխատեսումը՝ «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը «7օր»-ին ասել է, որ ընտրողների քանակի առումով իրենք խնդիր չեն ունեցել և այսօր էլ չունեն, այլընտրանքային ծրագիրն էլ արդեն 2007թ. են ներկայացրել, պարզապես 2012թ. հրանարվոր է, որ այդտեղ որոշակի վերափոխումներ լինեն։ Սակայն ձայների պահպանման խնդիր, ըստ Ա. Մարտիրոսյանի, հնարավոր է առաջանա, եթե, իհարկե, իշխանությունները փորձեն հերթական անգամ կեղծիքներով ընտրություններ անցկացնել։
-1995թ. սկսած՝ ընրտակեղծիքների մեխանիզմը կատարելագործվում է, և կարծում եմ, բնականաբար, դժվարություններ կարող ենք ունենալ։ Խոսքը չի վերաբերում անցնելուն կամ չանցնելուն։ Ես վստա՛հ եմ, որ կանցնենք։ Խոսքը դժվարությունների մասին է,- ասել է «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահը։
Ինչ վերաբերում է Հայ ազգային կոնգրեսի հետ համագործակցությանը, Ա. Մարտիրոսյանն ընդգծել է, որ ՀԱԿ-ի հետ մեկ խնդրի շուրջ չէ, որ համագործակցել են, և դրա լավագույն ապացույցը մարտի 1-ի գործով փաստահավաք խումբն է.
-Հետագայում թե ինչպիսի քաղաքական իրավիճակ կստեղծվի, որ միասնական ցուցակի մասին խոսակցություն լինի, այս պահին, կարծում եմ, շատ վաղ է որևէ մեկնաբանության տալ։ Ես հաջողություն կմաղթեմ ՀԱԿ-ի գործընկերներին, որ իրենք կարողանան 2012թ. անցնել խորհրդարան և ակտիվ գործունեություն ծավալել։ Իսկ ինչ վերաբերվում է «Ժառանգության» հետ կապված պարոն Սաֆարյանի մտավախությանը, կարծում եմ՝ ինքը որպես քաղաքացի իրավունք ունի իր կարծիքը հայտնելու։ Բայց կարծում եմ նաև, որ պարոն Սաֆարյանը հերթական անգամ կսխալվի իր կանխատեսումներում, ինչպես և շատ փորձառու գործիչներ 2007-ին սխալվեցին, երբ ասեցին, թե «Ժառանգությունը» խորհրդարան անցնելու որևէ շանս չունի։
Նախօրեին «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը «7օր»-ի թղթակցի հետ զրույցում կանխատեսել էր, որ 5-րդ գումարման Ազգային ժողովում Հայ ազգային կոնգրեսը խմբակցություն է ունենալու, իսկ «Ժառանգությունը» խորհրդարանում հայտնվելու 2 ճանապարհ ունի՝ կա՛մ համագործակցել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ և միասնական ճամբարով ասպարեզ գալ, կա՛մ ունենալ այնպիսի այլընտրանքային ծրագրեր, որոնք նրան կդարձնեն գրավիչ և ընդունելի գոնե այնքան ընտրողների համար, ինչքան որ ունեցել են 2007թ.:

Армен Мартиросян пожелал успеха АНК на выборах 2012 года
Ранее секретарь парламентской фракции «Процветающая Армения» Арам Сафарян в беседе с «7or» прогнозировал, что в Национальном собрании 5-ого созыва АНК будет иметь фракцию, а чтобы оказаться в парламенте, у «Наследия» два пути - или сотрудничать с Левоном Тер-Петросяном и выступить объединенным фронтом, или иметь такие альтернативные программы, которые сделают его привлекательным и приемлемым хотя бы для стольких избирателей, которые у них были в 2007-м году.
Комментируя этот прогноз А.Сафаряна, председатель правления партии «Наследие» Армен Мартиросян сказал «7or», что в плане количества избирателей у них не было и сегодня нет проблем, а альтернативную программу они также представили в 2007-м, просто возможно, что в 2012 году там будут некоторые изменения. Однако вопрос сохранения голосов возможно возникнет, если конечно, власти в очередной раз попытаются провести выборы с фальсификациями.
Что касается сотрудничества с АНК, то А.Мартиросян отметил, что с АНК не по одному вопросу они сотрудничали, и наилучшим свидетельством тому была группа по сбору фактов по 1 марту.
«В дальнейшем какая сложится политическая ситуация, чтобы была речь об объединенном списке, на этот момент, думаю, очень рано делать комментарии. Я желаю успеха коллегам из АНК, чтобы они смогли пройти в парламент и развернуть активную деятельность. Что касается озабоченности Сафаряна, связанного с «Наследием, то он как гражданин имеет право выражать свое мнение. Но считаю также, что г-н Сафарян ошибется в своих прогнозах, как многие опытные деятели ошиблись в 2007-м году, когда сказали, что у «Наследия» нет какого-либо шанса пройти в парламент», - отметил Мартиросян.